ProgramowanieRynek

Python najpopularniejszym językiem programowania na świecie?

Od trzech lat Python utrzymuje się w pierwszej trójce najczęściej wymienianych języków serwisu No Fluff Jobs (obok Javy i .NET). Według danych tego portalu, w 2020 roku 12% wszystkich publikowanych na nim ogłoszeń o pracę zawierało w wymaganiach znajomość tego języka, w 2021 roku 13%, a w 2022 już blisko 13,5%. Specjaliści tej technologii w 2022 roku mogli zarobić nawet 24 tys. złotych miesięcznie. Według rankingu Tiobe, Python jest najpopularniejszym językiem programowania na świecie.

Python najpopularniejszym językiem programowania na świecie?

Co roku ofert wymagających znajomości Pythona przybywa, rosną także proponowane wynagrodzenia. W 2022 roku mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń wyniosła 16,8-24 tys. złotych netto (+VAT) dla B2B oraz 13-19 tys. złotych brutto na UoP.

“Siła Pythona leży w szerokim zastosowaniu tego języka: korzystają z niego nie tylko programiści i programistki standardowych aplikacji biznesowych, ale także osoby zajmujące się AI, data science czy machine learning, czyli specjalizacjami, na które zapotrzebowanie rośnie rok do roku” – uważa Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Rzeczywiście, Python pozwala na programowanie aplikacji, gier, testowanie oprogramowania, backend stron internetowych, rozwijanie data science, machine learning, aplikacji mobilnych i AI – czyli wszystkiego tego, co jest potrzebne w takich specjalizacjach jak sztuczna inteligencja, data science czy Big Data.

Wraz z popularnością Pythona, rosną również zarobki specjalistów posługujących się tym językiem. Jak wynika z danych wewnętrznych No Fluff Jobs w 2020 roku widełki płacowe dla ofert wymagających znajomości Pythona przy umowie B2B wynosiły od 13 do 18 tys. złotych netto (+VAT), w 2021 roku od 15 do 20 tys. złotych netto (+VAT),  (wzrost 12%), a w 2022 roku już od 16,8 do 24 tys. złotych netto (+VAT), (wzrost 19%). W przypadku umowy o pracę specjaliści Pythona w 2020 roku mogli zarobić od 10 do 15 tys. złotych brutto, w 2021 roku od 12 do 17 tys. złotych brutto (wzrost 13%), a w 2022 roku od 13 do 19 tys. złotych brutto (wzrost 12%).

Z kolei najpopularniejsze stanowiska, które pojawiają się w ogłoszeniach o pracę, a które wymagają znajomości Pythona to w 2022 roku kolejno (od najwyższego miejsca): Python Developer, Data Engineer, DevOps Engineer, Data Scientist oraz QA Engineer. W 2021 roku na pierwszym miejscu również był Python Developer. Natomiast kolejne miejsca w zeszłym roku wyglądały nieco inaczej: DevOps Engineer, Data Engineer, Data Scientist oraz Test Automation Engineer.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *