StartupySztuczna inteligencjaBranża ITRynek
Tequipy pozyskuje 3 mln zł na rozwój – polski startup automatyzuje zarządzanie sprzętem IT
Pomysł z Polski
Spółkę założoną przez byłych pracowników Revolut, wsparł w pierwszej rundzie finansowania fundusz Unfold.vc oraz grono doświadczonych aniołów biznesu, w tym m.in. Piotr Konieczny (Niebezpiecznik) i Bartek Majewski (Casbeg). Tequipy obsługuje już ponad 100 klientów m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Arabii Saudyjskiej. Pozyskany kapitał zostanie wykorzystany na rozwój technologiczny platformy oraz dalszą ekspansję na międzynarodowych rynkach.

Startup założony przez Tomka Stawarskiego i Bartka Czerkiesa zapewnia firmom kompleksową usługę zarządzania sprzętem – od dostawy, przez monitorowanie i serwisowanie, aż po odzyskiwanie urządzeń w dowolnym miejscu na świecie. Firmy mogą błyskawicznie wyposażać pracowników i odzyskiwać urządzenia eliminując chaos i zbędne procedury, a tym samym w pełni skupiając się na rozwoju swojego biznesu. Model Pay-As-You-Go pozwala klientom płacić tylko za rzeczywiste potrzeby, optymalizując koszty i eliminując logistyczny chaos.
”Z własnego doświadczenia wiem, jak uciążliwe i czasochłonne jest dbanie o logistyczno-operacyjny aspekt onboardingu i offboardingu pracowników. Kilka lat temu, będąc dyrektorem operacji IT w Revolut, zarówno ja, jak i cały mój zespół bardzo dużo czasu poświęciliśmy na ręczne organizowanie dostaw sprzętu dla dołączających do nas osób” – komentuje Tomasz Stawarski, CEO i współzałożyciel Tequipy.
Onboarding i offboarding pracowników za jednym kliknięciem
Doświadczenie założycieli wyniesione z pracy w takich firmach jak Revolut, Shares, Inpost czy Allegro pozwoliło im zbudować od początku dobrze prosperujący biznes. Tequipy obsługuje już ponad 100 klientów, głównie z Wielkiej Brytanii, USA i Arabii Saudyjskiej, pomagając firmom skutecznie zarządzać sprzętem IT w modelu globalnym. Tylko w kwietniu spółka osiągnęła ponad 310 tysięcy euro przychodu, a jedną z jej kluczowych przewag rynkowych jest błyskawiczna realizacja zamówień.
Dzięki sieci zweryfikowanych lokalnych dostawców sprzęt trafia do pracowników w ciągu kilku dni – niezależnie od tego, czy znajdują się na Filipinach, w Finlandii czy w innym zakątku świata. ”Firmy nie muszą martwić się logistyką ani konfiguracją urządzeń. Pracownik otrzymuje sprzęt gotowy do użytku, dostosowany do jego potrzeb i lokalnych standardów, a w przypadku offboardingu odzyskujemy urządzenia i bezpiecznie je czyścimy, dbając o ochronę firmowych danych” – wyjaśnia Bartek Czerkies, współzałożyciel Tequipy. – “Cały proces trwa zaledwie kilkanaście sekund, gdyż tyle zajmuje klientowi złożenie zamówienia przez naszą platformę” – dodaje.
Aniołowie biznesu wspierają globalny rozwój
Na początku roku spółka zamknęła swoją pierwszą rundę finansowania, w ramach której pozyskała 710 000 euro od funduszu Unflod.vc oraz doświadczonych aniołów biznesu. W gronie inwestorów prywatnych znaleźli się m.in. Bartosz Majewski, Piotr Konieczny, Kamil Stanuch, Paweł Grabowski czy Maciej Bryłka.
„Tequipy dostarcza dużą zmianę w zarządzaniu sprzętem IT. Ich elastyczny model, szybkość dostaw i łatwość z jaką pozyskują dużych klientów sprawiają, że mają ogromny potencjał, by zbudować silną pozycję na międzynarodowym rynku” – komentuje Bartek Majewski, Co-Owner Casbeg i jeden z inwestorów Tequipy.
Pozyskany kapitał zostanie przeznaczony na rozwój technologiczny obecnej platformy i przyspieszenie globalnego skalowania Tequipy. Równolegle, spółka zaczyna przygotowania do kolejnej rundy finansowania, której celem będzie opracowanie i wdrożenie zaawansowanego systemu AI, automatyzującego kluczowe procesy związane z zarządzaniem sprzętem i licencjami IT. Inteligentni agenci Tequipy przejmą powtarzalne zadania – od monitorowania zamówień i zgłoszeń serwisowych, przez automatyczne przydzielanie dostępu do aplikacji, aż po optymalizację kosztów i rekomendacje sprzętowe oparte na analizie rynkowych trendów i standardów bezpieczeństwa.
Globalny rynek oprogramowania do zarządzania zasobami IT w firmach nieustannie się rozwija. Szacuje się, że jego wartość wzrośnie z 2 miliardów USD w 2025 roku do blisko 3 miliardów USD w 2030 roku, co oznacza skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) na poziomie ponad 6 %. Trend ten napędzany jest przez rosnącą popularność pracy zdalnej, potrzebę optymalizacji procesów HR oraz digitalizację operacji w firmach technologicznych.