InfrastrukturaBranża ITRynekPREZENTACJA PARTNERA

Rozbudowa Centrów Danych Atman o 2000 mkw. powierzchni netto

Promocja

W trakcie pandemii przyspieszonej ewolucji uległy preferencje konsumentów cyfrowych usług. Teraz zwracają oni uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale także stabilność oraz bezpieczeństwo przetwarzanych danych. W połączeniu z coraz bardziej konkurencyjną sytuacją na rynku zapewnienie odpowiedniej jakości i ciągłej dostępności staje się wyzwaniem, któremu firmom trudno samodzielnie sprostać. Trudno się więc dziwić rosnącej popularności usług świadczonych przez profesjonalne centra danych, a co za tym idzie kolejnym inwestycjom w nowoczesne obiekty tego typu. Jedną z nich jest oddany do użytku we wrześniu 2021 r. obiekt kolokacyjny F6, stanowiący element planu rozbudowy Centrum Danych Atman Warszawa-1.

Rozbudowa Centrów Danych Atman o 2000 mkw. powierzchni netto

Boom na rynku centrów danych w Polsce stał się faktem. Plany uruchomienia swoich obiektów ogłosili duzi międzynarodowi gracze, ale również rozwój infrastruktury lokalnych podmiotów nabiera rozpędu. Pozycję lidera polskiego rynku data center od 10 lat utrzymuje warszawska firma Atman (dawniej ATM S.A.), która już teraz jest przygotowana na wzrost popytu na powierzchnię kolokacyjną i konieczne do zasilania sprzętu IT megawaty. We wrześniu 2021 r. do użytku trafiło ok. 2000 mkw. netto nowej powierzchni w dwóch lokalizacjach: obiekcie F6 w Centrum Danych Atman Warszawa-1 (ul. Grochowska) i kolejnych komorach serwerowych w Centrum Danych Atman Warszawa-2 (ul. Konstruktorska). Rozpoczęto już także prace projektowe dla budynków F7 i F8 na terenie kampusu przy ul. Grochowskiej.

Rozbudowa Centrów Danych Atman o 2000 mkw. powierzchni netto

Nowoczesna infrastruktura dla każdej firmy

Obiekt kolokacyjny F6, którego budowa rozpoczęła się w 2020 r., znajduje się w największym w Polsce Centrum Danych Atman Warszawa-1. W nowym budynku znajduje się sześć komór serwerowych, o powierzchni 240 mkw. każda. Łączna powierzchnia całego obiektu to 3027 mkw., przy czym na instalację sprzętu IT dostępne jest 1440 mkw. Infrastruktura obejmuje zasilanie gwarantowane o mocy 3,6 MW power IT i generator N+1 na wyłączność oraz redundantne łącza telekomunikacyjne – zarówno połączenia światłowodowe z siecią kampusu, jak i przyłącza zewnętrzne do sieci Atman i innych operatorów telekomunikacyjnych. Specjalnie dla nich przygotowano także dwa niezależne pomieszczenia typu MMR (meet-me-room).

W nowym obiekcie F6 zapewniono zwiększoną nośność stropu, aby można było instalować szafy serwerowe o wysokiej gęstości. Mieszczą one więcej niż dotychczas sprzętu, konieczne było więc przygotowanie infrastruktury na zwiększony pobór mocy i intensywniej wykorzystywaną klimatyzację precyzyjną.

Budynek F6 został zaprojektowany tak, aby korzystanie z niego było maksymalnie wygodne. Funkcjonalna automatyczna podwójna rampa umożliwia bezkolizyjny rozładunek dwóch transportów TIR jednocześnie w każdych warunkach atmosferycznych. Zarówno wysokość drzwi windy, jak i innych drzwi na całej drodze transportu sprzętu do serwerowni wynosi 280 cm. Na każdym piętrze znajdują się pomieszczenia magazynowe dla klientów.

Rozbudowa Centrów Danych Atman o 2000 mkw. powierzchni netto
Źródło: Atman

Równolegle odbywała się rozbudowa drugiej lokalizacji – Centrum Danych Atman Waszawa-2 przy ul. Konstruktorskiej. W grudniu 2020 r. do użytku oddana została jedna komora serwerowa, a we wrześniu 2021 r. oddane zostały kolejne dwie. Łącznie w CD Atman WAW-2 do dyspozycji użytkowników jest prawie 600 mkw. nowej powierzchni kolokacyjnej, przekładającej się na ponad 250 szaf serwerowych, zasilanych energią o mocy 1,2 MW. W lokalizacji tej rozbudowywany jest także system zasilania – dodany został nowy układ energetyczny ST4, rozdzielnia generatorów i nowy agregat prądotwórczy o mocy 2,1 MVA.

W wyniku tych inwestycji potencjał ośrodków przetwarzania danych Atmana znacznie wzrósł. Łącznie w trzech lokalizacjach do dyspozycji użytkowników znajduje się 10 800 mkw. powierzchni netto (z możliwością dalszej rozbudowy, do prawie 18 000 mkw.) z gwarantowanym zasilaniem o mocy 41,5 MW (SLA 99,999 proc.). Łączność kolokowanym serwerom zapewniają redundantne łącza światłowodowe Atmana i innych operatorów (neutralność sieciowa). Wysoki poziom wdrożonych procesów i procedur potwierdzają certyfikaty ISO 9001 i ISO/IEC 27001 oraz uzyskanie jedynej w Europie certyfikacji EPI-DCOS – standardu zajmującego się zarządzaniem i utrzymaniem centrów danych.

Środowiska hybrydowe

Oprócz infrastruktury technicznej Atman stale rozwija swoje portfolio usług. Podstawą oferty jest kolokacja, ale Atman proponuje także własne usługi chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej oraz serwery dedykowane. Możliwe jest dowolne łączenie tych usług w rozwiązania hybrydowe, z opcją georedundancji, a także uzupełnianie ich usługami telekomunikacyjnymi (dostęp do Internetu, transmisja danych, SD-WAN, usługi punktu wymiany ruchu internetowego).

Szczególnie warta uwagi firm zainteresowanych rozwiązaniami wielochmurowymi (multicloud) jest możliwość połączenia lokalnych środowisk IT z regionami globalnych dostawców chmury, z pominięciem Internetu (Atman Cloud Connect). Poza tym Atman zyskał niedawno status Google Cloud Partner w kategorii Interconnect. Infrastruktura operatora została podłączona bezpośrednio do regionu Google Cloud Platform w Warszawie, dzięki czemu opóźnienia w komunikacji z GCP zostały zredukowane praktycznie do zera (usługa Atman Google Connect).

Rozbudowa Centrów Danych Atman o 2000 mkw. powierzchni netto

Dzięki 20-letniemu doświadczeniu w branży doskonale wiemy, jak zaprojektować i wyposażyć obiekt kolokacyjny, żeby był w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Możemy przygotować komorę serwerową według najbardziej wyszukanych i detalicznych wytycznych klienta, dostosowując np. parametry środowiskowe. Jesteśmy gotowi uwzględnić specyfikę klienta zarówno w zakresie data center, jak i elementach dodatkowych, jak magazyny czy biura zapasowe. Zapewniamy klientowi obsługę techniczną typu remote hands i dostęp do kolokowanych urządzeń przez całą dobę (24/7), bez żadnych ograniczeń. Wypracowane i wdrożone przez nas procesy i procedury utrzymaniowe są zgodne ze standardem EPI-DCOS – gwarantują wyjątkowo wysoką dostępność i bezpieczeństwo usług świadczonych w Centrach Danych Atman.
Radosław Potera, CTO, Atman

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *