Pracafooter-linksBranża ITRynek

3 najbardziej przyszłościowe specjalizacje w IT

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, analitycy danych i inżynierowie DevOps – te trzy specjalizacje będą w najbliższych latach najbardziej poszukiwane przez pracodawców. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Just Join IT wśród blisko 1300 osób z branży technologicznej. Respondentów zapytano też jaki obszar lub język programowania najlepiej wybrać na start swojej przygody z IT. Zdaniem ankietowanych najniższy próg wejścia do branży mają testerzy, specjaliści ds. wsparcia technicznego oraz programiści Pythona.

3 najbardziej przyszłościowe specjalizacje w IT

Spośród 23 obszarów i języków programowania, ankietowani we wspomnianym badaniu za najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju w IT uznali cyberbezpieczeństwo. I trudno się z nimi nie zgodzić. Szybki rozwój technologii sprawia, że w świecie cyfrowym pojawia się coraz więcej zagrożeń. Oczywiście obszar ten jest bardzo rozległy, począwszy od bezpiecznego tworzenia oprogramowania, przez testowanie, analitykę, architekturę, informatykę śledczą, zarządzanie, compliance/zgodność, aż po kwestie związane z bezpieczeństwem AI, systemów OT czy też przedmiotów codziennego użytku.

Według raportu “Co z tym eldorado”, opublikowanego przez Just Join IT w styczniu 2024 roku, branża Security utrzymywała się na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w całym IT. Średnie miesięczne zarobki na umowie B2B wynosiły 18,8 tys. zł netto. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do 2022 roku, wynagrodzenia specjalistów od cybersecurity spadły, a ich oczekiwania finansowe są o 12-35% wyższe niż to, co obecnie oferuje rynek. Pracodawcy – przez wzgląd na istotność tego obszaru dla funkcjonowania firm – powinni więc przyjrzeć się, czy ich pracownicy są dostatecznie zaopiekowani.

Analiza danych to przyszłość

Dane, nazywane też ropą naftową obecnych czasów, to podstawowe aktywo każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Potrzeba jednak inżynierów, którzy potrafią je wydobyć, zanalizować i zrobić z nich użytek. Praca z danymi znajduje się na drugim miejscu wśród najbardziej przyszłościowych kierunków wskazywanych przez pracowników branży technologicznej.

Jak wskazują autorzy badania, perspektywy zatrudnienia w obszarze analizy danych są bardzo obiecujące. Rynek jest gotowy na dalszy rozwój w tym kierunku, ponieważ firmy z różnych sektorów stają się coraz bardziej uzależnione od danych. Dotyczy to zarówno innowacyjnych startupów jak i gigantów korporacyjnych. Z drugiej strony, specjaliści IT mają świadomość, że ich przyszłość zawodowa może zależeć od poziomu zrozumienia tego trendu. “I nie chodzi wyłącznie o role, takie jak Data Analyst, Data Engineer czy Data Scientist. W branży IT nadal istnieje duży popyt na klasycznych Front-end Developerów, którzy projektują strony internetowe czy aplikacje. Jednak posiadając dodatkowo umiejętności związane na przykład z wizualizacją danych, staną się oni jeszcze bardziej atrakcyjni dla biznesu. Analiza danych to przyszłość, a inwestycja w tego rodzaju umiejętności na pewno przyniesie zyski” – komentuje Bolesław Michalski, CEO GoIT Polska.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, w 2023 roku kategoria Data weszła na listę pięciu najbardziej pożądanych kategorii w IT. W ciągu 12 miesięcy na Just Join IT pojawiło się blisko 10 tys. ofert pracy związanych z szeroko pojętymi danymi. Wynagrodzenia dla ekspertów od danych wzrosły w stosunku do 2022 roku o 5-7% w zależności od rodzaju umowy. Juniorzy mogli liczyć na 7,5-10 tys. zł, midzi na 15,5-19 tys. zł, a seniorzy nawet 20-25 tys. zł.

DevOps coraz bardziej w cenie

Pracownicy branży IT na trzecim miejscu najbardziej przyszłościowych specjalizacji stawiają DevOps. Osoba zatrudniona na takim stanowisku w swojej pracy i podejściu łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja). W dużym uproszczeniu dba ona o tworzenie środowiska pracy (m.in. dla programistów) i ciągłość usług.

DevOps kolejny rok z rzędu utrzymuje się w gronie specjalizacji z najwyższymi zarobkami mimo relatywnie niskich wzrostów rok do roku (ok. 0,5%). Pensje juniorów pozostają na poziomie 8-10 tys. zł, mid zarobi 16,5-20 tys. zł, a senior 22-27 tys. zł. Zapotrzebowanie na DevOpsów pozostaje relatywnie duże: to 7,69% wszystkich opublikowanych ofert w 2023 roku na Just Join IT.

“Wysokie płace są powiązane z wysokimi oczekiwaniami wobec inżynierów DevOps. Wymaga się od nich posiadania wszechstronnej wiedzy z wielu obszarów, łączenia umiejętności programistycznych z administracją systemami, a także zarządzaniem infrastrukturą i cyberbezpieczeństwem. Oznacza to, że konieczna dla nich staje się znajomość systemów operacyjnych (najczęściej Linuxa), przynajmniej podstawowa umiejętność pisania kodu (C, C++, Java, .Net) oraz tworzenia skryptów (PowerShell, Python, Perl, Bash). Do tego dochodzi jeszcze automatyzacja z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Ansible czy Jenkins oraz konteneryzacja (Kubernetes, Docker)” – mówi Justyna Mazur, Head of Perm w Experis.

Poza obszarami cyberbezpieczeństwa, zarządzania danymi i DevOps, za przyszłościowe języki programowania, badani uznali Pythona i JavaScript. Pierwszy rozwija się bardzo dynamicznie, napędzany rozwojem AI, drugi jest wciąż najpopularniejszym językiem frontendowym dla aplikacji webowych.

Wejście do IT coraz trudniejsze. Od czego zacząć?

Z raportu Just Join IT “Co z tym eldorado” wynika, że w 2023 roku rynek IT był szczególnie trudny dla juniorów. Zaledwie 5% ofert była adresowana do osób dopiero zaczynających przygodę z branżą lub posiadających niewielkie doświadczenie. Według badanych specjalistów IT, są jednak specjalizacje, w których łatwiej znaleźć pracę na start. To testowanie oprogramowania, wsparcie techniczne oraz role z wymaganą znajomością Pythona.

“Wyzwanie, które stoi przed juniorami będzie łatwiejsze do pokonania dzięki elastycznemu podejściu do rozwoju i postawieniu na specjalizację w niszach technologicznych lub podążenie w kierunku popularnych kategorii ze stosunkowo niskim progiem wejścia” – twierdzi Justyna Krzewska, HR Generalist w Just Join IT.

Oczekiwania pracodawców ewoluują – popyt na programistów nie ustaje, jednak, jak w każdej dziedzinie, dziś w cenie jest multitasking, podkreślają autorzy badania. Stąd rosnące zainteresowanie Fullstack Developerami, posiadającymi kompetencje, które dawniej wymagane były od kilku specjalistów. Warto także zauważyć obszary, które dawniej były mniej zinformatyzowane, a obecnie są ściśle związane z IT, takie jak choćby projektowanie graficzne. Mowa o UX/UI Designerach, którzy kształtują interfejsy użytkownika i doświadczenia użytkownika.

Priorytetem pozostaje również zapewnienie wysokiej jakości oprogramowania, z czego wynika coraz większe zapotrzebowanie na usługi testerów. Zawód testera określany jest właśnie jako ten, który charakteryzuje tzw. niski próg wejścia. Początkujący tester, niezależnie od rodzaju umowy, może zarobić około 7,5 tys. zł. We wsparciu technicznym zarobki juniorów kształtują się na poziomie 6-8,5 tys. zł. Z kolei adepci Pythona mogą liczyć na ok. 9 tys. zł na start.

Badanie Just Join IT zrealizowano w lutym 2024 roku, metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1279 osób, z których 90% pracuje w branży IT, a 10% aspiruje do pracy w sektorze.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *