AplikacjeCIO

1 kwietnia startuje rozszerzone wsparcie dla Windows 7

Microsoft zapowiedział jakiś czas temu, że z początkiem kwietnia uruchomi program rozszerzonego, komercyjnego wsparcia bezpieczeństwa dla systemu Windows 7. Program ów ma zapewniać wybranym użytkownikom możliwość otrzymywania aktualizacji bezpieczeństwa po zaplanowanym na styczeń 2020 roku zakończeniu usług wsparcia dla tego systemu operacyjnego.

1 kwietnia startuje rozszerzone wsparcie dla Windows 7

Oczywiście, formalnie rozszerzone wsparcie dla Windows 7 – dostępne w ramach usługi Extended Security Updates – zacznie być świadczone od początku przyszłego roku, czyli w momencie gdy Microsoft ostatecznie przestanie udostępniać darmowe poprawki i aktualizacje dla systemu. Firma chce jednak najwyraźniej dać klientom odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie swoich działań związanych z dalszym korzystaniem z Windows 7, dlatego zaoferuje klientom możliwość wcześniejszego wykupienia nowej usługi – z myślą o jej wykorzystaniu od 14 stycznia 2020 roku.

Uruchomienie programu Extended Security Updates dla Windows 7 z pewnością nie jest po myśli Microsoftu – wymarzonym scenariuszem dla producenta byłaby migracja wszystkich obecnych użytkowników Windows 7 do systemu Windows 10. Niestety, wszystko wskazuje na to, że liczba firm, które zdecydują się na pozostanie na razie przy „siódemce” jest na tyle duża (i są wśród nich na tyle ważni klienci), że z perspektywy producenta systemu Windows niezbędne okazało się uruchomienie dodatkowych usług, które pozwolą na w miarę bezpieczne korzystanie z Windows 7 po oficjalnym zakończeniu świadczenia wsparcia dla tego systemu.

Przedstawiciele koncernu Microsoft nie ukrywają jednak, że program Extended Security Updates dla Windows 7 ma charakter przejściowy i klienci nie powinni liczyć na to, że z tej generacji systemu operacyjnego Microsoftu będą mogli korzystać jeszcze przez wiele lat, ani też, że będzie to korzystne finansowo). Wiadomo już, że Extended Security Updates będzie świadczony tylko przez trzy lata. Umowę można zaś podpisać tylko na rok, zaś po

jej zakończeniu dostępna będzie opcja przedłużenia (z której będzie można skorzystać dwukrotnie, co w sumie daje 3 lata rozszerzonego wsparcia). Każda kolejna umowa ma być jednak dwukrotnie droższa od poprzedniej. Warto dodać, że cena dodatkowego wsparcia dla Windows za pierwszy rok to 25 lub 50 USD za każde stanowisko (tańsza opcja dostępna jest tylko dla użytkowników Windows 10 Enterprise oraz Microsoft 365 Enterprise), co oznacza, że trzeci rok kosztował będzie, odpowiednio 100 lub 200 USD per stanowisko.

Co więcej, Microsoft już zapowiedział, że wsparciem objęte zostaną wyłącznie nowo wykryte błędy w Windows 7, które uznane zostaną za „krytyczne” lub „ważne” – są to dwa najwyższe stopnie w czterostopniowej skali, w której firma ocenia zagrożenie stanowione przez daną lukę. Oznacza to, że z błędami uznanymi za mniej groźne użytkownicy będą musieli radzić sobie sami, np. wyłączając lub blokując wadliwe usługi/komponenty. Przy okazji poinformowano, że użytkownicy korzystający z Windows 7 Extended Security Updates będą mogli wciąż korzystać z pakietu Office 365 ProPlus.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *