Rynek

Technologia Huawei bada bioróżnorodność Białowieskiego Parku Narodowego

W ramach inicjatywy TECH4ALL, Białowieski Park Narodowy, startup Rainforest Connection (RFCx) oraz Huawei wdrożyły system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej, aby badać stan bioróżnorodności. Podczas projektu zebrano ponad milion próbek dźwiękowych oraz zidentyfikowano 56 gatunków zwierząt.

Technologia Huawei bada bioróżnorodność Białowieskiego Parku Narodowego
Źródło: Lasy Państwowe

Rozwiązanie, które wykorzystano na terenie Puszczy Białowieskiej, składa się z 70 urządzeń offline o nazwie AudioMoth Edge oraz 3 urządzeń Guardian. Tworzą one system czujników akustycznych rejestrujących odgłosy przyrody, w tym wokalizacje różnych gatunków. Zebrane dane są następnie przesyłane do platformy chmurowej w celu analizy przez sztuczną inteligencję.

Urządzenia AudioMoth Edge to zaawansowane rejestratory dźwięku o pełnym spektrum, które wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne, jak i ultradźwiękowe. Następnie są one automatycznie zapisywane na kartach SD w formie nieskompresowanej. Z kolei Guardian, to urządzenia w pełni zasilane energią słoneczną, które mają wbudowane mikro-odbiorniki i anteny do przesyłania danych audio do chmury za pośrednictwem sieci GSM, co pozwala na monitorowanie aktywności dzikich zwierząt w czasie rzeczywistym. Połączone technologie tworzą inteligentny system, który umożliwia znacznie efektywniejszą ochronę unikalnych obszarów przyrodniczych, takich jak Puszcza Białowieska.

Technologia w ochronie bioróżnorodności

Huawei od 2019 roku współpracuje z ponad 30 globalnymi partnerami, wykorzystując technologie cyfrowe do ochrony i odbudowy 46 obszarów chronionych na całym świecie – od tropikalnych lasów deszczowych Amazonii, po oazy mokradeł we Włoszech i rafy koralowe u wschodniego wybrzeża Mauritiusa.

“Jestem dumny z tego, że jeden z takich projektów realizujemy również w Polsce, gdzie jesteśmy jako firma obecni już 20 lat. W najcenniejszym ekosystemie przyrodniczym, Puszczy Białowieskiej, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, razem z pracownikami Białowieskiego Parku narodowego oraz we współpracy z amerykańską fundacją Rainforest Connection, zbadaliśmy stan bioróżnorodności puszczy. Mamy nadzieję, że wyniki naszej wspólnej pracy przyczynią się do dalszej ochrony i zachowania tego unikalnego ekosystemu dla przyszłych pokoleń” – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Projekt polegał na prowadzeniu pasywnego monitoringu akustycznego (PAM) w okresie od 27 marca do 9 czerwca 2023 roku. W tym celu, w 61 lokalizacjach na terenie parku zainstalowano rejestratory AudioMoth, które działały w szczycie sezonu aktywności ptaków, czyli od kwietnia do czerwca. Każdy z rejestratorów gromadził dane przez średnio 37 dni, co w rezultacie dało 1 091 790 jednominutowych nagrań. Te z kolei były na bieżąco przesyłane na platformę Arbimon w celu analizy. W efekcie zidentyfikowano 56 gatunków zwierząt (52 ptaki, 3 ssaki, 1 płaz), co stanowi ok. 36% wszystkich spośród 145 gatunków występujących w Białowieży. Jedne z najciekawszych nagranych odgłosów należą m.in. do wilka szarego, jelenia czy żubra. Nagrań można posłuchać na stronie posluchajpuszczy.pl.

“Puszcza Białowieska to jeden z najcenniejszych obszarów bioróżnorodności w Polsce. Znamy już setki gatunków występujących na terenie naszego parku narodowego, ale wciąż nie mamy o nich pełni wiedzy i kompletnych danych o ich zachowaniach, co wydaje się szczególnie istotne w działaniach ochronnych. Cieszy nas, że to właśnie w Białowieskim Parku Narodowym po raz pierwszy w Polsce wykorzystano systemy Huawei, które pozwalają nam monitorować te niezbadane jeszcze w pełni zasoby dzikiej przyrody” – stwierdził Wiesław Klimiuk, Kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody Białowieskiego Parku Narodowego.

Realizacja projektu w Puszczy Białowieskiej była możliwa dzięki wieloletniej inicjatywie na rzecz włączenia cyfrowego Huawei TECH4ALL. Projekt ten zakłada rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych z różnymi globalnymi partnerami, by pokonywać alarmujące wyzwania w czterech domenach: środowisko, edukacja, opieka zdrowotna i rozwój.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *