Branża ITRynekPolecane tematy

W ramach projektu Gaia-X powstaje europejska chmura obliczeniowa

Rozwijany w ramach projektu Gaia-X ekosystem rozwiązań i usług cloud computing ma zmniejszyć zależność europejskich podmiotów od amerykańskich dostawców usług chmury obliczeniowej, w tym przede wszystkim koncernów Amazon, Microsoft i Google. Inicjatywa zyskała właśnie oficjalne wsparcie ze strony rządów Niemiec i Francji. Do poparcia projektu zaproszone są też rządy innych europejskich krajów.

W ramach projektu Gaia-X powstaje europejska chmura obliczeniowa

Początkowo, projektem Gaia-X zarządzać będzie fundacja non-profit powołana wspólnie przez 22 podmioty zaangażowane w projekt. Jej celem, na tym etapie, nie będzie nawiązanie bezpośredniej konkurencji z innymi dostawcami usług chmury obliczeniowej, a określenie zbioru standardów, które powinna spełniać europejska platforma cloud computing. I tak, w rama pierwszego etapu ramach inicjatywy Gaia-X powstaną m.in. wspólne standardy w zakresie przechowywania i przetwarzania danych na serwerach zlokalizowanych na terenie UE. Standardy te będą miały na celu m.in. zagwarantowanie usług świadczonych w ramach nowej platformy chmurowej z obowiązującymi w Unii Europejskiej regulacjami, w szczególności w zakresie ochrony danych osobowych. Co ważne, jednym z fundamentów inicjatywy Gaia-X jest zapewnienie firmom i podmiotom korzystającym z oferowanych w ramach tej inicjatywy usług chmurowych możliwości łatwej zmiany dostawców.

Projekt Gaia-X oficjalnie poparli już m.in. przedstawiciele rządów Francji i Niemiec. I tak, Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji podkreśla, że uruchomienie europejskiej platformy usług chmury obliczeniowej będzie stanowiło wzmocnienie dla interesu gospodarczego oraz technologicznej niezależności europejskich przedsiębiorstw. “Jesteśmy krajami europejskimi z własnymi wartościami i własnym interesem gospodarczym, którego chcemy bronić” – mówi Bruno Le Maire. Z kolei Peter Altmaier, minister gospodarki i energii Niemiec podkreślił, że projekt ten pomoże wzmocnić technologiczną suwerenność Europy. Podczas swojego przemówienia niemiecki polityk zachęcił też inne europejskie kraje do zaangażowania się w inicjatywę Gaia-X.

Poparcie dla projektu Gaia-X zbiega się w czasie z zapowiedziami zacieśnienia współpracy gospodarczej Francji i Niemiec. Plan ten ma na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla gospodarek obu krajów. Obecnie w projekt Gaia-X zaangażowane są 22 podmioty, po 11 z Francji oraz z Niemiec. Do tego grona należą m.in. koncerny Deutsche Telekom i Orange, firmy Bosch i Siemens, a także BMW, Atos, Dassault Systemes, OVHcloud oraz SAP. Wedle zapowiedzi w ramach pierwszego etapu prac nad uruchomieniem europejskiej platformy chmurowej zaangażowane podmioty zainwestują w projekt Gaia-X kwotę rzędu 1,5 mln euro rocznie. Na późniejszych etapach projektu wartość ta ma zostać podwojona. Testy usług oferowanych w ramach nowej platformy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Pierwsze, publicznie dostępne usługi chmurowe oferowane w ramach projektu Gaia-X mają być oferowane już w 2021 roku.

Projekt Gaia-x jest rozwinięciem zapowiedzi z października 2019 roku. Ogłoszono wówczas, że firmy Dassault Systemes oraz OVHcloud mają pracować nad stworzeniem platformy cloud computing oferującej usługi chmury obliczeniowej dla francuskich przedsiębiorców.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *