InfrastrukturaCloud computingCIOPREZENTACJA PARTNERA

Zapewniamy narzędzia do budowania chmury prywatnej, niezależnej od warstw wirtualizacyjnych

Executive ViewPoint

Z Jakubem Ochnio, Head of Cloud Advisory and Presales w OChK i Maciejem Malinowskim, Support Solution Architect w firmie Hewlett Packard Enterprise Polska, rozmawiamy o: współpracy obu firm m.in. w zakresie udostępniania chmury HPE GreenLake i Platformy OChK, zmianie strategii klientów z podejścia Cloud First do wykorzystania hybrydowej chmury obliczeniowej, optymalizacji kosztów środowisk IT, w tym także warstwy wirtualizacji.

Zapewniamy narzędzia do budowania chmury prywatnej, niezależnej od warstw wirtualizacyjnych

Jakie znaczenie – w kontekście projektów modernizacji środowisk IT i cyfrowej transformacji – ma model chmury obliczeniowej?

Jakub Ochnio (J.O.): Dzięki usługom chmurowym możliwe jest szybsze dostarczenie użytkownikom biznesowym potrzebnych rozwiązań i narzędzi. Możliwe jest wykorzystanie gotowych produktów chmurowych, by np. w krótkim czasie odpowiedzieć na konkretną potrzebę rynkową.

W kontekście chmury obliczeniowej mocno wybrzmiewają dziś też kwestie dotyczące bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami. Klienci oczekują nie tylko konkretnych zabezpieczeń, ale także pełnej informacji na temat lokalizacji, w której przechowywane są ich dane, precyzyjnie określonej odpowiedzialności za ich przetwarzanie, a nawet kontroli nad tymi aspektami.

Zapewniamy narzędzia do budowania chmury prywatnej, niezależnej od warstw wirtualizacyjnych

Nasze partnerstwo polega na wykorzystaniu najbardziej kluczowych rozwiązań obu firm. Mam tu na myśli platformę sprzętową HPE GreenLake oraz warstwę zarządzania środowiskiem chmurowym, rozwijaną przez nas w ramach Platformy OChK. Dzięki temu możemy zapewnić funkcje i doświadczenie znane użytkownikom chmury publicznej, ale utrzymywane w centrum danych wskazanym przez klienta.

Jakub Ochnio, Head of Cloud Advisory and Presales w OChK

Tymczasem kolejne firmy i instytucje starają się „racjonalizować” zaangażowanie w chmurę publiczną…

J.O.: Jest taka tendencja, szczególnie na rynkach zachodnich – głównie ze względów kosztowych. Jest to też oznaka dojrzałego podejścia do tego modelu. W przeszłości wiele rozwiązań było migrowanych do chmury bez głębszego zastanowienia i analizy. Istnieją oczywiście organizacje, które od zera budowały środowiska IT w modelu chmurowym, tworząc w nim stosowną kulturę organizacyjną i procesy, dlatego z powodzeniem nadal w nim operują. Nie zmienia to faktu, że takie organizacje muszą mierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi konieczności skrupulatnego zarządzania kosztami usług chmurowych, bo rozlicza się je w zupełnie inny sposób niż tradycyjne IT. Ponosimy koszty faktycznego zużycia konkretnych usług i musimy umieć robić to racjonalnie.

Maciej Malinowski (M.M.): Charakterystyczna dla modelu publicznej chmury obliczeniowej jest pewna sprzeczność. Z jednej strony chmura zapewnia dużą elastyczność, możemy więc odejść od maszyn wirtualnych na rzecz konkretnych obciążeń i aplikacji chmurowych. Jest to szybkie, skalowalne i nie wymaga utrzymania własnej infrastruktury.

Na drugim biegunie są trudne do przewidzenia wydatki. Tak naprawdę chmura publiczna jest wzorcowym przykładem vendor locka. Rozwiązania stworzone na bazie bardziej zaawansowanych usług dostępnych w jednej chmurze są bardzo trudne do przeniesienia na inną platformę cloud computing.

Jednocześnie, w każdym środowisku IT istnieją rozwiązania, których lepiej do publicznej chmury nie przenosić, choćby z racji specyfiki biznesu czy ograniczeń technicznych. Wyzwaniem jest właściwe zaprojektowanie środowiska chmurowego, szczególnie w kontekście modelu hybrydowego czy multicloud.

J.O.: Chmura publiczna dobrze sprawdzi się m.in. w przypadku zapewnienia przestrzeni na dane fizycznie, ulokowane w miejscu oddalonym od podstawowej infrastruktury. W kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej, niewątpliwą zaletą chmury publicznej jest jej globalny charakter, który oznacza możliwość dość swobodnego replikowania infrastruktury między różnymi centrami danych.

Nie musimy też konfigurować usług i budować pewnych rozwiązań od podstaw. Mamy je dostępne standardowo, niemal „z półki”. Wybór właściwych komponentów dla środowiska IT wymaga jednak zawsze głębszej analizy.

Zapewniamy narzędzia do budowania chmury prywatnej, niezależnej od warstw wirtualizacyjnych

Integrując nasze rozwiązania, ułatwiamy klientom tworzenie nowoczesnych rozwiązań chmury prywatnej. W modelu HPE GreenLake cloud udostępniamy całą potrzebną infrastrukturę, platformę sprzętową w formie subskrypcji. Platforma OChK zapewnia z kolei warstwę, która tworzy chmurę prywatną i umożliwia zarządzanie obciążeniami. Jej możliwości idealnie spinają się z narzędziami, które dostarczamy w ramach chmury HPE GreenLake, choćby w zakresie rozliczania kosztów platformy sprzętowej. Efekt jest taki, że mamy spójny widok obciążeń w warstwie zarządzania OChK i sprzętu HPE GreenLake.

Maciej Malinowski, Support Solution Architect w firmie Hewlett Packard Enterprise Polska

Na czym w takim razie polega współpraca HPE i OChK?

J.O.: Nasze partnerstwo polega na wykorzystaniu najbardziej kluczowych rozwiązań obu firm. Mam tu na myśli platformę sprzętową HPE GreenLake oraz warstwę zarządzania środowiskiem chmurowym, rozwijaną przez nas w ramach Platformy OChK. Dzięki temu możemy zapewnić funkcje i doświadczenie znane użytkownikom chmury publicznej, ale utrzymywane w centrum danych wskazanym przez klienta.

Zauważyliśmy, że firmy i instytucje mają obecnie nieco mniejszą skłonność do przenoszenia wszystkich zasobów do chmury publicznej, ale równocześnie oczekują stworzenia typowego dla niej doświadczenia użytkownika, w ramach lokalnej infrastruktury, przy zachowaniu pełnej kontroli nad takim środowiskiem. OChK stara się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.

Rozwijamy własną chmurę, której jednym z kluczowych elementów jest właśnie warstwa zarządzania. Nasi klienci mogą z niej korzystać do uruchamiania środowisk chmurowych w pełni odpowiadających ich potrzebom.

M.M.: Integrując nasze rozwiązania, ułatwiamy klientom tworzenie nowoczesnych rozwiązań chmury prywatnej. W modelu HPE GreenLake cloud udostępniamy całą potrzebną infrastrukturę, platformę sprzętową w formie subskrypcji. Takie podejście daje możliwość precyzyjnego dopasowania środowiska do faktycznych wymagań danej organizacji, przy zachowaniu możliwość skalowania zasobów pod kątem zmieniających się potrzeb biznesowych.

Platforma OChK zapewnia z kolei warstwę, która tworzy chmurę prywatną i umożliwia zarządzanie obciążeniami. Jej możliwości idealnie spinają się z narzędziami, które dostarczamy w ramach chmury HPE GreenLake, choćby w zakresie rozliczania kosztów platformy sprzętowej. Efekt jest taki, że mamy spójny widok obciążeń w warstwie zarządzania OChK i sprzętu HPE GreenLake.

Łącząc rozwiązania HPE GreenLake i platformę zarządzania OChK zapewniamy też wsparcie dla wielu scenariuszy wykorzystania chmury. Także w kontekście tworzenia środowisk hybrydowych rozpiętych pomiędzy różnymi lokalizacjami on-premise i zasobami chmury publicznej.

Jesteśmy w stanie zaadresować praktycznie wszelkie scenariusze związane z rozwiązaniami VMware. Zapewniamy bowiem agnostyczność warstwy wirtualizacji, ale z drugiej strony umożliwiamy zoptymalizowanie kosztów licencji np. VMware poprzez odpowiednie dopasowanie infrastruktury. Wspieramy też scenariusz pośredni, w którym klienci mogą stopniowo przesuwać obciążenia zwirtualizowane do innych platform, m.in. Microsoft Hyper-V czy OpenStack. Funkcje, które mogą być alternatywą dla wirtualizacji, zapewnia też sama Platforma OChK – Maciej Malinowski.

Czy dotyczy to także kwestii związanych z zarządzaniem i utrzymaniem infrastruktury, na bazie której uruchomione jest takie środowisko chmury prywatnej?

M.M.: Tak. W ramach oferty chmury HPE GreenLake zapewniamy cały monitoring działania sprzętu i wykorzystania zasobów. W połączeniu z platformą zarządzania OChK jesteśmy więc w stanie zapewnić kompleksowy wgląd we wszystkie aspekty funkcjonowania środowiska chmury prywatnej. Jest to jednocześnie rozwiązanie, które dobrze wpisuje się w aktualne potrzeby modernizacji infrastruktury, a konkretnie warstwy wirtualizacji.

Jesteśmy w stanie zaadresować praktycznie wszelkie scenariusze związane z rozwiązaniami VMware. Zapewniamy bowiem agnostyczność warstwy wirtualizacji, ale z drugiej strony umożliwiamy zoptymalizowanie kosztów licencji np. VMware poprzez odpowiednie dopasowanie infrastruktury. Wspieramy też scenariusz pośredni, w którym klienci mogą stopniowo przesuwać obciążenia zwirtualizowane do innych platform, m.in. Microsoft Hyper-V czy OpenStack. Funkcje, które mogą być alternatywą dla wirtualizacji, zapewnia też sama Platforma OChK.

J.O.: Platformę OChK rozwijamy tak, aby była agnostyczna w kontekście warstwy wirtualizacji. Znajduje to odzwierciedlenie w ramach rozwiązań dostarczanych wraz z HPE. Wspólnie jesteśmy w stanie zrealizować scenariusz, w którym jedno środowisko wirtualizacyjne będzie stopniowo zastępowane innym, bez konieczności zmiany procesów i warstwy zarządzania obciążeniami.

Możemy na przykład zastąpić VMware rozwiązaniami OpenStack w sposób w pełni transparentny dla użytkowników czy administratorów. Pojawia się tu oczywiście wątek migracji poszczególnych maszyn wirtualnych, ale cały proces możemy zrealizować praktycznie bezprzerwowo i w uproszczony sposób, dzięki spójnej i jednolitej warstwie zarządzania.

M.M.: Interesujący jest także scenariusz, w którym klient decyduje się na subskrypcję infrastruktury HPE GreenLake, aby zagwarantować stałą cenę przez cały czas trwania kontraktu.

Na tej infrastrukturze, bazując na warstwie zarządzania, OChK rozpoczyna budowę środowiska chmurowego wychodząc od posiadanych rozwiązań VMware. Organizacja może wówczas zdecydować, czy chce rozpocząć migrację do innego rozwiązania, czy też pozostać przy dotychczasowej platformie wirtualizacji. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której klienci, za sprawą oferty HPE GreenLake, pozyskują nową infrastrukturę, zoptymalizowaną pod obecne warunki licencyjne VMware.

Platformę OChK rozwijamy tak, aby była agnostyczna w kontekście warstwy wirtualizacji. Znajduje to odzwierciedlenie w ramach rozwiązań dostarczanych wraz z HPE. Wspólnie jesteśmy w stanie zrealizować scenariusz, w którym jedno środowisko wirtualizacyjne będzie stopniowo zastępowane innym, bez konieczności zmiany procesów i warstwy zarządzania obciążeniami. Możemy na przykład zastąpić VMware rozwiązaniami OpenStack w sposób w pełni transparentny dla użytkowników czy administratorów – Jakub Ochnio.

To znaczy, że partnerstwo HPE i OChK odpowiada nie tylko na potrzeby stricte chmurowe, ale także te związane z wykorzystanym stosem technologii?

M.M.: Dzięki naszej współpracy zapewniamy rozwiązania, które pozwalają zbudować kompleksowe i nowoczesne środowisko prywatnej chmury obliczeniowej, zoptymalizować koszty posiadanych rozwiązań wirtualizacyjnych albo zorganizować migrację na inną technologię wirtualizacji. Przede wszystkim jednak zapewniamy narzędzia, dzięki którym ta chmura jest agnostyczna w warstwie wirtualizacji.

Może istnieć też scenariusz, w którym organizacja oczekuje możliwości uruchomienia – w ramach lokalnej infrastruktury – środowiska chmury prywatnej, zapewniającej specyfikę znaną z chmury publicznej, ale nie chciałaby lub nie może nią zarządzać. Połączenie dostępnych opcji oraz doświadczenia OChK i HPE pozwala na zapewnienie takiego rozwiązania w formie usługi zarządzalnej. Myślę, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami będzie rosło, szczególnie na rynku publicznym.

Jakimi argumentami przekonujecie klientów do połączonych rozwiązań HPE i OChK?

M.M.: Pierwszym z takich argumentów jest minimalizacja ryzyka w wielu aspektach: kosztowym, projektowym i technologicznym. Drugim jest zapewnienie zespołom IT narzędzia ułatwiającego zarządzanie całą platformą chmurową. Bardzo istotnym argumentem jest też możliwość zagwarantowania obu powyższych korzyści, przy zachowaniu pełnej kontroli nad danymi.

J.O.: Kolejną wartością jest możliwość zapewnienia precyzyjnego rozliczania kosztów maszyn wirtualnych i obciążeń w środowisku lokalnym. Choć w chmurze publicznej są do tego odpowiednie narzędzia, to w ramach środowisk on-premise często są one trudne do uzyskania. Wspólna propozycja HPE i OChK zapewnia takie możliwości.

Jesteśmy w stanie powiązać cennik zasobów, ustalony w ramach platformy zarządzania OChK, zarówno z rozliczeniami subskrypcji infrastruktury HPE GreenLake jak i innymi kosztami. Dzięki temu możemy precyzyjnie rozliczać i prognozować koszty konkretnych maszyn, zasobów czy węzłów obliczeniowych aż do poziomu jednostkowych obciążeń i aplikacji, a pośrednio także użytkowników czy zespołów.

Cenna jest też warstwa automatyzacji procesu powoływania infrastruktury, którą zapewnia nasza platforma. Mamy bowiem wbudowaną obsługę modelu Infrastructure as Code. Oznacza to, że w ramach platformy zarządzania OChK możemy definiować konkretne maszyny czy konfiguracje w sposób natywny, za pomocą kodu.

Nasze mechanizmy można dodatkowo spiąć poprzez API, zaimplementowane w środowisku GreenLake Cloud, z odpowiednimi funkcjami na poziomie sprzętu czy monitoringu.

Może istnieć też scenariusz, w którym organizacja oczekuje możliwości uruchomienia – w ramach lokalnej infrastruktury – środowiska chmury prywatnej, zapewniającej specyfikę znaną z chmury publicznej, ale nie chciałaby lub nie może nią zarządzać. Połączenie dostępnych opcji oraz doświadczenia OChK i HPE pozwala na zapewnienie takiego rozwiązania w formie usługi zarządzalnej. Myślę, że zainteresowanie takimi rozwiązaniami będzie rosło, szczególnie na rynku publicznym – Maciej Malinowski.

Jaki jest podział kompetencji w ramach projektów, które realizujecie wspólnie na rynku?

J.O.: Za warstwę infrastruktury odpowiada zespół HPE. Oznacza to m.in. najlepsze rozwiązania sprzętowe, zaangażowanie najlepszych ekspertów w aspekcie utrzymania sprzętu czy pozostające na najwyższym poziomie usługi wsparcia. Z kolei OChK dostarcza i zapewnia całościowy support dla warstwy zarządzania, nałożonej na rozwiązania HPE.

Zarówno po stronie HPE, jak i OChK istnieją odpowiednie zespoły, które pomagają w aspektach związanych z wirtualizacją. Wszystkie te elementy tworzą kompleksowe rozwiązanie i odpowiedź na dzisiejsze potrzeby wielu organizacji w obszarze infrastruktury IT.

Nasza współpraca jest ukierunkowana na wspólne tworzenie rozwiązań dla klientów. Razem testujemy i wzajemnie poznajemy swoje zasoby. OChK jest po wewnętrznych testach wykorzystania HPE GreenLake na potrzeby usług chmurowych, które sami oferujemy.

Jesteśmy w stanie powiązać cennik zasobów, ustalony w ramach platformy zarządzania OChK, zarówno z rozliczeniami subskrypcji infrastruktury HPE GreenLake jak i innymi kosztami. Dzięki temu możemy precyzyjnie rozliczać i prognozować koszty konkretnych maszyn, zasobów czy węzłów obliczeniowych aż do poziomu jednostkowych obciążeń i aplikacji, a pośrednio także użytkowników czy zespołów. Cenna jest też warstwa automatyzacji procesu powoływania infrastruktury, którą zapewnia nasza platforma. Mamy bowiem wbudowaną obsługę modelu Infrastructure as Code. Oznacza to, że w ramach platformy zarządzania OChK możemy definiować konkretne maszyny czy konfiguracje w sposób natywny, za pomocą kodu – Jakub Ochnio.

Do jakich organizacji skierowany jest ten nowy, łączony produkt HPE i OChK?

M.M.: Nie ograniczamy się do konkretnej branży. Proponujemy rozwiązanie, które jest atrakcyjne dla organizacji zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnego środowiska prywatnej chmury obliczeniowej. Na potrzeby różnego rodzaju analiz jesteśmy w stanie uruchomić takie środowiska testowo. Zdajemy sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mają w nazwie hasło „chmura prywatna”. Jesteśmy jednak pewni unikalnych możliwości wspólnej propozycji HPE i OChK.

J.O.: Może być ona ciekawym rozwiązaniem także dla tych organizacji czy centrów usług wspólnych, które obsługują inne podmioty z grupy kapitałowej albo departamenty jednej instytucji. Kluczowe znaczenie ma tu pełna rozliczalność kosztów takich usług, także na poziomie infrastruktury, a także łatwość dostarczania potrzebnych zasobów.

Jednocześnie tworzony przez nas wspólnie produkt dobrze odpowiada na potrzeby organizacji z rozbudowaną, zróżnicowaną infrastrukturą, które poszukują sposobu na jej zmodernizowanie, usprawnienie i scentralizowanie zarządzania. Mam tu na myśli duże podmioty komercyjne.

Co wyróżnia Waszą propozycję na tle konkurencyjnych rozwiązań, oferowanych choćby przez globalnych dostawców usług chmury publicznej?

J.O.: Z pewnością jest to możliwość jej precyzyjnego dostosowania do faktycznych potrzeb i procesów. Platforma OChK jest naszym autorskim produktem. Dysponujemy więc niezbędnymi kompetencjami i możliwościami, aby ją modyfikować w zależności od potrzeb konkretnych organizacji dla których pracujemy. Dostosowujemy np. reguły rozliczania zasobów tak, aby uwzględniały specyficzną logikę biznesową danej organizacji.

Fakt, że nasze rozwiązanie do zarządzania chmurą zbudowaliśmy w całości od podstaw, pozwala nam na dość elastyczne podejście do kształtowania cen, co sprawia, że jest ono znacznie bardziej atrakcyjne niż rozwiązania globalnych graczy. Poza tym, wykorzystujemy je na potrzeby usług chmurowych, które sami świadczymy, co oznacza, że przywiązujemy szczególną wagę do systematycznego rozwoju tego produktu.

M.M.: Na to nakłada się też możliwość dostosowania rozwiązania, pod każdym względem, na poziomie sprzętu i oprogramowania, do wymagań rynku polskiego m.in. w zakresie funkcjonalności, zabezpieczeń czy certyfikacji. Nie jest to bowiem tylko oprogramowanie do tworzenia chmury prywatnej, ale całe, kompleksowe rozwiązanie, które obejmuje wszystkie kwestie związane z budowaniem takich środowisk.

J.O.: Nie mamy też praktycznie ograniczeń, jeśli chodzi o obciążenia, które możemy wspierać. W większości przypadków będą to maszyny wirtualne, typowy IaaS. W planach mamy m.in. dodanie obsługi Kubernetesa. W zależności od potrzeb, rozwiązania te możemy dodatkowo rozszerzyć usługami świadczonymi przez OChK. Mam tu na myśli na przykład dodatkowe zasoby PaaS, jak choćby storage obiektowy czy rozwiązania Backup as a Service.

M.M.: Po stronie HPE uzupełnieniem tych usług są z kolei wbudowane w chmurę HPE GreenLake mechanizmy wspierające zarządzanie infrastrukturą, takie jak funkcje Service Desk czy całościowy, agnostyczny technologicznie monitoring.

Na czym polega nowe doświadczenie Cloud Experience, które chcecie wspólnie zaproponować klientom?

J.O.: W dużej mierze koncentruje się na portalu do zarządzania i powoływania zasobów. Dodatkowo zapewnia audytowalność, łatwość procesu powoływania zasobów, nawet w dużej skali i z poziomu kodu, a także elastyczny model rozliczeniowy, który umożliwia naliczanie opłat dopiero od momentu faktycznego wykorzystania określonych zasobów i który bazuje na wewnętrznym sposobie rozliczania kosztów.

M.M.: To z kolei wprost oznacza przewidywalność kosztów wraz z możliwością bardzo szybkiego dostarczenia nowej funkcjonalności biznesowej, ale – i tu przechodzimy do specyfiki chmury prywatnej – w ramach własnego, w pełni kontrolowanego środowiska, które gwarantuje niepodważalną suwerenność danych biznesowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *