Wstępniak
Bohater okładki najnowszego wydania, Marcin Mazurek, wiceprezes ds. technologii w Grupie Allegro, uczestniczył w spotkaniu CXO HUB. Była to kontynuacja naszego cyklu o FinOps i optymalizacji chmury. Przedstawiamy w nim doświadczenia różnych firm, opinie i prognozy CXO. W Grupie Allegro obecny model optymalizacji wiąże wykorzystanie chmury z celami biznesowymi. Chmura stanowi lewar umożliwiający oferowanie wielu produktów i usług; nie może więc być postrzegana wyłącznie w kategoriach kosztu, ale także jako źródło dochodów. Kryterium jej wykorzystania jest opłacalność i perspektywiczność produktu. Takie właśnie wspólne – współodpowiedzialne – spojrzenie na chmurę zbudowano w Grupie Allegro.
Innym bohaterem tego spotkania był Aleksander Gawroński, szef obszaru infrastruktury mBanku. Przytaczamy także ten case, który ukazuje oparcie procesu stałej optymalizacji na strukturze centrum kompetencyjnego chmury. mBank stworzył konstrukcję uczącą się, która pozwoli dobrze balansować pomiędzy różnymi opcjami dostarczania środowiska – efektywnie pod względem wydajności i kosztów.
Aleksander Gawroński był również jednym z uczestników debaty oksfordzkiej, której uczestnicy potykali się o ocenę obecnych działań i intencji dostawców technologii. Punktem wyjścia były zmiany modelu subskrypcyjnego VMware po przejęciu przez Broadcom. Ten gorący temat presji ze strony dostawców, która ujawnia się w ostatnim czasie, był motywem również innych spotkań i analiz, które w gronie czytelników naszego magazynu w ostatnim czasie przeprowadziliśmy – na łamach zdajemy relację z tych aktualnych i interesujących dyskusji.
Obecne wydanie wzbogaca raport o cyberbezpieczeństwie. Wybrzmiewają w nim szczególnie mocno trzy wątki: prawny, kompetencyjny i bezpieczeństwa modeli LLM. Łukasz Wojewoda, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w ministerstwie cyfryzacji wyjaśnia konstrukcję obecnego projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, podporządkowanego implementacji NIS2. Do osobnego procedowania przeniesiono inne istotne wątki – certyfikacji cyberbezpieczeństwa, której obowiązek wprowadziło w 2019 roku rozporządzenie Cybersecurity Act oraz wątek operatora strategicznej sieci cyberbezpieczeństwa. W rozmowie dyrektor Wojewoda wyjaśnia m.in. zalety takiej „klastryzacji” prawa związanego z cyber oraz przedstawia plan kolejnych kroków dopełnienia ram prawnych cyberbezpieczeństwa.
Bardzo interesującą analizę projektu implementacji NIS2 przedstawia Agnieszka Wachowska z kancelarii TKP. Wychodząc od różnic pomiędzy polską implementacją a dyrektywą, autorka pisze o ich konsekwencjach dla firm. W tym ciekawym tekście znajduje się bardzo dużo informacji porządkujących zagadnienie, przydatnych szczególnie dla organizacji rozpoczynających albo będących w trakcie dostosowania do NIS2.
Polecam również analizę autorstwa Antaresa Gryczana z PFR, poświęconą odporności wielkich modeli językowych LLM. Analiza wykazuje możliwe cele, środki i metody przejęcia modeli – tych, które obecnie są wykorzystywane i dostępne; jak wyznaje sam autor: „mnie to odrobinę przeraża”.
Z Radosławem Maćkiewiczem, dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki, rozmawiamy natomiast o rozwoju aplikacji mObywatel; w tym o kolejnych usługach, jak ePłatności. Nowy szef przedstawia swoją wizję roli COI w informatyzacji administracji publicznej i samorządowej.
Przedstawiamy Państwu bardzo obszerne wydanie „ITwiz” – będzie nam niezmiernie miło, jeśli w czasie kanikuły towarzyszyć będą Państwu egzemplarze naszego magazynu.
Miłej lektury i dobrego letniego odpoczynku!
Szymon Augustyniak,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz