RynekPolecane tematy
Rząd chce wprowadzić wspólną w sektorze publicznym Architekturę Informacyjną Państwa
W czasie Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii przedstawiono plan wdrożenia Architektury Informacyjnej Państwa oraz wdrożenia koncepcji Krajowej Platformy Udostępniania Danych.
Architektura Informacyjna Państwa pozwala wychodzić poza resortowe silosy. Pozwala łatwiej komunikować się różnym, działającym w poszczególnych resortach systemom dzięki jednolitej architektury.
Nowe uprawnienia dla KRMC
„Dziś Komitet Rady Ministrów ds. cyfryzacji nie ma ustawowo przyznanych uprawnień, aby rekomendować wykorzystanie wspólnych standardów, a tym bardziej wymuszać ich zastosowanie” – powiedział na Komisji Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.
„Dlatego planowana jest nowelizacja Ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, które da KRMC takie uprawnienia. W niej wprowadzone zostanie także pojęcie Strategii Informatyzacji Państwa” – dodał.
Koniec z silosowością w sektorze publicznym?
Architektura Informacyjna Państwa zapewnić ma interoperacyjność systemów i rejestrów państwowych. Będą mogły łatwiej wymieniać dane między sobą i tworzyć nowe usługi dla obywateli.
Dzięki temu też wydatki na cyfryzację i kolejne systemy IT mają być niższe. Nie będzie potrzeby inwestowania kilkukrotnie w te same rozwiązania.
Jaki jest stan obecny? Dotąd nie ma definicji Architektury Informacyjnej Państwa i związanych z nią norm ustawowych.
Jaki jest cel? Wszystkie, tworzone systemy po wejściu nowelizacji Ustawy o informatyzacji były oparte o AIP niezależnie od tego, który podmiot publiczny będzie odpowiadał za ich realizację.
Resort cyfryzacji proponuje, aby AIP nadzorował minister właściwy ds. cyfryzacji. Miałby też zarządzać repozytorium AIP zawierającym: modele, pryncypia, standardy, wytyczne i rekomendacje architektoniczne.
Dane te będą udostępniane publicznie na prowadzonym przez resort cyfryzacji i działającym już portalu interoperacyjności i architektury.
Architektura Informacyjna Państwa jest już wykorzystywana na poziomie ministerialnym i centralnym. Do jej wykorzystania dołączają takie instytucje centralne, jak Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa czy Urząd Nadzoru Transportu Kolejowego.
Nowe systemy w sektorze publicznym mają być zgodne z AIP
Do Architektury Informacyjnej Państwa odnosić się mają wszystkie projekty IT w sektorze publicznym. Będzie ona podstawą do wydawania opinii i rekomendacji dotyczącej planowanych projektów IT.
Polski rząd chce także dążyć do tego, aby być w zgodzie z europejskimi standardami zawartymi w European Interoperability Reference Architecture.
W efekcie powstanie jeden system udostępniania danych, jeden standard Architektury Informacyjnej Państwa i jeden zbiór systemów referencyjnych.
Docelowo, za każdym razem, gdy systemy będą w znacznym stopniu modernizowane lub wymieniane systemy IT w sektorze publicznym KRMC będzie miał narzędzie, aby doprowadzić do ich przyszłej interoperacyjności.
Zmiana więc nie będzie miała charakteru podejścia rewolucyjnego, lecz ewolucyjne. Jak doprowadzimy do pełnej interoperacyjności?
„Zależy to od budżetu na informatyzację państwa. Jej kierunki będą zaś widoczne w czasie prac nad Strategią Informatyzacji Państwa” – podsumowuje minister Dariusz Standerski.