InfrastrukturaRynek

Atos zaprezentował nowy superkomputer klasy exascale – BullSequana XH3000

To hybrydowa platforma obliczeniowa o niespotykanej elastyczności oraz wydajności, poinformowali przedstawiciele producenta i dodali, iż nowy superkomputer umożliwi naukowcom postęp w badaniach w takich obszarach jak prognozowanie pogody i zmiany klimatyczne, opracowywanie nowych leków, czy genomika. Model zaprojektowano i wyprodukowano w instytucie zlokalizowanym we francuskim mieście Angers. Ma on być dostępny na rynku od IV kwartału 2022 roku.

Atos zaprezentował nowy superkomputer klasy exascale – BullSequana XH3000
Źródło: Atos

BullSequana XH3000 ma zapewnić niespotykaną dotychczas moc obliczeniową – eksperci Atos wskazują na nawet 6-krotny wzrost mocy obliczeniowej w porównaniu z poprzednimi wersjami – w dowolnej skali, aż do systemu klasy exascale. Superkomputer wykorzystać ma w tym celu zaawansowane techniki obliczeń hybrydowych, łącząc procesory, karty graficzne z AI, a także sprzęt do obliczeń kwantowych w tradycyjnych modelach symulacji naukowych.

Urządzenie integruje najnowsze i najbardziej wymagające technologie, sieci i połączenia. I tak model zasilany jest przez najnowsze procesory CPU i GPU, architektury akceleratorów AMD, Intel, NVIDIA oraz europejski mikroprocesor firmy SiPearl. To zwiększenie mocy i wydajności ma pozwolić na dostarczenie rozwiązań na większą skalę, a także szybsze symulacje naukowe. Z kolei architektura OpenSequana sprawi, że BullSequana XH3000 będzie kompatybilny z przyszłymi serwerami typu blade i połączonymi terchnologiami, dzięki czemu użytkownicy będą mogli łatwo skalować rozwiązania. Natomiast dzięki podejściu opartemu na bezpieczeństwie, integrującym monitorowanie ryzyka i przewidywanie zagrożeń, nowy model zapewnić ma skuteczną ochronę danych – zapewniają przedstawiciele Atos.

Według zapowiedzi, nowy model jest także jednym z najbardziej energooszczędnych superkomputerów na rynku dzięki ekologicznemu projektowi i architekturze, a także opatentowanemu rozwiązaniu Direct Liquid Cooling (DLC). Ma ono zapewnić ponad 50% więcej moc chłodzenia niż poprzednie generacje oraz jest w pełni zgodne z wytycznymi ekologii cyklu życia produktu, od pozyskiwania surowców i produkcji po testowanie i transport oraz utylizację/recykling.

„Superkomputery odgrywają kluczową rolę w napędzaniu innowacji dla biznesu, społeczeństwa i globalnej gospodarki jako całości, a także są kluczem do suwerenności naukowej i gospodarczej w XXI wieku” – powiedział Rodolphe Belmer, prezes Grupy Atos. „Jesteśmy niezwykle dumni z naszego nowego superkomputera BullSequana, który jest wynikiem 15 lat wysiłków badawczo-rozwojowych oraz łączy sprawdzoną wiedzę i doświadczenie Atos w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych, bezpieczeństwa i cyfrowej dekarbonizacji. Bez wątpienia umożliwi on osiągnięcie w przyszłości przełomowych innowacji naukowych i przemysłowych” – dodał.

Szczegóły techniczne:

  • Zwiększona wydajność – nawet 6-krotny wzrost mocy obliczeniowej na m² i najlepsza moc obliczeniowa na m² na rynku.
  • Skalowalność z konfiguracją od 1PFlops do 1 ExaFlops dla symulacji cyfrowej i do 10 ExaFlops dla zastosowań AI (w sytuacji, gdy na rynku pojawią się procesory nowej generacji).
  • Elastyczność – możliwość integracji najnowszych procesorów od dostawców takich jak AMD, Intel, NVIDIA oraz przyszłego europejskiego procesora EPI, które wzrosną do 1000W (aktualnie 350W).
  • Energooszczędność: ulepszone bezpośrednie chłodzenie cieczą czwartej generacji (DLC): ponad 50% więcej mocy chłodzenia niż w poprzednich modelach, aby dostosować się do zużycia procesorów i GPU najnowszej generacji.
  • Zaprojektowany zarówno z myślą o „tradycyjnych” symulacjach cyfrowych, jak i przyspieszonych obliczeniach hybrydowych z konwergencją HPC, AI i obliczeń kwantowych.
  • Pierwsza generacja superkomputera Atos, który może obsługiwać szeroką gamę sieci wzajemnych połączeń, takich jak BXI, High Speed Ethernet oraz HDR i NDR InfiniBand.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *