PracaArchitektura ITProgramowanie
Ile mógłbyś zarobić, gdybyś pracował w USA?
Połowa zatrudnionych w USA informatyków otrzymywała w pierwszej połowie 2013 roku wynagrodzenie z przedziału od 60 tys. do 99 tys. USD. Najlepiej opłacaną grupą byli specjaliści zatrudnieni w firmach z branży IT; najgorzej – informatycy z amerykańskiej sektora edukacji.
Opracowany przez ekspertów Sedlak&Sedlak raport amerykańskiej firmy Global Knowledge pokazuje duże różnice między średnimi wynagrodzeniami specjalistów ds. IT zatrudnionych w firmach zza Oceanu.Co czwarty specjalista ds. IT pracujący w Stanach Zjednoczonych zarabiał powyżej 100 tys. USD rocznie. Jeden na czternastu – poniżej 40 tys. USD.
W 2013 roku podwyżkę otrzymało 65% informatyków z USA. Średni wzrost wynagrodzenia wyniósł 5%.
Średnie, roczne wynagrodzenie na stanowiskach IT w Stanach Zjednoczonych wynosiło w pierwszej połowie br. niemal 77 tys. USD. Z opracowania firmy Sedlak&Sedlak wynika, że zatrudniony w Stanach Zjednoczonych administrator baz danych może liczyć na wynagrodzenie sięgające od 83 tys. USD do nawet 119,5 tys. USD rocznie. Wynagrodzenia z przedziału od 74,5 tys. USD do 118,25 USD oczekiwać mogą pracujących w USA programiści.
Według cytowanego w raporcie badania firmy Global Knowledge wynika, że na najwyższe płace liczyć mogli specjaliści IT zatrudnieni w firmach branży telefinformatycznej. Najwyższe, bo 27% wyższe od średniej dochody otrzymywali pracownicy IT w sektorze produkcji oprogramowania. Średnie roczne wynagrodzenie specjalisty IT w tym sektorze sięgnęło 100 tys. USD. Mniej, bo ok. 85 tys. USD zarabiał w pierwszej połowie 2013 statystyczny pracownik działu informatycznego w firmach sektora bankowości, ubezpieczeń i księgowości. Na niewiele niższe dochody liczyć mogli również specjaliści ds. informatyki zatrudnieni w sektorze usług i telekomunikacji. Uposażenie najbliższe średniemu otrzymywali zaś pracownicy departamentów IT w firmach transportowych i logistycznych.
Mniej od średniej zarabiali natomiast specjaliści ds. IT pracujący w amerykańskiej służbie zdrowie (2% poniżej średniej), branży motoryzacyjnej (4% mniej) oraz sektorze sprzedaży detalicznej (5% mniej). Najgorzej wynagradzani byli natomiast informatycy odpowiedzialni za IT w amerykańskim sektorze edukacji. Ich średnia pensja wynosiła 62,3 tys. USD.
Analitycy wskazują również na duży wzrost popytu na kompetencje z zakresu IT na amerykańskim rynku pracy, co przekłada się na wzrosty średniego wynagrodzenia specjalistów IT. W 2013 roku podwyżkę otrzymało dwóch na trzech informatyków z USA, przy czym średni wzrost wynagrodzenia wyniósł 5%.