Cyberbezpieczeństwo

Rośnie zainteresowanie szkoleniami z cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo to jeden z najczęściej wybieranych w tym roku tematów szkoleń z obszaru IT. Wysokie zainteresowanie zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem IT będzie zapewne utrzymywać się w kolejnych latach. Kompetencje z tego obszaru są bowiem coraz bardziej potrzebne – i poszukiwane – na wielu szczeblach organizacji.

Rośnie zainteresowanie szkoleniami z cyberbezpieczeństwa

Zdaniem ekspertów na wzrost skali zagrożeń z obszaru IT wpłynęła zarówno pandemia, jak i trwająca wojna na Ukrainie. W obliczu obostrzeń ogłoszonych na początku pandemii okazało się bowiem, że wiele organizacji nie dysponuje systemami i procedurami niezbędnymi w kontekście koniecznego, szybkiego przejścia do modelu pracy zdalnej. Z kolei agresja Rosji na Ukrainę przełożyła się na wzrost aktywności hakerów.

W efekcie, jak wynika z raportu „Digital Security Sentiment” opracowanego przez specjalistów firmy ESET, tylko w 2022 roku ofiarą cyberataku padła ponad połowa (59%) polskich firm małej i średniej wielkości. Szacowane średnie straty wynikające z udanego cyberataku wymierzonego w firmy z polskiego sektora MŚP przekraczają milion złotych. “W tym roku cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najbardziej pożądanych tematów szkoleń z obszaru IT, a ponieważ sytuacja zewnętrzna nadal jest niepewna, aż jedna czwarta ankietowanych wskazała cyberbezpieczeństwo jako obszar szkoleń, który będzie cieszył się zainteresowaniem również w przyszłości” – zauważa Robert Tomaszewski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Altkom Akademia.

Jednocześnie, to według ekspertów to właśnie małe i średnie firmy są najbardziej zagrożone atakami – statystycznie bowiem w ich środowiskach istnieją poważne luki w zabezpieczeniach. Z kolei większe przedsiębiorstwa, choć zdecydowanie bardziej dojrzałe, również popełniają błędy w obszarze bezpieczeństwa IT. “W czasie pandemii i wojny w Ukrainie największa zmiana nastąpiła wprawdzie w liczbie szkoleń z zarządzania zespołami rozproszonymi czy komunikacji – wymusiła to coraz powszechniejsza praca zdalna czy hybrydowa, ale w obszarze IT najczęściej wybieranym zagadnieniem było właśnie cyberbezpieczeństwo. W Polsce podczas pandemii aż 55 proc. firm oceniało, że wzrosło ryzyko wystąpienia cyberataków” – dodaje Robert Tomaszewski

Szczególną popularnością cieszą się m.in. szkolenia na poziomie podstawowym, wprowadzające w zagadnienia dotyczące m.in. polityk bezpieczeństwa IT i działania systemów zabezpieczeń; wyspecjalizowane i całościowe szkolenia Certified Secure Computer User przeznaczone dla użytkowników biurowych, a także kursy Certified Ethical Hacker skierowane do specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa i pozwalające na uzyskanie m.in. wiedzy z zakresu słabych punktów systemu bezpieczeństwa danej organizacji oraz umiejętności ich neutralizacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *