Rynek
Wybory w Polsce – jakie są najczęściej wpisywane hasła w wyszukiwarkę Google?
“Gdzie można głosować” – to najczęściej zadawane pytanie przez Polaków w wyszukiwarce Google, które dotyczy tematu wyborów, w tygodniu przypadającym między 28 września a 4 października. Oprócz praktycznych informacji wyborczych, a także statystyk stron, gdzie można porównać swoje poglądy z poglądami partii i polityków, Polacy wyszukiwali także informacji związanych bezpośrednio z partiami politycznymi oraz kandydatkami i kandydatami w najbliższych wyborach.
Z kolei drugie i piąte najpopularniejsze pytanie, czyli, odpowiednio, “na kogo głosować 2023” oraz “na jaką partię powinienem głosować”, mogą wskazywać na szukanie lepszego zrozumienia tego, jak programy partii politycznych mają się do naszych poglądów – nie tylko poprzez czytanie programów, ale też np. poprzez testy dostępne online, przygotowywane przez organizacje pozarządowe, pomagające nam szybciej i lepiej zrozumieć nasze sympatie polityczne.
Trzecie najczęściej zadawane pytanie to “na kogo zagłosują młodzi ludzie”, a więc związane z wyszukiwaniem statystyk sondażowych dotyczących konkretnej grupy wiekowej. A czwarte z najpopularniejszych pytań – “Jak głosować w wyborach” – także jest z kategorii praktycznych.
Inne statystki
Zainteresowanie komitetami wyborczymi w badanym tygodniu (28.09-04.10.2023):
- Prawo i Sprawiedliwość – 39% wyszukiwań
- Konfederacja – 24%
- Koalicja Obywatelska – 11%
- Trzecia Droga – 9%
- Polska Jest Jedna – 7%
- Nowa Lewica – 6%
- Bezpartyjni Samorządowcy – 4%
Zainteresowanie politykami:
- Donald Tusk – 40% wyszukiwań
- Jarosław Kaczyński – 24%
- Mateusz Morawiecki – 24%
- Sławomir Mentzen – 10%
- Zbigniew Ziobro – 6%
Najczęściej zadawane pytania dotyczące samych wyborów:
- Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?
- Kiedy są wybory?
- W jakim okręgu wyborczym jestem?
- PO w wyborach jak będzie się nazywać na liście?
- Kto startuje w wyborach 2023?