SprzętPolecane tematy
Innowacje w pamięciach masowych IBM rozwiązują główne problemy z przetwarzaniem danych biznesowych
Promocja
Naśladując Sienkiewicza, można napisać, że rok 2020 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Rzeczywiście, nawet w branży IT dało się odczuć tę nadzwyczajność. Wystarczy spojrzeć np. do raportu Gemius o polskim e-handlu – już 73% internautów deklaruje dokonywanie zakupów on-line. W poprzednich dwóch latach te wskaźniki wynosiły zaledwie 56% i 54%. To duży skok i znacząca zmiana. Jak nietrudno zauważyć, fundamentem e-commerce jest solidna infrastruktura IT. W innych branżach także nastąpiła radykalna i szybka zmiana związana z przejściem na pracę zdalną. Dla wielu działów IT było to poważne wyzwanie. Bez względu na skalę problemu, optymalna infrastruktura IT ułatwiała rozprawienie się z problemem.
“Obserwowane w ostatnim czasie zmiany w funkcjonowaniu znakomitej większości przedsiębiorstw oznaczają olbrzymi i szybki przyrost ilości danych do przechowywania i udostępniania użytkownikom. Zatem wydajność i bezpieczeństwo danych ma znaczenie – olbrzymie. Nic zatem dziwnego, że w tym kierunku idą innowacje producentów rozwiązań pamięci masowych” – twierdzi Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych z firmy Advatech, integratora rozwiązań informatycznych.
O zaletach macierzy typu All-Flash i dysków SSD chyba już nie ma potrzeby nikogo przekonywać, choć dokonanie konkretnego wyboru nie jest ani szybkie, ani łatwe. Parametry typu liczba dysków, ich pojemność, liczba operacji I/O, liczba procesorów i wielkość pamięci cache są dostępne w materiałach produktowych praktycznie wszystkich producentów. Nie oznacza to, że wybór jest jednoznaczny i banalny. Warto zatem zwrócić uwagę na takie unikalne właściwości, których nie oferują jeszcze inni dostawcy, szczególnie te ze sfery bezpieczeństwa danych.
Do tej klasy innowacji należy dodanie programowych zabezpieczeń, nie tylko na poziomie kontrolerów macierzy, ale także bezpośrednio na dyskach, a w zasadzie kartach Flash. Takie rozwiązanie można zaleźć w macierzach All-Flash firmy IBM pod nazwą FlashCore Module (FCM).
Obserwowane w ostatnim czasie zmiany w funkcjonowaniu znakomitej większości przedsiębiorstw oznaczają olbrzymi i szybki przyrost ilości danych do przechowywania i udostępniania użytkownikom. Zatem wydajność i bezpieczeństwo danych ma znaczenie – olbrzymie. Nic zatem dziwnego, że w tym kierunku idą innowacje producentów rozwiązań pamięci masowych.
Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech
“Pojawienie się modułów FCM, a potem FCM 2.0 dla wielu specjalistów było nie tylko ewolucją, bo w wielu aspektach mamy tu do czynienia z rewolucją. Niemniej jedno jest pewne – to technologia przyszłości” – twierdzi Konrad Puchała z Advatech.
Co ciekawe, IBM jest jedynym producentem pamięci masowych, który ma w swojej ofercie własne moduły Flash z interfejsem NVMe, które udostępniają szyfrowanie i kompresję danych już na poziomie karty Flash. Bezpieczeństwo danych poprawia także możliwość kryptograficznego kasowania danych. Jest to możliwe dzięki kartom IBM FlashCore Module Cryptograhic Erase.
“IBM jako pierwszy i nadal jeden z niewielu, stosuje mechanizmy NVMeoF, które umożliwiają transfer danych między komputerem a dyskiem SSD za pośrednictwem sieci, takiej jak Ethernet, Fibre Channel (FC) czy InfiniBand, w protokole NVMe End-To-End” – mówi Konrad Puchała, Advatech.
W obrębie pojedynczej karty FCM użytkownik ma wbudowane mechanizmy Variable Stripe RAID, które gwarantują wysoką wydajność oraz odporność na uszkodzenia i efekt starzenia się modułów pamięci. Wysoki poziom ECC (Error Correction Code) gwarantuje niską podatność na błędy, a duży współczynnik kompresji danych w locie oznacza większą dostępną przestrzeń użytkową. Szyfrowanie danych w standardzie FIPS140-2 zapewnia ich bezpieczeństwo na poziomie istotności. To nie koniec listy zalet, bo dodatkowa niewidoczna przestrzeń skraca czas odpowiedzi macierzy, a same dyski klasy enterprise mają wysoki współczynnik DWPD (Drive Writes Per Day).
Innowacyjność takich rozwiązań znajduje swoje potwierdzenie w decyzjach zakupowych. Jak pokazuje raport IDC Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker, 2020 Q1, w Polsce ponad 25% klientów zaufało technologii IBM All-Flash, a co za tym idzie, postawiło także na niezawodność, wydajność, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz brak konieczności używania dedykowanych szaf rackowych.
Dla specjalistów ważne są także szczegóły takie, jak czas odpowiedzi, szybkość, transfer, jego zmienność w zależności od zajętości macierzy. W odróżnieniu od większości dostępnych na rynku macierzy SSD/Flash, macierze IBM z modułami FCM gwarantują stałą przepustowość i czas odpowiedzi aż do poziomu 95% zajętości całej dostępnej pamięci.
IBM zadbał także o niskopoziomowe mechanizmy optymalizacji użycia pamięci – Heat Segregation troszczy się o ograniczenie użycia procesu Garbage Collectora kierując gorące dane do gorących bloków, a zimne do zimnych. Heat Segregation przesuwa gorące dane do „zdrowych”, a zimne – do bloków „zagrożonych”.
“Wybierając systemy pamięci masowych, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny parametr – czas przebudowy dysku po awarii. Tu przewaga macierzy z modułami FCM jest aż za nadto widoczna – przebudowa zwykłego dysku SSD RI o pojemności 3,84 TB zajmuje tyle samo czasu co dysku 19,2 TB z modułem FCM” – twierdzi Konrad Puchała, specjalista z Advatech.
Przy zastosowaniu bezstratnej i bezpiecznej kompresji, pojedyncze moduły FCM osiągają pojemności aż do 38,4 TBu / 87,96 TBe, co ma wielkie znaczenie dla osiągania wysokiej wydajności i pełnego wykorzystania możliwości technologii NVMe.
Jakie rewolucyjne zmiany przyniesie rok 2021? Nie wiadomo, zobaczymy. Warto w każdym razie pochylić się nad tym, co już mamy i w pełni wykorzystać możliwości dostępnej technologii informatycznej.