RynekPolecane tematy
ZUS przechodzi na wirtualizację opartą na rozwiązaniach Red Hat
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdroży platformę wirtualizacji opartą na rozwiązaniach Red Hat Virtualization, Red Hat Satellite oraz Red Hat Enterprise Linux. Zaoferowana przez firmę Linux Polska platforma zagwarantuje możliwość zestawiania klastrów wysokiej dostępności pomiędzy wszystkimi systemami uruchomionymi na maszynach wirtualnych.
Z oficjalnych informacji wynika, że wdrożenie platformy wirtualizacyjnej ma umożliwić rozwój i optymalizację systemów informatycznych ZUS. Wdrożenie nowej platformy zapewnić ma m.in. uproszczenie i centralizację procesów zarządzania wieloma serwerami, nieograniczoną skalowalność infrastruktury IT w ramach posiadanych serwerów fizycznych, a także konfigurowanie aplikacji i zasobów w tryb wysokiej dostępności. Platforma wirtualizacyjna oparta na rozwiązaniach Red Hat ma także umożliwić konfigurowanie aplikacji i zasobów w tryb wysokiej dostępności. Dodatkowo, możliwe ma być skrócenie czasu uruchamiania aplikacji biznesowych i zautomatyzowanie działań związanych z wykrywaniem oraz eliminacją zagrożeń.
Przedstawiciele dostawcy podkreślają, że wdrożenie otwartej, kompleksowej platformy wirtualizacyjnej klasy enterprise stanowi doskonały fundament dla rozwoju bardziej rozbudowanych, elastycznych usług IT w ZUS – jak uruchomienie chmury prywatnej czy środowisk kontenerowych. Nowa platforma ma też pozwolić na oszczędność kosztów, centralizację zarządzania, poprawę bezpieczeństwa, a także – poprawę skalowalności i wydajności środowiska “Cieszymy się, że ZUS wybrał naszą ofertę i zdecydował się na rozwój systemów informatycznych w oparciu o stabilne, wydajne i bezpieczne rozwiązania open source, dające znaczące korzyści biznesowe. Połączenie otwartych rozwiązań do wirtualizacji i zarządzania w jedną zintegrowaną platformę ułatwi dostarczanie wydajnych i stabilnych usług, dzięki czemu ZUS będzie mógł skoncentrować się na zwiększaniu jakości usług dla swoich klientów” – mówi Grzegorz Sułkowski, wiceprezes zarządu firmy Linux Polska. Umowa zawarta z firmą Linux Polska, poza dostarczeniem zintegrowanego rozwiązania do wirtualizacji serwerów, obejmuje także usługi wsparcia w okresie 3 lat.
Przedstawiciele Linux Polska podkreślają, że ZUS jest kolejną instytucją z sektora publicznego, która zdecydowała się na wykorzystanie rozwiązań open source. Do tej pory z usług Linux Polska skorzystały m.in. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, a także Główny Inspektorat Transportu Drogowego.