Branża ITRynekPolecane tematy

14 kwietnia 2021 oficjalnie uruchomiony zostanie region Google Cloud Warszawa

Region Google Cloud Warszawa dedykowany jest nie tylko klientom z Polski, ale także z pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W Warszawie powstaną trzy, niezależnie od siebie działające strefy dostępowe z pełną infrastrukturą IT Google. Google nie buduje ich bezpośrednio, a wynajął niezbędną powierzchnię. Trzy strefy dostępowe będą chronić przed ewentualnymi zakłóceniami w świadczeniu usług platformy Google Cloud.

14 kwietnia 2021 oficjalnie uruchomiony zostanie region Google Cloud Warszawa

Warszawski region jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Całość inwestycji
Google w infrastrukturę techniczną w Europie wyniosła już od 2007 roku ponad 15 mld euro. Region Google Cloud Warszawa będzie udostępniał pełen katalog usług z portfolio Google Cloud, w tym takie kluczowe produkty jak m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Przedstawiciele Google Cloud w Warszawie deklarują, że – w chwili uruchomienia regionu w naszym kraju – także partnerzy świadczący usługi w modelu SaaS będą mogli je oferować z wykorzystaniem regionu Warszawa.

Przypomnijmy, we wrześniu 2019 roku Operator Chmury Krajowej (OCHK) i Google Cloud ogłosiły plan wspólnej inicjatywy – otwarcia Regionu Google Cloud Warszawa, czyli hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju powstaną 3, niezależnie od siebie działające centra danych (tzw. zony) z pełną infrastrukturą IT Google taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży ich usług. W kuluarach mówiło się o co najmniej 10-letniej umowie.

Do tej pory najbliższe Polski centra danych Google Cloud umiejscowione były w Finlandii i Niemczech, a w Europie jest ich 6, z czego 5 jest w regionie Europe West, a jedno w regionie Europe North. Z okazji podpisania tego porozumienia do Polski 2 lata temu przyjechał Thomas Kurian, CEO Google Cloud. Wraz ze stworzeniem nowego regionu, klienci Google Cloud, działający w Polsce i okolicznych krajach regionu, zyskają dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych. Region ten będzie posiadał trzy strefy dostępowe, chroniąc przed zakłóceniami usług. Będzie też obsługiwał wszystkie kluczowe produkty w portfolio Google Cloud, m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Jednocześnie Google Cloud poinformował, że – poza regionem w Warszawie – powstaną także regiony w: Seulu, Jakarcie, Salt Lake City i Las Vegas.

Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt” – powiedział w czasie podpisywania umowy we wrześniu 2019 roku Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

“Polski Fundusz Rozwoju jest zainteresowany projektami inwestycyjnymi, które wspierają rozwój nowoczesnych branż i przedsiębiorstw. Inwestycja w Operatora Chmury Krajowej idealnie wpisuje się w strategię PFR, jako istotny element digitalizacji kraju. OChK dostarczy przedsiębiorcom nowoczesne i przystępne cenowo rozwiązania w oparciu o architekturę chmurową. Cieszy nas, że Operator Chmury Krajowej, którego jesteśmy akcjonariuszem, pozyskał do współpracy partnera – globalnego lidera tej technologii. Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów” – dodał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *