BranżaRynekPolecane tematy

14 kwietnia 2021 oficjalnie uruchomiony zostanie region Google Cloud Warszawa

Region Google Cloud Warszawa dedykowany jest nie tylko klientom z Polski, ale także z pozostałych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W Warszawie powstaną trzy, niezależnie od siebie działające strefy dostępowe z pełną infrastrukturą IT Google. Google nie buduje ich bezpośrednio, a wynajął niezbędną powierzchnię. Trzy strefy dostępowe będą chronić przed ewentualnymi zakłóceniami w świadczeniu usług platformy Google Cloud.

14 kwietnia 2021 oficjalnie uruchomiony zostanie region Google Cloud Warszawa

Warszawski region jest 9. lokalizacją infrastruktury przetwarzania danych Google w Europie. Całość inwestycji
Google w infrastrukturę techniczną w Europie wyniosła już od 2007 roku ponad 15 mld euro. Region Google Cloud Warszawa będzie udostępniał pełen katalog usług z portfolio Google Cloud, w tym takie kluczowe produkty jak m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Przedstawiciele Google Cloud w Warszawie deklarują, że – w chwili uruchomienia regionu w naszym kraju – także partnerzy świadczący usługi w modelu SaaS będą mogli je oferować z wykorzystaniem regionu Warszawa.

Przypomnijmy, we wrześniu 2019 roku Operator Chmury Krajowej (OCHK) i Google Cloud ogłosiły plan wspólnej inicjatywy – otwarcia Regionu Google Cloud Warszawa, czyli hubu infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W naszym kraju powstaną 3, niezależnie od siebie działające centra danych (tzw. zony) z pełną infrastrukturą IT Google taką, jak w innych data center tej firmy. Google nie będzie ich budował, a jedynie wynajmie potrzebną powierzchnię. OCHK będzie zaś pośredniczył w sprzedaży ich usług. W kuluarach mówiło się o co najmniej 10-letniej umowie.

Przeczytaj również
Google Cloud i SAP nawiązują partnerstwo, aby przyspieszyć transformację w chmurze

Do tej pory najbliższe Polski centra danych Google Cloud umiejscowione były w Finlandii i Niemczech, a w Europie jest ich 6, z czego 5 jest w regionie Europe West, a jedno w regionie Europe North. Z okazji podpisania tego porozumienia do Polski 2 lata temu przyjechał Thomas Kurian, CEO Google Cloud. Wraz ze stworzeniem nowego regionu, klienci Google Cloud, działający w Polsce i okolicznych krajach regionu, zyskają dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych. Region ten będzie posiadał trzy strefy dostępowe, chroniąc przed zakłóceniami usług. Będzie też obsługiwał wszystkie kluczowe produkty w portfolio Google Cloud, m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery. Jednocześnie Google Cloud poinformował, że – poza regionem w Warszawie – powstaną także regiony w: Seulu, Jakarcie, Salt Lake City i Las Vegas.

Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt” – powiedział w czasie podpisywania umowy we wrześniu 2019 roku Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Przeczytaj również
Nokia przenosi swoją infrastrukturę IT do Google Cloud

“Polski Fundusz Rozwoju jest zainteresowany projektami inwestycyjnymi, które wspierają rozwój nowoczesnych branż i przedsiębiorstw. Inwestycja w Operatora Chmury Krajowej idealnie wpisuje się w strategię PFR, jako istotny element digitalizacji kraju. OChK dostarczy przedsiębiorcom nowoczesne i przystępne cenowo rozwiązania w oparciu o architekturę chmurową. Cieszy nas, że Operator Chmury Krajowej, którego jesteśmy akcjonariuszem, pozyskał do współpracy partnera – globalnego lidera tej technologii. Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii. Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów” – dodał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *