CIOPolecane tematy
Wyścig firm Atos i Bull do exaskali i rozwiązań HPC
Analityka jest podstawą cyfrowej transformacji przedsiębiorstw i priorytetem numer jeden dla dyrektorów IT w 2016 r. Aby z niej korzystać, potrzebne są bardzo wydajne rozwiązania informatyczne.
Forrester podaje, że aż 88% danych nie jest analizowanych pod kątem zbierania informacji przydatnych w prowadzeniu biznesu. Jednocześnie analitycy z IDC zauważyli, że 66% firm nie wie, jak czerpać korzyści z rozwiązań Big Data i w efekcie wiele projektów kończy się w fazie wdrożenia pilotażowego. Z kolei według Gartnera do 2017 r. organizacje korzystające ze wskaźników przewidujących wyniki działalności gospodarczej zwiększą swoje zyski o 20%.
Platforma Atos Codex
Obserwacje rynku legły u podstaw opracowania platformy Atos Codex, będącej największym projektem w historii firmy Atos. Jest to zintegrowane rozwiązanie analityczne, umożliwiające dotarcie do informacji tkwiących w posiadanych przez firmy danych. Występuje w dwóch wersjach: chmurowej lub jako system działający w lokalnych środowisku IT klienta. Atos Codex jako usługa w chmurze jest dostępny w ciągu kilku godzin. Platforma obejmuje również usługi z zakresu doradztwa w cyfrowej transformacji, naukowej ekspertyzy danych, wdrożenia oraz zarządzania zmianami. Ma modułową konstrukcję i nie wymaga stosowania produktów określonych dostawców. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu i spójności danych oraz zgodności z wymogami prawnymi i regulacjami obowiązującymi w Europie.
Atos Codex pozwala przetwarzać i gromadzić bardzo duże ilości danych w czasie rzeczywistym – te zadania realizują klastry Hadoop. Jest przeznaczona dla firm, w których pracują systemy informatyczne korzystające na dużą skalę danych, np. sprzedaż, telekomunikacja, administracja publiczna, usługi finansowe, analiza zjawisk pogodowych, obronność, służba zdrowia, transport, media, energia i usługi komunalne. Na platformie zbudowano zaawansowane algorytmy analityczne i predykcyjne, które potrafią wydobyć z danych w wiedzę, odnaleźć nieznane wcześniej powiązania i uzyskać nowe informacje. Przykładowe zastosowania to precyzyjnie celowany marketing, analiza oszustw finansowych czy generowanie i zabezpieczanie przychodów. Atos Codex może, np. w czasie rzeczywistym analizować jakość obsługi klientów i ich reakcje w Internecie, wspierając w ten sposób tworzenie indywidualnie dopasowanych działań marketingowych.
Infrastruktura obliczeniowa HPC
Platforma Atos Codex jest w pełni zintegrowana z serwerami Bull. Przykładem jest rozwiązanie „Data lake & analytics factory by Bullion”, które wykorzystuje serwery z serii Bullion oraz zintegrowane z nimi narzędzia analityczne. „Data lake & analytics factory by Bullion” znacznie przyspiesza wdrażanie rozwiązań Big Data, skracając czas instalacji aplikacji Big Data do kilku dni oraz tworzenie zbiorów danych Data Lake do kilku tygodni.
Sewery Bullion zaprojektowano z myślą o przyspieszeniu implementacji nowoczesnych środowisk Big Data oraz cloud computingu. Są zbudowane w architekturze x86 i mogą być wyposażone nawet w 16 gniazd procesorów. Składają się z 4 modułów, z których każdy ma 4 gniazda. Można je stosować, m.in. do obsługi aplikacji in-memory. Przy pełnym obsadzeniu procesorami otrzymuje się 240 rdzeni Intel E7 oraz 24 TB pamięci RAM.
Atos pod marką Bull buduje również ofertę serwerową klasy HPC (High Performance Computing). Obejmuje ona serwery obliczeniowe (Thin Nodes), serwery z pamięcią współdzieloną (Fat Nodes) i akceleratory graficzne oraz koprocesory, które mogą być połączone, tworząc superkomputer o mocy obliczeniowej od kilku teraflopów do kilku petaflopów.
Serwery z rodziny bullx można stosować do zadań o różnej specyfice. Serwery z serii B500 (kasetowe) charakteryzują się bardzo wysoką gęstością obliczeniowej – w obudowie 7U można umieścić 18 dwuprocesorowych węzłów obliczeniowych. Z kolei seria bullx B700 DLC (Direct Cooling Liquid) to serwery chłodzone bezpośrednio wodą. Dają możliwość zmniejszenia współczynnika sprawności energetycznej PUE do wartości mniejszej niż 1,1. Jest to ważne w dużych systemach, przekładając się na wymierne oszczędności w kosztach energii.
Wyzwaniom nadchodzącej ery IoT i Big Data oraz wyścigowi technologicznemu producentów systemów IT do coraz większej wydajności obliczeniowej i pojemności systemów pamięci masowych poświęcona była Konferencja HPC/Big Data zorganizowana przez Atos Polska, której patronem medialnym był ITwiz.