Wczoraj wieczorem odbyła się gala finałowa konkursu Mother and Child Startup Challenge, inicjatywy mającej na celu wyłonienie najlepszych innowacji, które usprawnią działanie 5 szpitali, niosących pomoc dzieciom i kobietom w ciąży w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie. Nagrodą główną w konkursie jest wdrożenie najlepszych rozwiązań w ramach chmury OVHcloud.
Mother and Child Startup Challenge to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych projektów w Europie, zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu – wykorzystaniu potencjału innowacji skierowanych na ochronę zdrowia i życia. Inicjatorem projektu jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, a projekt realizowany jest we współpracy z czterema szpitalami – Instytutem „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie, Centrum Medycznym Żelazna w Warszawie oraz Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Jednym z partnerów projektu jest firma OVHcloud.
“Technologia stała się kołem zamachowym medycyny. Innowacje przyśpieszają diagnostykę, zwiększają jej niezawodność, wspierają powstawanie leków i szczepionek oraz ułatwiają złożone procesy, jak gromadzenie danych, projekty badawcze czy doskonalenie aparatury wspomagającej. Dzięki prekursorskim rozwiązaniom medycyna jest bliżej pacjentów. Cieszymy się, że technologie OVHcloud razem z innowacyjnymi startupami wspierają tak istotny dla nas wszystkich sektor ochrony zdrowia” – skomentował Robert Paszkiewicz, VP CEE OVHcloud, członek Rady Programowej Konkursu.
W ramach inicjatywy Mother and Child Startup Challenge startupy mogły zgłaszać projekty – produkty, usługi lub innowacje materiałowe z obszaru zdrowia, profilaktyki, edukacji i administracji, które realnie wpłyną na usprawnienie procesów, w tym także na leczenie i organizację samych szpitali.
Nagrodzone startupy
W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 69 zgłoszeń, z czego do finału zakwalifikowało się 28 z nich. Co prawda, wszystkie projekty mają olbrzymi potencjał, ale po długich naradach, ostatecznie postanowiono przyznać dwie nagrody główne. Największe uznanie jurorów zyskały bowiem dwie polskie firmy: MedApp i zgłoszona przez nią aplikacja CarnaLife Holo oraz Infermedica z platformą Medical Guidance Platform. Nagrodą główną w konkursie jest wdrożenie najlepszych rozwiązań w ramach chmury OVHcloud, w szpitalach, będących organizatorami konkursu. Realizacją zwycięskich wdrożeń zajmie się firma Webellian, członek Programu Partnerskiego OVHcloud.
Ponadto, firma OVHcloud postanowiła przyznać nagrodę specjalną. Laur dla wschodzącej gwiazdy trafił do firmy Medcases, zajmującej się tworzeniem narzędzi dydaktycznych dla przyszłych lekarzy.
Zwycięskie projekty
CarnaLife Holo, firmy MedApp, to technologia trójwymiarowej, wizualizacji obrazowych danych diagnostycznych. Wspierająca planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych aplikacja ma za zadanie poprawę bezpieczeństwa zabiegu. Lekarz może bowiem wygodnie wyświetlić trójwymiarowy hologram, odzwierciedlający strukturę obrazowanego obszaru, obracać go do woli, skalować, przemieszczać i wnikać w głąb. Projekt zostanie wdrożony we wszystkich 5 szpitalach.
Rozwiązanie firmy Infermedica, mobilną platformę Medical Guidance Platform zaprojektowano z udziałem personelu medycznego, by przeprowadzić pacjenta za rękę, począwszy od zidentyfikowania objawów, przez umówienie odpowiedniej wizyty, przygotowanie do niej i wykonanie badań, aż po zakończenie leczenia. Platforma umożliwia też bezproblemową wymianę informacji między pacjentem a lekarzem, Rozwiązanie to zostanie wdrożone w 4 szpitalach.