CDO
Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program wspierający działania na rzecz klimatu
Schneider Electric wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize. Współpraca ta ma być odpowiedzią na zużywanie ogromnych nakładów energii elektrycznej w procesach produkcji leków i świadczenia usług medycznych. Energize ma sprawić, że firmy farmaceutyczne uzyskają większy dostęp do energii odnawialnej.
Schneider Electric jest czołowym konsultantem w zakresie zakupów energii przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Program Energize będzie realizowany w ramach NEO Network, czyli globalnej platformy współpracy i społeczności stworzonej w celu przyspieszenia procesu podejmowania decyzji, które dotyczą energii odnawialnej i dekarbonizacji. Za projekt i realizację odpowiada właśnie Schneider Electric.
Celem inicjatywy jest zaangażowanie dostawców w działania na rzecz klimatu i dekarbonizacji farmaceutycznego łańcucha dostaw. Energize zrzesza 10 globalnych firm farmaceutycznych: AstraZeneca, Biogen, GSK, Johnson&Johnson, MSD, Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Sanofi i Takeda. Przedsiębiorstwa te mają wspólnie podjąć kroki, aby z podwykonawcami zająć się kwestią zużycia energii i zainspirować inne sektory przemysłu do zintensyfikowania działań na rzecz dekarbonizacji. Program początkowo będzie się koncentrował na dostawcach energii w Europie i Ameryce Północnej, a następnie na całym świecie.
„Ograniczenie globalnego ocieplenia do niższego, bezpiecznego poziomu będzie zależeć od przestawienia się na energię odnawialną. To długotrwały proces, w którym przedsiębiorstwa muszą otrzymać wsparcie, dlatego też jesteśmy głęboko przekonani o sile współpracy. Cieszy nas fakt, że możemy współdziałać z przemysłem farmaceutycznym w celu zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej w łańcuchach dostaw” – mówi Glynn Roberts, Senior Partner w Carnstone.
Typowe bariery na rynku, jakie projekt ma przezwyciężyć to: niewystarczająca wiedza na temat transakcji dotyczących energii odnawialnej, wielkość obciążeń, brak kredytów czy brak doradztwa w trakcie złożonego i długotrwałego procesu kontraktowania. Przedsiębiorstwa należące do Energize otrzymają informacje o rynku energii odnawialnej i wskazówki dotyczące umów PPA (Power Purchase Agreement), uzyskają dostęp do energii odnawialnej i zawierania umów na jej zakup samodzielnie lub w ramach szerszej grupy odbiorców.
Energize pomoże dostawcom z sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej w ograniczeniu emisji typu 2 (pośrednie emisje energetyczne) poprzez zakup zielonej energii, co z kolei zmniejszy emisje typu 3 (powstałe w całym łańcuchu wartości).
„W ramach szczytu klimatycznego COP26 odbył się Dzień Energii, podczas którego przedstawiciele państw z całego świata spotkali się, aby przyspieszyć działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych. W Schneider Electric wspieramy tę misję, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że możemy uruchomić program Energize i współpracować z przemysłem farmaceutycznym, aby napędzać redukcję emisji, co ostatecznie przyniesie korzyści nam wszystkim” – podkreśla Susan Uthayakumar, President, Sustainable Business w Schneider Electric.
„Wierzymy, że Energize będzie oznaczał naprawdę skuteczną współpracę firm farmaceutycznych, które chcą podjąć odważne działania na rzecz klimatu. To wyraz dążeń do pełnej transformacji energetycznej, a celem jest maksymalne korzystanie ze źródeł bezemisyjnych w ramach całego łańcucha wartości” – dodaje Sam Kimmins, szef RE100, Climate Group.