BiznesRynek

Technologiczne priorytety i wyzwania dla polskich firm w 2025 roku

Nadchodzący rok zapowiada się jako przełomowy dla polskich przedsiębiorstw w kontekście inwestycji technologicznych. Jak wynika z raportu Polcom „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026: Inwestycje IT, chmura, nowe technologie”, zarówno małe, jak i średnie firmy stają przed dylematem: czy podążać za globalnymi trendami technologicznymi, czy ryzykować utratę konkurencyjności? Zapadające w najbliższych miesiącach decyzje inwestycyjne, mogą zdeterminować przyszłość całego sektora biznesowego w Polsce.

Technologiczne priorytety i wyzwania dla polskich firm w 2025 roku

  • Automatyzacja

Małe firmy – często bardziej elastyczne w podejmowaniu decyzji – koncentrują się na automatyzacji oraz wdrażaniu krytycznych systemów biznesowych, takich jak ERP, WMS czy CRM. Nawet 78% badanych deklaruje zamiar automatyzacji produkcji, co znacząco kontrastuje z wynikiem średnich firm (30%). Podobne różnice widać w inwestycjach w systemy do zarządzania. W tym wypadku przewagę mają również mniejsze podmioty (81% w porównaniu do 69% w średnich firmach).

Dane rynkowe wskazują, że tego typu inwestycje są niezbędne, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. Dzięki nim małe przedsiębiorstwa mogą zwiększyć efektywność operacyjną i lepiej zarządzać swoimi zasobami. Ma to kluczowe znaczenie w czasach dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego.

  • Migracja do chmury i eliminacja długu technologicznego

Z drugiej strony średnie przedsiębiorstwa wyraźnie stawiają na migrację do chmury obliczeniowej oraz aplikacje dostępne w modelu SaaS (Software as a Service). Aż 83% z nich deklaruje plany wdrożenia infrastruktury chmurowej (IaaS, PaaS). Ma to pomóc w eliminacji długu technologicznego – problemu, który jest bolączką wielu firm korzystających z przestarzałych systemów. Przedsiębiorstwa te widzą w chmurze nie tylko sposób na poprawę efektywności, ale także na zwiększenie elastyczności i skalowalności działań, co pozwala lepiej reagować na zmieniające się potrzeby rynku.

  • Cyberbezpieczeństwo 

Coraz bardziej zaawansowane ataki cybernetyczne oraz nowe regulacje prawne, takie jak dyrektywa NIS2 czy DORA, sprawiają, że firmy muszą intensyfikować swoje działania w obszarze ochrony danych i systemów. W raporcie Polcom, nawet 59% badanych przyznało, że inwestuje w ochronę danych. Z kolei 56% respondentów wdraża zaawansowane narzędzia monitoringu systemów i aplikacji. Cyberbezpieczeństwo nie jest już tylko luksusem na który mogą sobie pozwolić tylko duże przedsiębiorstwa i sektor bankowy, ale podstawą funkcjonowania firm w nowoczesnym środowisku technologicznym.

Realizacja inwestycji dopiero na horyzoncie

Choć plany firm wydają się ambitne, większość kluczowych działań jest przesuwana na rok 2025. Według danych Polcom, automatyzacja produkcji (81%), robotyzacja procesów biznesowych (60%) czy wdrożenie systemów zarządzania (57%) to projekty, które dopiero czekają na realizację. Przyczyną są często ograniczenia budżetowe, brak odpowiednich kompetencji w organizacjach oraz potrzeba opracowania kompleksowych strategii transformacji.

“Obserwujemy obecnie wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami pozwalającymi na  budowę środowisk hybrydowych czy multicloudowych oraz migrację do lub pomiedzy chmurami. Powodem jest autoamtyzacja procesów, braki kadrowe i konieczna optymalizacji kosztów. Kluczowy jest projektowe, wręcz indywidualne podejście do migracji do chmury usług, do doboru i wykorzystania usług w chmurze. Indywidualne podejście czyli dopasowane do konkretnych potrzeb firmy, jego obecnych zasobów IT szczególnie posiadanych licencji, zawansowania technologicznego przedsiębiorstwa i planów” – komentuje Mariusz Juranek, dyrektor handlowy w Polcom.

Eksperci zgodnie podkreślają, że rok 2025 będzie momentem próby dla wielu polskich przedsiębiorstw. Decyzje podjęte w tym okresie mogą przesądzić o ich przyszłości na wiele lat. Firmy, które zdecydują się na adaptację do nowych realiów technologicznych, mają szansę nie tylko na przetrwanie, ale także na dynamiczny rozwój i zdobycie przewagi konkurencyjnej. Ci, którzy pozostaną przy niskopoziomowych rozwiązaniach, ryzykują pozostanie w tyle na coraz bardziej wymagającym rynku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *