Odbywające się w formule hybrydowej obrady tegorocznego Forum Teleinformatyki skupiły się przede wszystkim na identyfikacji niezbędnych kierunków rozwoju systemów informacyjnych państwa oraz zwiększania możliwości elastycznego i szybkiego dostosowywania ich do zmieniających się potrzeb oraz otoczenia społecznego, gospodarczego, a także militarnego. Stacjonarnie w wydarzeniu udział wzięło około 260 uczestników.
Podczas Forum – które jest miejscem spotkań specjalistów i praktyków aktywnie zaangażowanych w modernizację funkcjonowania państwa – poruszano także tematy znaczenia zagrożeń w zakresie cyberbezpieczeństwa i konieczności zwiększania wykorzystania sztucznej inteligencji w systemach informacyjnych. Dyskutowano również o konieczności wspierania eksportu kompletnych polskich rozwiązań informatycznych. A na przykładzie systemów EZD i e-Doręczeń prezentowano możliwości zwiększania efektywności funkcjonowania administracji państwowej.
Pierwszy dzień składał się z 8 sesji tematycznych. I tak, m.in. zaprezentowano zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym, modelami oraz praktyką współpracy dostawców z odbiorcami rozwiązań informatycznych, a także trendy w regulacji komunikacji elektronicznej. Omawiano również zmiany w przepisach dotyczących cyberbezpieczeństwa – projekt dyrektywy NIS 2 oraz nowelizację ustawy o Krajowym Systemie Bezpieczeństwa.
Merytoryczną część Forum zakończył tradycyjnie Kocioł dyskusyjny pt. „Strategie cyfrowej suwerenności a nowy ład bezpieczeństwa”. Wprowadzającym do dyskusji i moderatorem był Borys Stokalski, a zaproszonymi ekspertami: dr Małgorzata Bonikowska – prezes THINKTANK, Bartosz Grodecki – podsekretarz stanu w MSWiA, Robert Kroplewski – pełnomocnik ministra cyfryzacji do spraw społeczeństwa informacyjnego, płk Łukasz Jędrzejczak – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz Jacek Niedziałkowski – dyrektor ds. Rozwiązań Cyberbezpieczeństwa w IBM Polska.
Drugi dzień, w całości odbywał się w wersji zdalnej. Wypełniło go „Forum Młodych Mistrzów” pt. „Ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa”, „Cyfrowa modernizacja Polski” będące zwieńczeniem Ogólnopolskiego, Międzyuczelnianego Konkursu Młodych Mistrzów.
Podczas wydarzenia firmom i poszczególnym osobom wręczono wiele nagród: „Złoty Herold” I i II stopnia – w tym roku uhonorowane zostały m.in.: firma IBM Polska i NASK Państwowy Instytut Badawczy; „Złota e-Tarcza” i po raz 21. „Nagrody im. Marka Cara” – o tych ostatnich nagrodach pisaliśmy już na łamach ITwiz.