Artykuł z magazynu ITwizAdvertorialCyberbezpieczeństwoPolecane tematy
Systemy wspomagające ciągłość pracy i bezpieczeństwo systemów mobilnych
Advertorial
Advertorial
Rozwiązania typu Mobile Performance Management analizują transfer danych pomiędzy wszystkimi elementami sieci i optymalizują je tak, aby praca z aplikacjami i zasobami firmowymi w sieciach mobilnych była – z punktu widzenia użytkownika – taka sama, jak gdyby znajdował się on w sieci LAN.
Według raportu Enterprise Mobility Exchange 2016, ponad 50% badanych firm, na przestrzeni 12–18 miesięcy planuje inwestycję w rozwój aplikacji mobilnych. Wyposażenie organizacji w narzędzia mobilnej pracy staje się kluczowym elementem szerokiej strategii biznesowej i jest kluczem do wzrostu wartości firmy. Oznacza to, oczywiście, zwiększenie nakładów na rozwój aplikacji mobilnych oraz – co ważniejsze – na budowanie mobilnej infrastruktury, platform i systemów pozwalających na zdalny i niezawodny dostęp do zasobów firmowych.
Niemal 40% badanych uważa, że największą przeszkodę w budowaniu mobilnej infrastruktury IT stanowią problemy związane z integracją systemów, rosnącą liczbą pracowników mobilnych i zwiększającą się w błyskawicznym tempie ilością przesyłanych danych. W efekcie, istnieje również bardzo duże ryzyko przeciążeń sieci telekomunikacyjnych. Kolejny problem to przechowywanie danych na mobilnych urządzeniach, ograniczone zasobami samego urządzenia i względami bezpieczeństwa danych. Zwłaszcza w sytuacji, gdy takie urządzenie zostanie zgubione lub skradzione.
Przed aplikacjami i usługami mobilnymi stoi trudne zadanie gromadzenia danych i ciągłego działania. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji krytycznych dla przedsiębiorstw i instytucji, co w sposób bezpośredni przekłada się na poprawę wydajności pracy, efektywności i działalności operacyjnej oraz jakości obsługi i serwisu klienta. Opisując wszystkie powyższe zagadnienia, napotykamy systemy, które gwarantują realizację założonych celów, wspomagając ciągłość, poprawność oraz bezpieczeństwo pracy systemów mobilnych. Dochodzimy tu do dość nowego pojęcia, jakim jest Mobile Performance Management.
Wiele firm pracuje już na systemach typu CRM/ERP, zapewniając pracownikom zdalny dostęp, dlatego priorytetem w przypadku mobilnych systemów pracy są dane, które muszą być przesyłane i zbierane w sposób ciągły i nieprzerwany na firmowe serwery. Dodatkowo, musimy zwrócić uwagę na ciągłość działania danej aplikacji i zapewnienia łączności z siedzibą firmy lub instytucji w chwili, kiedy jest to niezbędne. Inwestując w rozwiązania, które będą spełniały rosnące potrzeby biznesowe przedsiębiorstw, należy pamiętać o dwóch krytycznych aspektach: utrzymaniu ciągłej łączności oraz bezpieczeństwie.
Jak zapewnia prawie 70% respondentów cytowanych w raporcie Enterprise Mobility Exchange 2016, wzrost wydajności w organizacjach jest głównym motorem inwestycji w rozwiązania mobilne. Co druga osoba uważa, że poprawa efektywności operacyjnej jest najważniejsza dla mobilnych inwestycji. Przed aplikacjami i usługami mobilnymi stoi trudne zadanie gromadzenia danych i ciągłego działania. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji krytycznych dla przedsiębiorstw i instytucji, co w sposób bezpośredni przekłada się na poprawę wydajności pracy, efektywności i działalności operacyjnej oraz jakości obsługi i serwisu klienta. Opisując wszystkie powyższe zagadnienia, napotykamy systemy, które gwarantują realizację założonych celów, wspomagając ciągłość, poprawność oraz bezpieczeństwo pracy systemów mobilnych. Dochodzimy tu do dość nowego pojęcia, jakim jest Mobile Performance Management.
Prekursorem tego typu systemów jest firma NetMotion, która stworzyła system pozwalający na automatyczną diagnozę problemów z połączeniem. Rozwiązanie NetMotion dostępne jest na polskim rynku od września 2016 r. dzięki wyłącznemu dystrybutorowi – firmie Bakotech. Oprogramowanie to analizuje transfer danych pomiędzy wszystkimi elementami sieci i optymalizuje je tak, aby praca z aplikacjami i zasobami firmowymi w sieciach mobilnych była z punktu widzenia użytkownika taka sama, jak gdyby znajdował się on w sieci LAN.
Rozwiązanie NetMotion posiada dodatkowo wiele przydatnych funkcji, pozwalających na poprawną i wydajną pracę aplikacji mobilnej, takich jak kompresja i akceleracja przesyłanych danych – pozwalająca oszczędzać przesyłane pakiety – czy też wielopoziomowa konfiguracja, dotycząca sposobu łączenia się aplikacji z siecią według różnorodnych kryteriów (m.in. typu sieci, czasu połączenia, daty i miejsca). Ponieważ aplikacja NetMotion przystosowana jest do pracy we wszystkich sieciach – zwłaszcza w sieciach publicznych – jej oczywistą funkcjonalnością jest szyfrowanie połączeń.
Ciekawym rozwiązaniem aplikacji Net- Motion jest utrzymywanie wirtualnego połączenia w chwili, kiedy zasięg sieci jest marginalny lub został całkowicie zerwany. Pozwala to na utrzymywanie sesji i buforowanie danych, które zostaną przesłane zaraz po ponownym wznowieniu połączenia. Rozwiązanie to chroni użytkowników przed zrywaniem sesji i koniecznością ponownego logowania się do aplikacji, a co najciekawsze, nie generuje dodatkowych logów przy łączeniu się do kolejnych sieci. NetMotion doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowym wymogiem jest zaprojektowanie i wdrożenie systemów wymagających ciągłości działania oraz gwarantujących bezpieczeństwo wymiany danych między pracownikiem a siedzibą firmy.
Przemysław Bulsza,
Business Development Manager, Bakotech