Branża ITRynekPolecane tematy

Gartner prognozuje wzrosty sprzedaży na rynku IT

W 2023 roku globalne nakłady na IT sprzęt, oprogramowanie, systemy centrów danych, a także usługi IT oraz telekomunikacyjne mają być o 5,5% wyższe niż przed rokiem. Pomimo osłabienia gospodarczego wzrosty wydatków na IT mają być widoczne we wszystkich regionach świata. Co ciekawe, na przyszły rok analitycy Gartnera prognozują wzrosty sprzedaży sięgające niemal 9% w skali roku.

Gartner prognozuje wzrosty sprzedaży na rynku IT

Wedle prognoz, w 2023 roku najszybciej rosnąć będą globalne wydatki na oprogramowanie. W tym segmencie wzrosty sprzedaży r/r mają sięgnąć nawet 12,3%, wobec niecałych 9% w 2022 roku. Zdaniem autorów analizy segment oprogramowania osiągnie dwucyfrowy wzrost na skutek niemal powszechnej zmiany podejścia do aplikacji – eksperci Gartnera przekonują, że firmy i organizacje z całego świata traktują priorytetowo wydatki mające na celu uzyskanie przewagi konkurencyjnej m.in. poprzez zwiększenie produktywności, automatyzację i inne inicjatywy oparte na właśnie na wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania.

Znacząco, bo o 9,1% wzrosnąć ma także sprzedaż usług IT. Dla porównania warto dodać, że według aktualnych szacunków w 2022 roku sektor usług IT rozwijał się w tempie niemal trzykrotnie mniejszym – wzrosty sprzedaży sięgnęły wówczas ok. 3,5% r/r. Trwający rok przynieść ma również wzrost nakładów na usługi komunikacyjne (3,9%), a także systemy centrów danych (3,7%). Dalsze spadki prognozowane są zaś w segmencie sprzętu. Światowe nakłady na rozwiązania sprzętowe mają być o 4,6% niższe niż przed rokiem, co jednak oznacza znaczące wyhamowanie spadków z 2022 roku, kiedy to wartość wydatków na sprzęt spadła w skali roku o niemal 11%. Spadki na rynku sprzętu mają być jednak głównie efektem malejącej siły nabywczej konsumentów.

Szacunki ekspertów firmy Gartner zakładają, że na koniec 2023 roku wartość światowego rynku IT wyniesie 4,64 bln USD i będzie o 5,5% wyższa niż przed rokiem.

Prognoza na 2024 rok zakłada dalsze wzrosty. I tak, dynamika sprzedaży oprogramowania w skali świata wynosić 13,1%. Sprzedaż urządzeń ma być o 11% wyższa niż w 2023 roku, a usług IT – o 10,2%. Z koli rynek rozwiązań dla centrów danych ma w przyszłym roku urosnąć o 6,1%. Najmniejszy wzrost prognozowany jest dla sektora usług komunikacyjnych. Sprzedaż takich usług w 2024 roku ma być jedynie o 3,8% wyższa niż rok wcześniej. Ogółem, analitycy Gartnera prognozują, że w 2024 roku światowy rynek IT wzrośnie o niemal 9% r/r, zaś jego wartość przekroczy 5 bln USD.

Gartner prognozuje wzrosty sprzedaży na rynku IT
Źródło: Gartner, kwiecień 2023

Zdaniem analityków firmy Gartner, zmiana nastrojów gospodarczych w skali świata nie wpływa znacząco na realizację planów w obszarze cyfrowej transformacji. “Wydatki na IT pozostaną wysokie, nawet wobec prognozowanego dla wielu krajów zatrzymania wzrostu PKB oraz wysokiej inflacji” – podkreśla John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. Według niego, jednocześnie postępują zmiany priorytetów w zakresie inwestycji IT. Realizowane są też działania mające na celu zmianę struktury kosztów IT w firmach na całym świecie. “Ustalanie priorytetów w zakresie inwestycji w IT będzie miało kluczowe znaczenie biznesowe. CIO poszukują bowiem sposobów na zoptymalizowanie kosztów, przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału wykorzystanie technologii cyfrowej do przekształcenia modelu biznesowego i propozycji wartości firmy, a także struktury przychodów oraz interakcji z klientami” – dodaje John-David Lovelock. Jego zdaniem, w obliczu zawirowań gospodarczych, w strukturze wydatków na IT widoczny staje się podział na rozwiązania związane z zapewnieniem ciągłości działania biznesu, ale generujące koszty związane z utrzymaniem, a rozwiązania napędzające rozwój biznesu. Efektem ma być rosnący wzrost nakładów na różnego rodzaju usługi IT, w tym rozwiązania oferowane w modelu usługowym i w chmurze obliczeniowej. Szczególne wzrosty wydatków mają być widoczne na rynku usług Infrastructure-as-a-Service, który według prognoz wzrośnie w 2023 roku o ponad 30%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *