BranżaRynekPolecane tematy

W ramach projektu Gaia-X powstaje europejska chmura obliczeniowa

Rozwijany w ramach projektu Gaia-X ekosystem rozwiązań i usług cloud computing ma zmniejszyć zależność europejskich podmiotów od amerykańskich dostawców usług chmury obliczeniowej, w tym przede wszystkim koncernów Amazon, Microsoft i Google. Inicjatywa zyskała właśnie oficjalne wsparcie ze strony rządów Niemiec i Francji. Do poparcia projektu zaproszone są też rządy innych europejskich krajów.

W ramach projektu Gaia-X powstaje europejska chmura obliczeniowa

Początkowo, projektem Gaia-X zarządzać będzie fundacja non-profit powołana wspólnie przez 22 podmioty zaangażowane w projekt. Jej celem, na tym etapie, nie będzie nawiązanie bezpośredniej konkurencji z innymi dostawcami usług chmury obliczeniowej, a określenie zbioru standardów, które powinna spełniać europejska platforma cloud computing. I tak, w rama pierwszego etapu ramach inicjatywy Gaia-X powstaną m.in. wspólne standardy w zakresie przechowywania i przetwarzania danych na serwerach zlokalizowanych na terenie UE. Standardy te będą miały na celu m.in. zagwarantowanie usług świadczonych w ramach nowej platformy chmurowej z obowiązującymi w Unii Europejskiej regulacjami, w szczególności w zakresie ochrony danych osobowych. Co ważne, jednym z fundamentów inicjatywy Gaia-X jest zapewnienie firmom i podmiotom korzystającym z oferowanych w ramach tej inicjatywy usług chmurowych możliwości łatwej zmiany dostawców.

Projekt Gaia-X oficjalnie poparli już m.in. przedstawiciele rządów Francji i Niemiec. I tak, Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji podkreśla, że uruchomienie europejskiej platformy usług chmury obliczeniowej będzie stanowiło wzmocnienie dla interesu gospodarczego oraz technologicznej niezależności europejskich przedsiębiorstw. “Jesteśmy krajami europejskimi z własnymi wartościami i własnym interesem gospodarczym, którego chcemy bronić” – mówi Bruno Le Maire. Z kolei Peter Altmaier, minister gospodarki i energii Niemiec podkreślił, że projekt ten pomoże wzmocnić technologiczną suwerenność Europy. Podczas swojego przemówienia niemiecki polityk zachęcił też inne europejskie kraje do zaangażowania się w inicjatywę Gaia-X.

Przeczytaj również
Systemy ECM ułatwiają pracownikom zdalna pracę nie tylko podczas home office

Poparcie dla projektu Gaia-X zbiega się w czasie z zapowiedziami zacieśnienia współpracy gospodarczej Francji i Niemiec. Plan ten ma na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla gospodarek obu krajów. Obecnie w projekt Gaia-X zaangażowane są 22 podmioty, po 11 z Francji oraz z Niemiec. Do tego grona należą m.in. koncerny Deutsche Telekom i Orange, firmy Bosch i Siemens, a także BMW, Atos, Dassault Systemes, OVHcloud oraz SAP. Wedle zapowiedzi w ramach pierwszego etapu prac nad uruchomieniem europejskiej platformy chmurowej zaangażowane podmioty zainwestują w projekt Gaia-X kwotę rzędu 1,5 mln euro rocznie. Na późniejszych etapach projektu wartość ta ma zostać podwojona. Testy usług oferowanych w ramach nowej platformy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Pierwsze, publicznie dostępne usługi chmurowe oferowane w ramach projektu Gaia-X mają być oferowane już w 2021 roku.

Projekt Gaia-x jest rozwinięciem zapowiedzi z października 2019 roku. Ogłoszono wówczas, że firmy Dassault Systemes oraz OVHcloud mają pracować nad stworzeniem platformy cloud computing oferującej usługi chmury obliczeniowej dla francuskich przedsiębiorców.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *