Branża ITRynek

Sputnik Software i GIAP w jednej grupie kapitałowej

Sputnik Software i Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych połączyły swe siły tworząc grupę kapitałową pod nazwą STGE. Powstała spółka holdingowa będzie posiadać pakiety kontrolne udziałów w obu spółkach – 100% w Sputnik Software i 50% w GIAP. Pozostałe walory należą do spółki MSHK kontrolowanej przez Sławomira Hermelinga-Kowalczyka. Udziałowcami STGE są założyciele Sputnik i GIAP.

Sputnik Software i GIAP w jednej grupie kapitałowej

Od kilku już lat trwa systematyczna informatyzacja urzędów gminnych i powiatowych, a przełomowym momentem w cyfryzacji samorządów stać się może trwająca pandemia koronawirusa oraz wynikające z niej ograniczenia. Dzięki połączeniu i wzajemnym uzupełnieniu ofert obie firmy będą mogły startować w znaczących przetargach samorządowych oraz administracji centralnej w Polsce. Chodzi głównie o kontrakty w największych miastach i urzędach centralnych, które – ze względu na dużą skalę – dotychczas były poza zasięgiem spółek. Nowo powstała grupa kapitałowa oczekuje w 2020 roku co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów, informują jej przedstawiciele.

„Utrzymujemy niezależność obu podmiotów, ale zacieśniamy współpracę, aby zaoferować klientom jeszcze bardziej kompleksową obsługę” – komentuje Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP. „Już dziś należymy do czołówki, ale dzięki połączeniu sił zyskamy jeszcze większy potencjał” – dodaje Tomasz Maćkowiak prezes zarządu Sputnik Software.

Wspólny potencjał do realizacji dużych kontraktów

Przypomnijmy, że Sputnik Software istnieje od 2000 roku. Spółka posiada w ofercie platformę Nowoczesny Urząd dedykowaną samorządom i pozwalającą na zarządzanie kluczowymi zadaniami urzędu. Tworzy również dedykowane systemy informatyczne usprawniające procesy w obszarze finansów publicznych i bezpieczeństwa informatycznego oraz komunikacji elektronicznej. „Obecnie Sputnik oraz GIAP realizują dwa projekty o zasięgu wojewódzkim. Jeden z nich, czyli Podkarpacki System Informacji Przestrzennej, realizowany razem z Integrated Solution, o wartości 47,2 mln zł. Na tym przykładzie widać, że spółki posiadają potencjał i ambicje do realizacji dużych przedsięwzięć. W roku 2020 planujemy znacznie zwiększyć przychody” – mówi Tomasz Maćkowiak.

Z kolei GIAP funkcjonuje na rynku od 2013 roku, a jego podstawową specjalizacją jest tworzenie oprogramowania GIS. Sztandarowym produktem instytutu jest Samorządowa Platforma Danych Przestrzennych (SPDP) wspierająca realizację zadań administracji samorządowej. „W ramach dotychczasowej współpracy zrealizowaliśmy razem około 60 projektów. Teraz liczymy na skokowy przyrost skali funkcjonowania. Oczekujemy co najmniej kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów. Oczywiście finalnie wiele zależeć będzie od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i jej wpływu na ogłaszane przetargi czy dystrybucję środków unijnych” – mówi Sławomir Hemerling-Kowalczyk.

Przychody obu firm wyniosły w 2019 roku około 30 mln zł. Łączne zatrudnienie sięga blisko 200 osób, z czego 40% stanowią programiści. Centrale spółek znajdują się w Poznaniu i Warszawie, oprócz nich istnieje także sześć biur w: Łodzi, Mielcu, Zawierciu, Mysłowicach, Lublinie i Białymstoku.

Największymi klientami obu firm są: Lasy Państwowe, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego, Urzędy Miast: Łódź, Warszawa, Radom, Tychy, Siedlce, Pabianice, Gorzów Wielkopolski, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Zamość, Bolesławiec. Organizacje obsługują łącznie ponad tysiąc podmiotów, a w zakresie systemu besti@ wszystkie samorządy w Polsce.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *