RynekPolecane tematy

Sam Altman, czyli tam i z powrotem

W zaskakujący sposób Sam Altman został przywrócony na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI. Napisał o tym dziś o 7 rano czasu polskiego.

Sam Altman, czyli tam i z powrotem

“Uwielbiam Openai i wszystko, co zrobiłem w ciągu ostatnich kilku dni, służyło utrzymaniu tego zespołu i jego misji razem. Kiedy zdecydowałem się dołączyć do Microsoft w słoneczny wieczór, było jasne, że to najlepsza droga dla mnie i zespołu. Dzięki nowemu zarządowi i wsparciu w Satyi (Nadella) nie mogę się doczekać powrotu do OpenAI i budowania naszej silnej współpracy z Microsoft” – Sam Altman w ten sposób podsumował tygodniową epopeję na serwisie X.

Decyzja o przywróceniu do pracy jest następstwem buntu inwestorów i znacznego nacisku ponad 95% pracowników OpenAI, domagających się powrotu Sama Altmana, a wręcz grożących odejście z firmy.

Jego powrót oznacza też zmiany w zarządzie, do którego doszli m.in.: Bret Taylor, były dyrektor generalny Salesforce; Larry Summers, były sekretarz skarbu USA  oraz Adam D’Angelo, obecny członek zarządu OpenAI i dyrektor generalny Quora. Jest to znacząca zmiana w strukturze zarządzania, której celem może być stabilizacja. Co ciekawe, Microsoft, pomimo ogromnych inwestycji w OpenAI, nadal nie ma miejsca w zarządzie.

Przypomnijmy, jak się mówiło, konflikt, który doprowadził do zwolnienia Altmana, toczył się wokół zasadniczej różnicy zdań co do szybkości i bezpieczeństwa rozwoju AI. Sam Altman był za szybkim rozwojem a bardziej ostrożne poglądu reprezentował Ilya Sutskever, główny naukowiec OpenAI. Dla niego priorytetem były bezpieczeństwo i kontrolowane testy.

Wystąpiły również problemy związane z charakterem OpenAI, która została założona jako organizacja non-profit mająca “rozwijać sztuczną inteligencję dla dobra ludzkości”. Jednak pod wodzą Sama Altmana przekształciła się w start-up, w który Microsoft zainwestował 13 mld USD. Dziś OpenAI jest spółką, której wartość szacuje się na 86 mld USD.

Po odejściu z firmy Sama Altmana, Grega Brockmana oraz kilku czołowych pracowników, w tym 3 Polaków – Jakuba Pachockiego, Szymona Sidora i Aleksandra Mądry – Microsoft starał się uniemożliwić im szukanie zatrudnienia u konkurencji albo założenia własnej spółki. Stary propozycja pracy w Microsoft.

Równolegle – jak piszą media – toczyły się intensywne negocjacje pomiędzy kluczowymi interesariuszami, w tym Emmettem Shearem, tymczasowym dyrektorem generalnym OpenAI; Adamem D’Angelo, członkiem zarządu  firmy i inwestorami. Prawdopodobnie to doprowadziło do powrotu Sama Altmana do OpenAI.

OpenAI zamierza także wszcząć niezależne dochodzenie, aby rozwiać wątpliwości związane ze zwolnieniem byłego i ponownie powołanego na to stanowisko dyrektora generalnego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *