Infrastrukturacentra danych / data center

Wydajność i efektywność energetyczna IT

W miarę coraz większego wykorzystania sztucznej inteligencji, nauki i technologii w budowaniu postępu, wzrasta też zapotrzebowanie na moc obliczeniową centrów danych. Takie działania wymagają energii zarówno na etapie produkcji, jak i podczas eksploatacji sprzętu, co stanowi ogromne wyzwanie dla dyrektorów i liderów IT. W jaki sposób sprawić, żeby serwerownia była gotowa do obsługi zwiększonego napływu danych i wyższych wymagań wydajnościowych, spełniając jednocześnie ambitne cele w zakresie efektywności energetycznej?

Wydajność i efektywność energetyczna IT

Centra danych są już istotnym konsumentem energii elektrycznej na całym świecie – według badania przeprowadzonego przez 451 Research, serwerownie stanowią ponad 6% całkowitej energii zużywanej w USA od 2019 roku. Ponadto przewiduje się, że do 2025 roku zużycie energii w centrach danych będzie o 21% wyższe niż w roku 2018.

Sieci energetyczne i centra danych często dochodzą do maksimum swoich możliwości, więc gęstość obliczeniowa, efektywność energetyczna i optymalizacja działania stają się podstawowymi kryteriami dla decydentów IT opracowujących swoje strategie wdrażania sztucznej inteligencji. Poza tym, w miarę jak świat coraz mocniej orientuje się na energooszczędność i tworzy przyszłe platformy IT, to modernizacja i konsolidacja stanowią zarazem okazję do osiągnięcia znacznego wzrostu wydajności i efektywności.

Konsolidacja i modernizacja

Dzięki modernizacji przy użyciu najnowszych procesorów i układów graficznych firmy mogą lepiej wykorzystać moc, przestrzeń i koszty inwestycji w centra danych. Oszczędności, jakie się wówczas pojawiają, można przeznaczyć na zwiększenie powierzchni dla sprzętu lub w kierunku wykorzystania nowszych rozwiązań, jak choćby generatywna sztuczna inteligencja.

Jednocześnie inicjatywy zmierzające do konsolidacji i modernizacji serwerowni stały się też skutecznym sposobem na „zrobienie miejsca” dla nowości technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja i to bez konieczności zmian w umowach SLA czy budżetach. Dzięki wymianie starzejących się, nieefektywnych serwerów, codzienne zadania można przenieść do wydajniejszej i bardziej energooszczędnej infrastruktury, która zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej energii, co pozostawia więcej przestrzeni na innowacje.

“Faktem jest, że wydajność starszego sprzętu na ogół spada z czasem, podczas gdy czas, koszty i przestrzeń potrzebne do jego utrzymania w ruchu rosną. Starszy sprzęt jest zazwyczaj mniej zdolny do nadążania za zmieniającymi się i intensyfikującymi się wymaganiami biznesowymi. Dlatego wysiłki modernizacyjne są ważne nie tylko ze względu na oszczędności kosztów i poprawę wydajności, ale także w celu przygotowania firmy na to, co przyniesie przyszłość” – komentuje Alexander Troshin, menedżer ds. marketingu produktu w dziale serwerowym AMD.

Zwiększenie efektywności energetycznej

Usługi, aplikacje i urządzenia, które mają wpływ na każdy aspekt naszego codziennego życia, mogą wymagać znacznych zasobów. Od sztucznej inteligencji w komputerze po dużej skali obliczenia matematyczne, które napędzają algorytmy na rynku finansowym – wszystko to jest wszechobecne i może zarazem znacznie obciążać przestarzałe centra danych.

Jednym ze sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej serwerowni jest po prostu jej zmniejszenie, ponieważ najnowsze procesory są o rzędy wielkości bardziej wydajne niż ich starsze odpowiedniki i mogą zapewnić większą wydajność na mniejszej powierzchni.

“Przykładowo, jeśli zastąpisz 5-letnie serwery x86 najnowszymi systemami z procesorami AMD EPYC 9334, to zajmiesz nawet ok. 70% mniej szaf serwerowych i zużyjesz do 65% mniej energii do tej samej ilości pracy (SP5TCO-055)” – wskazuje Alexander Troshin.

Oczywiście  nie ma jednej jedynie słusznej ścieżki dla modernizacji. Wybór odpowiedniego dostawcy, który pomoże przeprowadzić cały proces, ma kluczowe znaczenie niezależnie od tego, czy celem jest wdrożenie sztucznej inteligencji na dużą skalę w całej firmie, czy po prostu zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach energii poprzez wymianę starzejącej się infrastruktury i wydajniejsze realizowanie codziennych zadań.

“Warto więc zacząć od określenia celu i współpracować z odpowiednimi dostawcami, którzy zrozumieją dane scenariusze oraz pomogą na drodze do wdrożenia nowoczesnej, wydajnej i efektywnej infrastruktury” – podsumowuje Alexander Troshin.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *