Branża ITRynek

Intel rezygnuje z pamięci Optane, zapowiada wsparcie dla klientów

Przedstawiciele kierownictwa firmy Intel podjęli decyzję o zakończeniu prac nad technologią pamięci nieulotnych Optane. Negatywnie oceniono bowiem m.in. zgodność tej technologii z obecną strategią koncernu. Zadecydowano również o rozwiązaniu zespołu inżynierów pracujących dotąd nad technologią Optane. Zapowiadane jest jednak wsparcie dla klientów korzystających z rozwiązań Intel Optane.

Intel rezygnuje z pamięci Optane, zapowiada wsparcie dla klientów
Źródło: Intel

Przypomnijmy, w 2015 roku firmy Intel i Micron we współpracy zaprezentowały przełomową pamięć 3D XPoint, która miała stać się największą rewolucją na rynku pamięci od czasu wprowadzenia układów NAND. Zapowiadano, że technologia ta zrewolucjonizuje urządzenia i usługi wymagające szybkiego dostępu do dużych zbiorów danych. Pamięć 3D XPoint miała stanowić nową klasę pamięci nieulotnej oraz łączyć bardzo dobrą wydajność pamięci DRAM i niski koszt pamięci NAND.

Na bazie tych rozwiązań Intel opracował trzy różne architektury wykorzystujące pamięci Optane: App Direct (pracujące tak samo jako typowa pamięć masowa), Memory Mode (pracujące jak klasyczna pamięć DRAM) i Mixed Mode (pamięć może pracować w obu wymienionych powyżej trybach). W efekcie, technologia Optane pozwoliła zmniejszyć opóźnienia w dostępie do danych i przechowywać duże ilości danych w sposób zapewniający dostęp do nich z szybkościami niemożliwymi do uzyskania w dostępnych wcześniej pamięciach nieulotnych. Pamięć typu 3D XPoint znalazła początkowo zastosowanie w nośnikach Intel Optane oferowanych na rynku konsumenckim. Później została wykorzystana także w rozwiązaniach serwerowych jako pamięć trwała DCPMM czy nośniki SSD. Pierwsze, przeznaczone do zastosowań serwerowych nośniki oparte na technologii Intel Optane trafiły na rynek w 2017 roku.

Jednak technologia Intel Optane nie stała się taką rewolucją, jak zapowiadano. W ubiegłym roku firma Micron postanowiła sprzedać fabrykę pamięci 3D XPoint firmie Texas Instruments. Z kolei, podczas omawiania wyników finansowych za drugi kwartał 2022 roku przedstawiciele Intela poinformowali o rozwiązaniu zespołu zajmującego się wspomnianą technologią i całkowitym zaprzestaniu jej rozwijania. W praktyce, technologię Intel Optane mają zastąpić rozwiązania oparte na otwartym standardzie CXL (Compute Express Link).

Z oświadczenia firmy Intel cytowanego w amerykańskich mediach wynika, że decyzja o zaprzestaniu rozwoju technologii Optane ma związek z realizacją strategii Integrated Device Manufacturing 2.0 (IDM 2.0). Wiele wskazuje także na to, że dalsze prace nad technologią Intel Optane zostały negatywnie ocenione pod kątem rentowności. „W II kwartale postawiliśmy na jeszcze większe skupienie, sprzedając naszą działalność związaną z dronami i podejmując trudną decyzję o zakończeniu naszych wysiłków w zakresie Optane, w miarę jak przyjmujemy standard CXL, którego pionierem był Intel. Kontynuujemy racjonalizację naszego portfolio w celu wsparcia naszej strategii IDM 2.0. Obejmuje to ocenę zbycia działalności, które nie są wystarczająco rentowne lub nie są kluczowe dla naszych celów strategicznych. Po dokładnym rozważeniu, Intel planuje zaprzestanie dalszego rozwoju produktów w ramach biznesu Optane. Jesteśmy jednak zaangażowani we wspieranie klientów Optane w okresie przejściowym” – mówi Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *