Trendy 2021: Hot or Not

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Jacek Chmiel

Hot or not, czyli w co inwestować pieniądze, czas w 2021? Oto jest pytanie… HOT: Kubernetes, Go, Py Torch, TensorFlow; NOT HOT: .Net, PHP, Cloud lift and shift – typuje Jacek Chmiel, szef Avenga Labs.

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Jacek Chmiel

O odpowiedź na pytanie o trendy “hot or not” – w ramach nowej rubryki na łamach „ITwiz” – prosimy CXO, ekspertów i naukowców. Pytamy o ich emocje w stosunku do technologii, trendów i zjawisk technologicznych. Ich odpowiedzi to migawka, zapis chwili, zdjęcie w czasie. Krótko i na temat.

Zapraszamy do lektury i komentowania – także podczas spotkań CXO HUB!

Oto, jak typuje Jacek Chmiel:

  • Które technologie, podejścia lub zjawiska wynikające ze stosowania technologii właśnie zyskują na znaczeniu?
  •  Co okazuje się odpowiedzią na potrzeby firm i użytkowników nowych technologii?
  • Które rozwiązania okazują się niewypałem i schodzą ze sceny?
  • Co jest „hot”, a co „not hot” we współczesnych technologiach?

HOT

Kubernetes

Zarówno sama technologia, ja i związany z nią ekosystem rozwiązań oraz architektur. Eksplozja popularności Kubernetesa jest praktyczną manifestacją afirmacji modeli Cloud Native, hybrid cloud, multicloud, mikroserwisów i architektur ewolucyjnych. Jej powodzenie jest ściśle związane ze wzrostem wszelkich trendów „Ops” – DevOps, DevSecOps, DataOps, MLOps, który – jako Avenga – także obserwujemy w postaci zwiększonego popytu na ekspertów i usługi DevOps.

Język Go

Wypromowany przez Google, który coraz chętniej jest stosowany przez deweloperów, świetnie spisuje się w chmurze i w kontenerach. Jest łatwy do nauki, szybki, efektywny pamięciowo. Czy jest sprawdzony w działaniu? Wystarczy wspomnieć, że Kubernetes i wiele innych krytycznych elementów infrastruktury chmurowej jest napisanych właśnie w tym języku. Stał się on alternatywą nie tylko w oprogramowaniu systemowym, ale coraz chętniej jest używany do tworzenia API aplikacji biznesowych. Go w Avenga zadomowił się na dobre, właśnie w nim są budowane nasze produkty wao.io i couper.io.

TensorFlow/PyTorch

Rywalizacja i dynamiczny rozwój tych dwóch technologii do Machine Learning jest jedną z przyczyn wzrostu ich popularności. Co chwilę obserwujemy, jak jeden framework zapożycza z drugiego i udoskonala pomysły. Powstają też zupełnie nowe rozszerzenia. Aktywna i dynamiczna społeczność Data Scientists i deweloperów otrzymuje tym samym regularnie coraz lepszy zestaw narzędzi pomocnych w trudnych z natury projektach ML dla biznesu, jakie realizujemy.

NOT HOT

Cloud lift and shift

Nie jest to nazwa technologii, ale strategii migracji chmurowej, którą można by skrótowo określić jako skopiuj i wklej. Nie jest to tak proste, bo docelowe środowisko chmurowe jest znacząco inne. Oznacza zarazem migrację najbardziej ograniczoną pod względem liczby możliwych do wprowadzenia zmian. Coraz bardziej popularna jest opinia, że to podejście oznacza zmarnowaną szansę na efektywną transformację chmurową. W Avenga staramy się przekonać klientów, aby zamiast płytkiej migracji zaplanować transformację architektury, która przyniesie korzyści już w średnim okresie. Porównujemy to zwykle do przeprowadzki do nowego domu albo mieszkania, co zawsze jest świetną okazją do optymalizacji „posiadanych zasobów”.

PHP

Wciąż ponad 70% aplikacji i stron webowych jest stworzonych i działa na PHP. Język ten rozwija się i obecnie ma wszystkie nowoczesne elementy. Mimo tego zła reputacja i ciekawsze alternatywy powodują, że systematycznie przesuwa się on w dół rankingów popularności. Tworzymy nowe projekty w tej technologii i rozwijamy istniejące, a nasi lokalni eksperci PHP liczą na odwrócenie tego trendu.

Microsoft .NET

Czy można ten język określić jako „not hot”? Chodzi mi tutaj jednak jedynie o klasyczny Microsoft .NET przywiązany do platformy Windows. Jednocześnie .NET Core dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności, przez otwartość i świetne działanie w środowisku Cloud Native i chmurze Microsoft Azure. Budowanie nowych rozwiązań i rozwijanie istniejących jest nie tylko efektywne, ale przy tym przyjemne dla naszych deweloperów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *