Branża ITRynek

WWDC 2022: Apple prezentuje nowy procesor M2

Przedstawiciele koncernu Apple oficjalnie zaprezentowali procesor M2. Wedle zapowiedzi, jest on pierwszym przedstawicielem kolejnej generacji mikroprocesorów Apple zaprojektowanych specjalnie dla komputerów Mac. M2 będzie dostępny w całkowicie przeprojektowanym MacBook’u Air i zmodernizowanym 13-calowym MacBook’u Pro.

WWDC 2022: Apple prezentuje nowy procesor M2
Źródło: Apple

Z oficjalnych informacji wynika, że procesor M2 został zbudowany przy użyciu 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. Procesor Apple M2 posiada o 18% szybszy układ CPU i o 35 procent wydajniejszy układ graficzny niż M1, procesor Apple poprzedniej generacji. Co ważne, nowy procesor ma zapewniać nawet o 40% wyższą wydajność w zakresie obsługi obciążeń typowych dla sztucznej inteligencji. Zapewnia także o 50% większą przepustowość pamięci w porównaniu z M1 i wspiera nawet 24 GB szybkiej pamięci zunifikowanej.

„M2 rozpoczyna drugą generację układów z serii M i wykracza poza niezwykłe możliwości M1. Dzięki nieustannemu naciskowi na energooszczędną wydajność M2 oferuje szybszy procesor, procesor graficzny i silnik neuronowy. Wraz z większą przepustowością pamięci i nowymi możliwościami, takimi jak akceleracja ProRes, M2 kontynuuje ogromne tempo innowacji w krzemie Apple dla komputerów Mac” — mówi Johny Srouji, wiceprezes Apple ds. technologii sprzętowych.

Nowy procesor wyposażono w szybsze rdzenie wydajnościowe połączone z większą pamięcią podręczną. Łącznie zapewniają one o 18% wyższą wydajność w zakresie obciążeń wielowątkowych niż M1, dzięki czemu – jak przekonują przedstawiciele producenta – procesor Apple M2 może z powodzeniem wykonywać zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak tworzenie muzyki z warstwami efektów czy nakładanie złożonych filtrów na zdjęcia. Co ważne, procesor Apple M2 zapewnia niemal 90% szczytowej wydajności układu 12-rdzeniowego przy zużyciu zaledwie jednej czwartej mocy.

Procesor Apple M2 jest także wyposażony w układ graficzny Apple najnowszej generacji. Dysponuje on 10 rdzeniami, podczas gdy procesor poprzedniej generacji posiadał 8 takich rdzeni. Przedstawiciele Apple deklarują, że w połączeniu z większą pamięcią podręczną i wyższą przepustowością pamięci 10-rdzeniowy procesor graficzny zapewnia ogromny wzrost wydajności graficznej, oferując do 25 procent wyższą wydajność graficzną niż M1 przy tym samym poziomie mocy i do 35% lepszą wydajność przy maksymalnej mocy.

Wykorzystanie niestandardowych technologii

Zgodnie z zapowiedziami, w nowy procesor wyposażone będą kolejne odsłony komputerów MacBook. Z oficjalnych informacji wynika ponadto, że zastosowanie układu Apple M2 pozwoli na zapewnienie nowych funkcji dla użytkowników takich komputerów. Wśród tego typu nowości wymieniane są m.in.:

• silnik neuronowy, który może przetwarzać do 15,8 biliona operacji na sekundę — o ponad 40% więcej niż było to możliwe w systemach opartych na Apple M1;
• silnik multimedialny zawierający dekoder wideo o większej przepustowości, obsługujący wideo 8K H.264 i HEVC;
• wydajny silnik wideo ProRes firmy Apple umożliwiający odtwarzanie wielu strumieni wideo w rozdzielczości 4K i 8K;
• najnowsza technologia Secure Enclave firmy Apple zapewniające najlepsze w swojej klasie zabezpieczenia;
• nowy procesor sygnału obrazu (ISP) redukujący zakłócenia obrazu.

macOS

Nowy mikroprocesor w połączeniu z macOS Monterey ma zapewniać użytkownikom sprzętu Apple przełomową wydajność i produktywność. Komputery wyposażone w M2 zyskają też dostęp do największego zbioru aplikacji, jaki kiedykolwiek powstał dla komputerów Mac, w tym do aplikacji na iPhone’a i iPada, które można uruchamiać na Macu, oraz do aplikacji uniwersalnych, które uwalniają pełną moc układów z serii M. Ponadto jesienią tego roku ma zadebiutować macOS Ventura, który wprowadzi szereg nowych funkcji, w tym: Stage Manager oraz Continuity Camera.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *