Branża ITProgramowanieRynek
Programiści – młodzi, zdolni i przeważnie bez wyższego wykształcenia
Większość programistów jest przed 30-ką, a swoją pierwszą linijkę kodu napisali zanim ukończyli 16 lat. Co ciekawe, nawet 77% z nich nie ma dyplomu magistra – wynika z badania Stack Overflow. Analiza, na potrzeby której przebadano 65 tys. przedstawicieli tego zawodu z całego świata (2% stanowili Polacy), zdaje się potwierdzać obiegowy wizerunek programisty jako młodego, genialnego samouka.
Na początku października tego roku ponad 18 tys. studentów rozpoczęło lub też wznowiło naukę informatyki na polskich uczelniach. Już od dwóch dekad kierunek ten cieszy się największym zainteresowaniem maturzystów – według danych MNiSW w 2019 roku o studiowanie informatyki starało się aż 32,6 tys. osób, a na jedno wolne miejsce przypadało niemal 9 chętnych. GUS podaje z kolei, że w tym samym roku mury uczelni opuściło 13,5 tys. absolwentów kierunków związanych z technologiami teleinformatycznymi.
Wyższe wykształcenie nie jest konieczne
Wspomniany głód wiedzy młodych osób wygląda ciekawie na tle globalnego portretu programisty, którego odmalowało tegoroczne badanie Stack Overflow. Wynika z niego, że tylko 23% ankietowanych ukończyło studia magisterskie – większość poprzestało na licencjacie lub po prostu przerwało studia. Jednocześnie zaledwie 62% respondentów studiowało informatykę. Pozostali programiści wybierali inne kierunki techniczne lub też studia zupełnie niezwiązane z programowaniem.
„Studia wyższe w żadnym razie nie są warunkiem koniecznym do tego, by dobrze i z sukcesami programować komercyjnie, ale – jeśli są kierunkowe i odbywane na przyzwoitej uczelni – mogą bardzo pomóc. To prawda, że wielu programistów ich nie kończy, poświęcając się pracy zawodowej. Często jednak dwa – trzy pierwsze lata studiów, kiedy poznaje się podstawy, np. algorytmy i struktury danych, obiektowość, wzorce projektowe, bazy danych, wystarczają do dobrego startu w zawodzie” – tłumaczy Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N.
Jednocześnie większość programistów przebadanych przez Stack Overflow wskazało, że edukacja jest dla nich ważna. Okazuje się, że wielu z nich programowania zaczęło się uczyć na własną rękę. Nawet 70% zadeklarowało, że pierwszy program napisali, przed ukończeniem 18, a połowa przed ukończeniem 16 lat. Co ciekawe, Polscy programiści zadebiutowali w tej roli średnio jako… 14-latkowie.
Młody wiek, krótki staż pracy
Z badania wyniki, że połowa programistów na świecie nie ma jeszcze 30 lat, choć w tej kwestii da się zauważyć pewne różnice między poszczególnymi krajami. I tak, statystyczny amerykański programista ma 33 lata, polski – 28, a ten z Indii – 26. Wspomniana statystyka wyjaśniałaby inną, równie intrygującą informację: blisko 2/3 kodujących profesjonalnie ma doświadczenie zawodowe krótsze niż 10 lat. Ta nadreprezentacja młodych i mniej doświadczonych pracowników wynika z ogromnego popytu na specjalistów IT. Co roku pracę w zawodzie programisty rozpoczynają setki tysięcy osób z młodszych roczników, obniżając średnią wieku oraz średni staż zawodowy, wskazują autorzy badania.
„Nadreprezentacja młodych programistów wynika z dużego popytu na kompetencje IT na rynku. Poza tym coraz więcej zleceń realizują programiści z Indii czy innych krajów rozwijających się, a ich średnia wieku jest jeszcze niższa niż statystyka ogólnoświatowa” – potwierdza Paweł Zdziech.
Odnosząc się do wyników badania Stack Overflow warto pamiętać, że większość z osób biorących w nim udział to deweloperzy tworzący kod dla najbardziej potrzebnych na rynku usług: serwisów internetowych oraz aplikacji mobilnych i webowych. Obecnie na rynku kilkakrotnie mniej jest administratorów, menedżerów, osób pracujących jako data scientist czy specjalista od uczenia maszynowego. Takich osób duże organizacje poszukują najbardziej i to one mogą liczyć na najwyższe zarobki.
Pełne wyniki badania Stack Overflow 2020 dostępne są na stronie insights.stackoverflow.com