PracaKariera w ITProgramowaniePolecane tematy

Programiści B2B zostaną wyłączeni z ulgi IP Box?

W poniedziałek, 12 sierpnia br. na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź zmian w podatkach dochodowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie dla indywidualnych przedsiębiorców korzystających z ulgi IP BOX „wymogu zatrudnienia”. 

Programiści B2B zostaną wyłączeni z ulgi IP Box?

W praktyce będzie to oznaczało uniemożliwienie stosowania preferencyjnej stawki 5% IP BOX przez np. programistów na B2B (którzy mają indywidualną działalność gospodarczą i nikogo nie zatrudniają). Ponadto dochód z IP BOX będzie wliczany do daniny solidarnościowej (czyli +4% od dochodu ponad 1 mln zł na rok dla IP BOX’erów). To jest ogromna zmiana w tzw. uldze dla informatyka jaką jest IP BOX dla płatników podatku PIT. Poniżej wyjaśniam na czym polegają te zmiany.

Na czym polegają proponowane zmiany w uldze IP Box?

Dotychczas opublikowano krótkie podsumowanie kierunków projektu nowelizacji z ich podziałem na zmiany o charakterze korzystnym dla podatników, uszczelniające system podatkowy oraz techniczne/ porządkujące. Nie opublikowano natomiast treści projektowanych zmian. Niestety, najbardziej doniosły dla branży IT komunikat został – notabene słusznie – zaliczony do grupy zmian o charakterze uszczelniającym.

Z treści komunikatu można wyczytać, że popularna m.in. wśród informatyków tzw. ulga IP BOX zostanie z jednej strony obwarowana dodatkowymi warunkami, z drugiej zaś zostanie efektywnie wprowadzona progresja podatkowa dla IP BOX’erów. Dla przypomnienie, dotychczas w skali roku około 6 tys. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (wśród których znakomita część to osoby związane z branżą IT, pracujące w formule B2B) korzystało z preferencyjnej 5% stawki opodatkowania PIT (tzw. 5% stawka IP BOX). Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne po wprowadzeniu tzw. polskiego ładu, który generalnie zwiększył poziom opodatkowania dla indywidualnych przedsiębiorców.

Obecne zmiany można odczytać generalnie jako chęć uniemożliwienia stosowania 5% stawki IP BOX dla osób zatrudnionych w formule B2B. Taki efekt ma zapewnić wprowadzenie wymogu zatrudnienia. Innymi słowy, jeśli w tym kierunku zostaną zmienione przepisy, to aby dalej korzystać z ulgi IP BOX będzie trzeba zatrudniać pracowników. Na ten moment nie podano informacji o minimalnym poziomie zatrudnienia, wymaganej formie zatrudnienia i/lub o minimalnych poziomach stosowanych wynagrodzeń.

Zmniejszy się liczba osób rozliczających się na preferencyjnych warunkach?

Mając na uwadze, że dotychczas IP BOX-erzy często nie zatrudniali, to taka zmiana przepisów może efektywnie znacznie ograniczyć grono osób, które będą mogły kontynuować w przyszłości korzystanie z preferencyjnego opodatkowania w PIT.

Jeśli nawet obecni IP BOX-erzy zatrudniają pracowników lub zaczną zatrudniać zakładając na ten moment, że taki wymów zostanie wprowadzony to efektywnie i tak może wzrosnąć ich poziom opodatkowania. Wynika to z drugiej zaproponowanej zmiany, która zakłada, że dochód opodatkowany 5% stawką IP BOX będzie wliczany do podstawy opodatkowania, tzw. 4% daniną solidarnościową.

Efekt może być więc taki, że potencjalnie można będzie spełnić nowe wymogi stawiane przez ustawodawcę, co jednak nie uchroni nas przed wzrostem poziomu opodatkowania, jeśli w skali roku nasze dochody przekroczą próg 1 mln zł z wybranych tytułów objętych daniną solidarnościową wśród których mogą w niedługim czasie pojawić się dochody korzystające z 5% stawki IP BOX.

Zmiany w opodatkowaniu dla programistów już od roku 2025?

Z treści komunikatu można wyczytać, że w/w zmiany mogą wejść w życie już od 2025 r. Powyższa zmiana może mieć więc taki efekt, że od kolejnego roku część osób związanych z branżą IT, która dotychczas korzystała z IP BOX, przesiądzie się na równie popularny ryczałt od przychodów.

Z wypowiedzi medialnych przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że zapowiadane poprawki do podatków dochodowych na 2025 rok to tylko ułamek planów ministerstwa na kolejne lata. Pytanie więc na jak długo przejście na ryczałt uchroni przedstawicieli branży IT przed dalszym zwiększaniem dla nich obciążeń fiskalnych.

O idei ujednolicania stawek ryczałtu mówi się od około 2022 r. (data związana z wejściem w życie Nowego Polskiego Ładu). Natomiast, jak się ujednolica to najczęściej dla części oznacza to obniżenie a dla innych podwyższenie opodatkowania, żeby efekt fiskalny był co najmniej neutralny dla budżetu…

Jak zmiany w opodatkowaniu wpłyną na baranżę IT?

Taka polityka fiskalna może zaskakiwać ze względu na moment, w którym takie zmiany zostały zaproponowane. Najczęściej bowiem można uznać za uzasadnione zwiększanie obciążeń fiskalnych w okresie generowania przez dany sektor wysokich rentowności. Tak historycznie było w przypadku dyskusji o tzw. podatku od nadmiarowych zysków lub choćby podatku od instytucji finansowych.

Natomiast, branża IT obecnie przeżywa relatywnie gorszy okres niż choćby 2-3 lata temu. Pytanie więc czy jest to dobry moment na przysłowiowe dokręcanie śruby dla tych którzy obecnie odczuwają spadek poziomu dochodów..?

Michał Kwaśniewski jest adwokatem i Partner w kancelarii Quidea

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *