Branża ITCyberbezpieczeństwoRynek
VMware kupuje Pivotal Software i Carbon Black
Łączna wartość obu, ogłoszonych w sierpniu transakcji, ma sięgnąć niemal 5 mld USD. Docelowo, rozwiązania firm Pivotal Software i Carbon Black uzupełnią ofertę VMware o narzędzia z dziedziny bezpieczeństwa chmurowego oraz rozwiązania wspierające tworzenie aplikacji chmurowych. W efekcie, zapowiedziane transakcje mają pomóc VMware w skuteczniejszym pozyskiwaniu klientów korporacyjnych.
Rozwiązania przejętych firm idealnie wpasowują się w portfolio WMware. Producent intensywnie rozwija ostatnio swoją chmurową ofertę, więc bardzo przydadzą mu się zarówno cenione rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa chmurowego – czyli rozwijana przez Carbon Black platforma do ochrony przed cyberatakami, bazująca na analizie behawioralnej przeprowadzanej w oparciu o Big Data, jak i zaawansowane narzędzia dla developerów tworzących aplikacje dla chmury, czyli sztandarowy produkt Pivotal Software. Z oficjalnych informacji wynika, że za Pivotal Software firma VMware zapłaciła blisko 2,7 mld USD, zaś za Carbon Black – 2 mld USD.
Przedstawiciele WMware wyjaśniają, że wiele firm, które ostatnimi czasy masowo migrują do rozwiązań chmurowych, wciąż wydaje ogromne kwoty na zakup i korzystanie z tradycyjnych narzędzi z dziedziny bezpieczeństwa informatycznego, choć takie rozwiązania do środowiska chmurowego nie przystają. „To sprawia, że firmy tracą zarówno pieniądze, jak i informacje [których owe tradycyjne rozwiązania nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć – red.]” – wyjaśnia Pat Gelsinger, dyrektor generalny WMware w rozmowie z agencją Reuters. Tłumaczy tym samym decyzję o zakupie Carbon Black. Co ważne, Pat Gelsinger spodziewa się, że przejęcie Carbon Black oraz Pivotal będzie miało znaczący, pozytywny wpływ na przychody Vmware. Wzrost ten powinien być wyraźnie zauważalny po zamknięciu trwającego roku fiskalnego, czyli pod koniec stycznia 2020 roku.
Dodajmy, że Pivotal Software i WMware były już wcześniej powiązane kapitałowo – Pivotal należał do koncernu Dell oraz jej założyciela, Michaela Della, zaś WMware należy do EMC Corporation, która również jest własnością Della (przejęcie nastąpiło w 2015 r. – Dell wyłożył wtedy na tę transakcję rekordowe w branży IT 67 mld USD).