O rynku data center, szczegółach dotyczących budowy nowoczesnego centrum przetwarzania danych i specyfice zarządzania takimi budynkami mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland, firmy kojarzonej dotąd z rynkiem przestrzeni biurowej.
Jak ocenia Pan polski rynek komercyjnych przestrzeni data center na tle Europy Środkowo-Wschodniej?
Jest to rynek na wczesnym etapie rozwoju, dlatego mamy do czynienia ze stosunkowo ograniczoną dostępnością wyspecjalizowanych centrów danych w stosunku do potrzeb bieżących.
Obecnie, najwięksi dostawcy usług IT starają się lokalizować ośrodki bliżej klientów. Dostępna przestrzeń nie do końca zaspakaja jednak ich wymagania biznesowe. Tymczasem oferta komercyjna powierzchni data center na rynku warszawskim i w okolicach jest zdecydowanie niższa niż w innych europejskich stolicach. Prognozy wskazują, że rynek czeka dynamiczny rozwój w tym obszarze.
Czy planowane data center będzie pierwszym tego typu ośrodkiem Adgar w Polsce?
W Warszawie dysponujemy już mniejszymi centrami danych. Pierwsze data center uruchomiliśmy w 2008 roku. Są to ośrodki wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby użytkowników naszych przestrzeni biurowych, choć spełniają wyśrubowane wymagania związane z bezpieczeństwem i dostępnością. Naszymi przestrzeniami biurowymi zarządzamy na zasadach zbliżonych do tych, jakie są typowe dla przestrzeni centrów danych. Na przykład, budynki Adgar posiadają zduplikowaną infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną. Dysponujemy gotowymi procedurami i kompetencjami, aby sprostać wymaganiom typowym także dla centrum danych. Zdajemy sobie sprawę, że o ile mniejsze firmy częściej decydują się na usługi chmurowe lub kolokację serwerów, to większe organizacje, zwłaszcza przedsiębiorstwa międzynarodowe poszukują centrów danych o dużej powierzchni. Obecnie jedynie w Izraelu funkcjonuje samodzielne data center firmy Adgar.
Nowe centrum danych ma dysponować powierzchnią serwerową na poziomie ok. 4800 m.kw. W jaki sposób zostanie ona podzielona?
Projekt budynku zakłada podział powierzchni na 5 kondygnacji naziemnych oraz 4 podziemne, z czego komory serwerowe zajmą odpowiednio 4 kondygnacje naziemne i 3 podziemne. Parking obejmie 4 kondygnacje podziemne. Najemcą obiektu mogą być zarówno duże firmy, operatorzy którzy obejmą całość, jak i średnie podmioty – minimalną przestrzeń, jaką zaoferujemy wyznaczać będzie jedno piętro.
Czy planują Państwo świadczyć usługi data center także dla mniejszych firm?
Tego typu klientom jesteśmy w stanie zaoferować powierzchnie data center w naszych budynkach biurowych. Ośrodek Adgar Data Center będzie zarezerwowany przede wszystkim dla większych klientów z większymi potrzebami w zakresie centrów przetwarzania danych.
Co wyróżni nowe centrum danych Adgar na warszawskim rynku takich ośrodków? W jakich kwestiach upatrują Państwo przewagi konkurencyjnej?
Bardzo istotna będzie lokalizacja naszego data center, w odległości zaledwie 5 km od głównego polskiego węzła wymiany ruchu IP. Bliskość do budynku LIM pozwala ograniczyć do minimum ewentualne problemy z opóźnieniami transmisji, a także liczbę ewentualnych punktów awarii w warstwie infrastruktury telekomunikacyjnej. W kontekście lokalizacji warto wspomnieć, że większość istniejących centrów danych jest zlokalizowana poza Warszawą.
Poza tym warszawskie Adgar Data Center będzie wyposażone w 2, a w przyszłości nawet 3 niezależne źródła zasilania liniami 15kV. Pozyskanie przyłączy energetycznych z dwóch różnych podstacji zajęło nam 3 lata. Zasilanie awaryjne zapewni 8 dynamicznych urządzeń UPS i silniki Diesla o łącznej mocy 10 MVA. Wysoką wydajność energetyczną zapewni też system chłodzenia oparty na technologii Free-Cooling. Ośrodek będzie też wyposażony w nowoczesne systemy: gaśniczy i wspierający zarządzanie budynkiem. Co ważne, cały budynek został w pełni zaprojektowany jako centrum danych, a każde z pięter może być traktowane jako niezależne centrum danych z własnymi systemami zasilania awaryjnego i wskaźnikami efektywnościowymi oraz komorami serwerowymi.
Na kiedy planowane jest otwarcie warszawskiego Adgar Data Center?
Budowa ruszy w momencie, kiedy podpiszemy pierwszą umowę najmu.
Podkreślają Państwo, że w prace nad projektem budynku centrum danych zaangażowana została wyspecjalizowana pracownia architektoniczna. Czy kwestia wyglądu data center naprawdę ma znaczenie?
Centra danych to zazwyczaj budynki mocno industrialne, szare i nieciekawe. Nam zależało na tym, aby nasze centrum danych na Mokotowie – wpisywało się w otoczenie i stało się jedną z flagowych wizytówek nowoczesnej dzielnicy mieszkalno-biurowej. Design – to zdecydowanie wyróżnik projektu.