InfrastrukturaRynekPREZENTACJA PARTNERA
6 kroków, które pozwolą Ci z sukcesem zakończyć podróż do chmury
Promocja
Dzisiaj nikt już nie pyta, czy powinien, ale jak skutecznie i bezpiecznie wykorzystać moc chmury obliczeniowej w działaniu swojej firmy czy instytucji. Przyspieszona cyfryzacja sprawiła, że chmura stała się silnikiem, który zapewnił dodatkowe możliwości w trudnych czasach. Od optymalizacji kosztów infrastruktury dzięki bardziej dopasowanemu modelowi wykorzystania, poprzez skrócenie czasu dostarczenia infrastruktury pod rozwiązania aż po wykorzystanie mocy obliczeniowej czy usług PaaS o znacznie niższym koszcie utrzymania.
Jak każda podróż, również ta w chmury, wymaga dobrego przygotowania i zaplanowania. Przede wszystkim po to, by nie okazało się, że utkniemy próbując spełnić wymagania cyberbezpieczeństwa, dobierając model kosztowy oraz model uprawnień, czy błędnie dostosować naszą architekturę do specyfiki chmury. W tej sytuacji potrzebujemy jednego: zaufanego partnera, który pozwoli nam świadomie wznieść się do chmury.
Tak, by ta podróż była efektywna, bezpieczna, zgodna z przepisami i… nie nadszarpnęła naszego budżetu.
5 przewodników, 11 śmiałków, setki rozwiązań
Z myślą o tych, którzy rozumieją, jak działa chmura, ale nie mają pewności, że ich zespół ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby samodzielnie sprostać migracji, Microsoft wspólnie z partnerami przeprowadzili cykl webinarów pt. “Przewodnik managera”. Pięciu specjalistów, z których każdy na co dzień pomaga rozmaitym organizacjom przejść przez proces wdrożenia Microsoft Azure, podzieliła się swoimi doświadczeniami w obszarze optymalizacji środowiska chmurowego, zarządzania architekturą i zapewnienia ich bezpieczeństwa.
W efekcie spotkań, do wspólnej podróży pod okiem pięciu przewodników zgłosiło się 11 firm i instytucji, z których każda odpowiedziała sobie na pytania:
- Jak definiować cele biznesowe dla projektu chmurowego?
- Jak zarządzać tożsamością w chmurze i integrować ją ze środowiskiem on-premise?
- Jak zbudować bezpieczną architekturę sieci?
- Jak monitorować bezpieczeństwo całego środowiska?
- Jak kontrolować koszty i dostosować je do oczekiwanej architektury?
- Jaki automatyzować tworzenie i standaryzować model dostarczania usług?
Z mapą do chmury
“Jak przed każdą podróżą musimy nakreślić jej mapę, zgromadzić zasoby, zadbać o bezpieczeństwo i koszty. To naturalne, również w projekcie chmurowym” – mówi Michał Furmankiewicz z Chmurowiska, jeden z chmurowych przewodników. “Dobre zaplanowanie środowiska, a więc budowa Landing Zone & Foundation sprawi, że każde wdrożenie i wykorzystanie chmury będzie łatwiejsze. Właśnie na te kwestie zwracali uwagę uczestnicy programu. Wspólnie z nimi zastanawialiśmy się jak automatyzować i budować infrastrukturę pod potrzeby aplikacji i środowisk analizy danych. Istotna była również kwestia monitorowania i bezpieczeństwa środowiska. Nie zapomnieliśmy również o potrzebie analizy i monitoringu kosztów a także prezentacji kosztów do całej organizacji”.
W gronie organizacji, które wspólnie z Microsoft i partnerami przeszli wspólnie drogę do chmury były podmioty z sektora bankowego, handlu, usług komunalnych, budowlanego, wydobywczego i mediów. Obecnie każda firma może korzystać z możliwości chmury, niezależnie od branży, którą reprezentuje czy wielkości organizacji. W trakcie kilkudziesięciu godzin spotkań, eksperci chmurowi pomogli przebrnąć przez nurtujące kwestie cloud computingu w każdej z 11 firm.
Chmurowe ubezpieczenie turystyczne
“Obok rekomendacji odpowiednich rozwiązań i narzędzi, doradzaliśmy również jak z nich korzystać i na co zwracać szczególnie uwagę podczas migracji” – mówi Krzysztof Łukaszewski, Azure Business Lead w polskim oddziale Microsoft. “Szczególnie istotną kwestią dla uczestników programu było bezpieczeństwo. Choć za bezpieczeństwo chmury odpowiada dostawca, to za bezpieczeństwo gromadzonych w chmurze danych oraz budowanych rozwiązań odpowiedzialność ponoszą już ludzie, którzy nimi zarządzają; ich wiedza i umiejętności oraz odpowiednie przygotowanie. W trakcie spotkań pomogliśmy uczestnikom zmierzyć się właśnie z takimi tematami i pomóc wybrać odpowiednie rozwiązania”.
Przygotowanie środowiska chmury sprowadza się do umiejętnego zarządzenia w ramach siedmiu obszarów środowiska, do których należą:
o Governance, to temat bazowego zarządzania środowiskiem chmurowym. Konwencje nazewnicze, liczba grup zarządczy, subskrypcji, kont i przypisane im uprawnienia, ale także ustalenia kto i kiedy sięga po nową subskrypcję.
o Identity – zagadnienie tożsamości wykorzystywanej do logowania do chmurowego środowiska w obszarze zarządzania usługami chmurowymi, dostępem do samych aplikacji czy też możliwość zarządzani kontami technicznymi, w ramach, których uruchomimy wybrane usługi
o Architektura sieci, a wraz z nią wszystkie kwestie związane z połączeniem środowiska klienta ze środowiskiem chmurowym, środowiskiem wielu chmur oraz filtrowaniem ruchu sieciowego i jego szyfrowaniem.
o Składowanie danych i sposób ich przetwarzania.
o „Hardening” usług, za którym kryje się wybór i konfiguracja usług wykorzystywanych w chmurze, z perspektywy bezpieczeństwa.
o Monitoring, czyli decyzja co monitorować, za pomocą jakich narzędzi, w jaki sposób i jak powiadamiać o zdarzeniach.
o Usługi bezpieczeństwa w pakiecie, to z kolei natywne usługi dostarczane przez dostawcę w trosce o bezpieczeństwo naszego biznesu.
Dla 11 firm i instytucji publicznych uczestniczących w programie Azure Hero podróż do chmury pod okiem ekspertów okazała się wyjątkowym doświadczeniem. Nie tylko dowiedziały się one jak definiować cele i wyznaczać KPI projektu, ale przeanalizowały kluczowe elementy projektu chmurowego: integrację z istniejącą infrastrukturą, architekturę, koszty, model usług, bezpieczeństwo. W ten sposób powstały mapy pozwalające obrać optymalną drogę rozwoju w chmurze.
Jeśli jesteście zainteresowani rozwojem swoich projektów chmurowych, zachęcamy do kontaktu pod adresem e-mail: azurepl@microsoft.com