BiznesPolecane tematy

Technologie mobilne przyszłością służby zdrowia?

W 2022 roku aż 9 na 10 pracowników służby zdrowia będzie korzystało z różnego rodzaju technologii mobilnych, a wkorzystanie takich rozwiązań w kontekście bieżącej pracy personelu szpitalnego pozwolić na podniesienie jakości opieki i ograniczenie liczby błędów dotyczących m.in. podawanych leków. To wnioski z badania zleconego przez firmę Zebra Technologies.

Technologie mobilne przyszłością służby zdrowia?

Wnioski z analizy Zebra Technologies pokazują, że w szpitalach z całego świata rośnie znaczenie urządzeń mobilnych. Zastosowanie rozwiązań takich, jak komputery przenośne, tablety, drukarki, czy bezprzewodowe skanery kodów kreskowych ma pozytywnie wpływać m.in. na jakości opieki nad pacjentami. Zdaniem autorów badania jest to efekt ułatwień w zakresie dostępu do potrzebnych informacji, a także możliwości precyzyjnego planowania pracy oraz bieżącego kontrolowania przebiegu leczenia. Eksperci podkreślają również, że wykorzystanie technologii mobilnych w roli narzędzi ułatwiających pracę personelu medycznego skutkuje wydłużeniem czasu, który może być poświęcony pacjentom. Przyczynia się też do ograniczenia liczby popełnianych błędów. W tym kontekście uczestnicy badania Zebra Technologies oczekują, że rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia ograniczą liczbę błędów popełnianych podczas podawania leków (61 proc.) i oznakowania pobranych próbek (52 proc.). W perspektywie najbliższych 4 lat z poziomu urządzeń mobilnych w wielu placówkach ochrony zdrowia dostępne na szeroką skalę mają być m.in. elektroniczna dokumentacja medyczna, bazy danych leków oraz wyniki badań laboratoryjnych. Dodatkowo, szeroko wykorzystywane będą też nowoczesne narzędzia wspierające komunikację w zespołach medycznych.

Eksperci prognozują, że zapewniające mobilność rozwiązania dla służby zdrowia szybko stają się standardem w opiece nad pacjentami na całym świecie. Według prognoz w 2022 roku z urządzeń mobilnych w celach służbowych korzystać będzie 98 proc. lekarzy i 97 proc. personelu pielęgniarskiego. Znaczny wzrost w tym zakresie dotyczyć ma też farmaceutów, techników laboratoryjnych, a nawet personel pielęgniarski intensywnej opieki medycznej. Co ważne, upowszechnienie rozwiązań mobilnych przyczyni się do poprawy poziomu opieki medycznej także według pacjentów. Takiego zdania jest statystycznie 8 na 10 osób korzystających z opieki medycznej (77 proc.).

Co istotne, lepszy przepływ danych ma zwiększyć wykrywalność stanów zagrażających życiu. Zdecydowana większość (98 proc.) uczestniczących w badaniu osób odpowiedzialnych za obszar IT w ochronie zdrowia oczekuje, że do 2022 roku analizy predykcyjne i wczesne powiadomienia o stanach zagrażających życiu, na przykład o sepsie i zakażeniach szpitalnych, będą wysyłane automatycznie i bezpośrednio na urządzenia mobilne personelu szpitalnego. “Rozwiązania zapewniające mobilność w służbie zdrowia stanowią silny trend, który w wielkim stopniu wpływa na poprawę jakości opieki nad pacjentami na całym świecie. Już sama liczba członków personelu pielęgniarskiego i kierowników ds. IT, którzy wzięli udział w naszym badaniu, żeby zaprezentować, jak bardzo technologie mobilne poprawiają ich pracę, potwierdza wyraźną tendencję coraz lepszego wykorzystania rozwiązań mobilnych w służbie zdrowia” – mówi Chris Sullivan, Global Healthcare Practice Lead w firmie Zebra Technologies. “Otwartość pacjentów wobec idei mobilności oraz ich entuzjastyczne nastawienie, świadczy o tym, że mobilność jest w coraz większym stopniu kojarzona przez nich z najlepszymi standardami leczenia. W firmie Zebra jesteśmy przekonani, że rozwiązania mobilne są niezbędne do zapewnienia skuteczności i efektywności w sektorze służby zdrowia oraz zaoferowania pracownikom służby zdrowia najlepszych narzędzi do niesienia pomocy ludziom” – dodaje Chris Sullivan.

Analizę przeprowadzono w oparciu o wnioski z trzech niezależnych badań przeprowadzonych w 2017 roku na grupie ponad 1,5 tys. respondentów z Brazylii, Chin, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, USA oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *