InfrastrukturaCIOPREZENTACJA PARTNERA
Silver Peak SD-WAN – nowoczesna platforma stworzona z myślą o rozległych sieciach i środowiskach hybrydowych
Advertorial
W miarę rosnącej powszechności aplikacji i usług oferowanych w formie usługi, definiowane programowo sieci rozległe stają się fundamentem działania dużych organizacji biznesowych. Unikalne, bo oparte na kontekście biznesowym konkretnych aplikacji, możliwości optymalizacji sieci SD-WAN zapewnia rozwiązanie oferowane przez firmę Silver Peak.
Oparte na koncepcji „intencji biznesowych” rozwiązanie SD-WAN Silver Peak pozwala na zagwarantowanie najwyższej jakości usług sieciowych tym aplikacjom i użytkownikom, których praca ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji. Jedyne w swoim rodzaju podejście do funkcjonowania infrastruktury sieci rozległych sprawia, że firma Silver Peak jest uznawana za jednego z czołowych dostawców rozwiązań SD-WAN na świecie i zdobywa uznanie wiodących firm analitycznych. Zgodnie z przeprowadzoną w 2020 roku przez firmę badawczą Dell’Oro analizą rynku, Silver Peak znajduje się obecnie wśród 5 najważniejszych dostawców tego typu rozwiązań na świecie. Od lat jest też liderem rankingów Gartnera. Co zatem wyróżnia technologie Silver Peak?
Platforma stworzona z myślą o środowiskach hybrydowych
Fundamentem oferowanej przez firmę Silver Peak platformy SD-WAN są rozwiązania Unity EdgeConnect. Te sprzętowe lub w pełni zwirtualizowane rozwiązania zaprojektowano z myślą o zapewnieniu sprawnego działania środowisk aplikacyjnych łączących rozwiązania lokalne i zasoby chmurowe.
Koncepcja działania rozwiązań Unity EdgeConnect opiera się na integracji dostępnych w modelu usługowym aplikacji (SaaS) i zasobów infrastruktury (IaaS) w sposób podporządkowany realnym priorytetom biznesowym danej organizacji. Unity EdgeConnect zapewnia granularny, inteligentny i bezpieczny transport w sieci WAN przez zaporę strefową. Rozwiązanie to pozwala na całościowe zabezpieczenie infrastruktury, w sposób niezależny od działań użytkowników, zachowanie grup aplikacji czy wykorzystanie wirtualnych nakładek. Za sprawą prostych szablonów do tworzenia bezpiecznych stref, zarządzający mogą wymusić zachowanie zgodności z odpowiednimi politykami bezpieczeństwa.
Rozwiązanie Unity EdgeConnect ściśle współpracuje również z rozwiązaniami Unity Orchestrator i Unity Boost, które gwarantują odpowiednio: warstwę administracji i zarządzania, a także bieżącą optymalizację funkcjonowania infrastruktury SD-WAN.
Unity Orchestrator to, oparte na funkcjonalności „drag and drop”, oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą. Zapewniając wsparcie dla segmentacji sieci wirtualnej poprzez łatwe do określenia polityki, rozwiązanie to pozwala na usprawnienie dostępu do kluczowych aplikacji – lokalnych lub utrzymywanych w modelu chmury obliczeniowej – niezależnie od lokalizacji użytkownika. Zapewnia również automatyzację definiowania oraz obsługi polityk intencji biznesowych, co przekłada się na zwiększenie wydajności i uproszczenie konfiguracji infrastruktury WAN. W analogiczny sposób możliwe jest też usprawnienie środowiska pracy wykorzystywanego przez pracowników zdalnych.
Uproszczenie zarządzania i optymalizacja kosztów
Rozwiązanie Silver Peak Unity Orchestrator pozwala też na zdecydowane ograniczenie liczby sytuacji wymagających dokonywania rekonfiguracji sieci WAN. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wirtualnych nakładek odpowiadających zdefiniowanym uprzednio intencjom biznesowym, a także użyciu profili EdgeConnect, w celu opisania fizycznej i wirtualnej konfiguracji oddziału. Takie podejście zapewnia również w pełni scentralizowaną, zautomatyzowaną obsługę infrastruktury SD-WAN.
Co nie mniej istotne, rozwiązanie Silver Peak Unity Orchestrator udostępnia szczegółowe raporty dotyczące statystyk użycia aplikacji, lokalizacji użytkowników oraz funkcjonowania sieci. Pozwala to na ciągłe monitorowanie wydajności oraz analizę ruchu aplikacyjnego. Raporty dostępne z poziomu Silver Peak Unity Orchestrator stanowią m.in. podstawę do optymalizacji kosztów łączy wykorzystywanych na potrzeby infrastruktury SD-WAN.
Wbudowana optymalizacja transmisji w sieci SD-WAN
Dodatkowe możliwości optymalizacji działania sieci WAN zapewnia opcjonalne rozwiązanie Silver Peak Unity Boost. Funkcjonalność tego rozwiązania koncentruje się bowiem na usprawnieniu transmisji danych oraz działania sieci na potrzeby zapewnienia dostępu do konkretnych aplikacji – i przy zachowaniu kontekstu biznesowego. W połączeniu z rozwiązaniami Unity EdgeConnect, funkcjonalność ta zapewnia sprawny dostęp do aplikacji tam, gdzie jest to wymagane przez użytkowników. Pozwala również ograniczyć efekty ewentualnych opóźnień w transmisji danych pomiędzy oddalonymi geograficznie lokalizacjami, przykładowo, pomiędzy centralą firmy i zakładami produkcyjnymi lub punktami sprzedaży.
Silver Peak Unity Boost łagodzi efekty opóźnień w transmisji danych, co prowadzi do zwiększenia wydajności w całej sieci WAN. Rozwiązanie to opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju technik akceleracji protokołów sieciowych, a także redukcji skali przesyłanych danych. Zastosowanie zaawansowanych technik kompresji, deduplikacji i oznaczania danych pozwala m.in. znacząco ograniczyć wolumen danych przesyłanych pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami, a co za tym idzie – poprawić wydajność lub zmniejszyć koszty infrastruktury dostępowej.
Korzyści z wdrożenia SD-WAN Silver Peak
Walory biznesowe i użytkowe, wynikające z wykorzystania rozwiązania SD-WAN Silver Peak jako fundamentu dla nowoczesnej infrastruktury sieciowej, są pochodną możliwości zastosowania wyspecjalizowanych funkcji routingu, automatyzacji obsługi reguł sieciowych, a także rozbudowanych mechanizmów awaryjnego przełączania i prostych w obsłudze narzędzi dla administratorów. Zwróćmy uwagę na kilka z nich:
- Priorytety biznesowe na poziomie routingu sieciowego
Funkcjonalność platformy SD-WAN Silver Peak obejmuje m.in. wsparcie dla rozbudowanych mechanizmów routingu pozwalających optymalizować działanie sieci, tak aby zapewnić wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo danych powiązanych z konkretnymi aplikacjami biznesowymi. Zastosowanie znajduje tu model routingu oparty na segmentacji ruchu sieciowego pod kątem znaczenia biznesowego poszczególnych aplikacji.
- Elastyczność również na poziomie przełączania awaryjnego
Wbudowane w rozwiązanie SD-WAN Silver Peak reguły nie tylko zapewniają wysoką wydajność w realiach normalnego funkcjonowania sieci, lecz także kontrolują trasowanie ruchu sieciowego w sytuacjach awaryjnych. Przykładowo, w obliczu przedłużających się przerw w zasilaniu kluczowych elementów infrastruktury sieciowej, ruch może zostać przekierowany na alternatywne połączenie w ramach sieci SD-WAN (MPLS, dostęp szerokopasmowy, a nawet dostęp mobilny).
- Zautomatyzowana konfiguracja, czyli łatwa rozbudowa sieci
Dostępne w ramach oferowanej przez Silver Peak platformy SD-WAN rozbudowane mechanizmy automatyzacji operacji administracyjnych pozwalają na istotne zmniejszenie pracochłonności, zwykle towarzyszącej dostosowywaniu infrastruktury do potrzeb wynikających z rozwoju biznesu. Zautomatyzowane reguły konfiguracyjne pozwalają też na zapewnienie jednolitego standardu konfiguracji sieci w całej organizacji, a zarazem – umożliwiają wyeliminowanie błędów ludzkich.
W efekcie, wykorzystanie zaszytych w rozwiązaniu Silver Peak mechanizmów gwarantuje spójność sieci oraz jej zgodność z przyjętymi w danej firmie wymaganiami dotyczącymi jakości usług i bezpieczeństwa aplikacji. Co ważne, reguły i polityki automatycznej konfiguracji mogą być definiowane w łatwy i scentralizowany sposób.
- Sprawna i scentralizowana orkiestracja całej infrastruktury
Integralnym elementem platformy Silver Peak jest centralna konsola administracyjna Unity Orchestrator. Jest to bardzo przyjazne w obsłudze i przejrzyste narzędzie, pozwalające na zarządzanie wszystkimi funkcjami rozwiązania SD-WAN Silver Peak oraz monitorowanie działania całego środowiska.
Unity Orchestrator wprowadza szereg ułatwień oraz możliwość ujednolicenia pracy administratorów odpowiedzialnych za sprawne działanie infrastruktury sieciowej. Rozwiązanie to zapewnia m.in. interaktywny pulpit nawigacyjny integrujący informacje o stanie urządzeń, alarmach, licencjach, topologii sieci i urządzeniach generujących największy ruch. W połączeniu z możliwością zautomatyzowania działań konfiguracyjnych i wybranych operacji, mających na celu zapewnienie sprawnego działania infrastruktury w sytuacjach awaryjnych, rozwiązanie to znacząco zmniejsza pracochłonność typowych zadań stawianych przed administratorami sieci SD-WAN.
Łukasz Włodarczyk, Presales Team Manger/Solution Architect
Drogi czytelniku, jeśli dotarłeś do tego momentu, to znaczy, że temat SD-WAN zainteresował Cię.
Zapraszam do kontaktu poprzez e-mail: odkrywaj@innergo.pl
Omówimy potrzeby, przedstawimy możliwe rozwiązania.