Branża ITSztuczna inteligencjaRynek

OpenAI zebrało 6,6 mld dolarów finansowania m.in. dzięki wsparciu Microsoft i Nvidia

Pozyskanie takiej kwoty od inwestorów może spowodować wycenę twórcy ChatGPT na 157 mld dolarów i umocnienie pozycji OpenAI jako jednej z najcenniejszych prywatnych firm na świecie, wskazał Reuters. Finansowanie spółki przyciągnęło powracających inwestorów venture capital – w tym Thrive Capital i Khosla Ventures – a także największego korporacyjnego sponsora jakim jest Microsoft oraz nowego uczestnika, firmę Nvidia.

OpenAI zebrało 6,6 mld dolarów finansowania m.in. dzięki wsparciu Microsoft i Nvidia

We wspomnianej rundzie finansowanie uczestniczyły również: Altimeter Capital, Fidelity, SoftBank oraz MGX z Abu Zabi. Firma Apple, która prowadziła rozmowy w sprawie inwestycji w OpenAI, ostatecznie nie przyłączyła się do jej finansowania.

Zamknięcie rundy finansowania zbiegło się z trwającymi działaniami restrukturyzacyjnymi i zmianami w kierownictwie OpenAI. Zmiany personalne nie zniechęciły większości inwestorów, którzy spodziewają się znacznego wzrostu na podstawie prognoz Sama Altmana, CEO OpenAI. Według niego, spółka jest na dobrej drodze, aby wygenerować 3,6 mld dolarów przychodu jeszcze w tym roku, przy rosnących stratach przekraczających 5 mld dolarów. Jak podają anonimowe źródła Reutersa, w 2025 roku prognozowany jest znaczny wzrost przychodów – ma on sięgnąć 11,6 mld dolarów.

Ponieważ OpenAI przechodzi złożoną restrukturyzację, która przyznałaby Altmanowi kapitał własny, inwestorzy skorzystali z pewnych zabezpieczeń. Wedle informacji Reutersa, rozmowy nadal trwają i nie ustalono jeszcze żadnego harmonogramu. Inwestorzy wynegocjowali warunki, które pozwoliłyby im odzyskać kapitał lub renegocjować wycenę, jeśli zmiany nie zostaną wdrożone w ciągu dwóch lat.

Fundusz Thrive Capital, który przeznaczył ok. 1,2 mld dolarów, wynegocjował opcję zainwestowania kolejnego 1 mld dolarów w przyszłym roku i przy tej samej wycenie. Oczywiście jeśli OpenAI osiągnie odpowiedni poziom przychodów.

Od czasu uruchomienia ChatGPT, model ten przyciągnął 250 mln aktywnych użytkowników tygodniowo. Wartość firmy wzrosła z 14 mld dolarów w 2021 roku, do wspomnianych już 157 mld dolarów. Stało się tak ponieważ przychody spółki wzrosły z zera do 3,6 mld dolarów, znacznie przekraczając ówczesne prognozy Sama Altmana.

Firma poinformowała inwestorów, że nadal aktywnie dąży do stworzenia sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), co oznacza rozwijanie systemów AI przewyższających ludzką inteligencję.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *