Branża ITPracaRynek

W polskim sektorze IT kobiety stanowią niespełna 16% – jest szansa na zwiększenie tego udziału

Pomimo licznych inicjatyw wspierających kobiety w branży IT , takich jak „IT for SHE”, „Her Way To IT”, „Dare IT” czy „Woman Update”, ich udział w tym sektorze nadal pozostaje niski – zarówno w Polsce, jak i w Europie. Raport z Badania Społeczności IT 2024 opublikowany przez Bulldogjob pokazuje, że kobiety stanowią niespełna 16% polskiego sektora IT. Podobnie sytuacja wygląda w Austrii, Francji czy Niemczech, gdzie kobiety stanowią jedynie ok. 10% programistów, a w Czechach zaledwie 5%. Na tle Europy wyróżnia się Szwajcaria, gdzie udział kobiet w IT sięga 43%.

W polskim sektorze IT kobiety stanowią niespełna 16% – jest szansa na zwiększenie tego udziału

Z raportu „Kobiety w IT w 2023” przygotowanego przez portal No Fluff Jobs wynika, że droga Polek, które pracują lub chcą pracować w IT, zaczyna się od przebranżowienia (42,8%), a zdecydowana większość z nich zaczyna od samodzielnej nauki (76%). Zawody, które najczęściej wybierają kobiety to Tester (15%), Project Manager (10%) i UX/UI designer (8%). Przewaga kobiet w roli testerek może wynikać z faktu, że praca ta wymaga dużej dokładności i uważności, co sprawia, że wiele kobiet świetnie sprawdza się w tej roli. Testowanie bywa również postrzegane jako dobry punkt startowy w branży IT, pozwalający na zdobycie pierwszych doświadczeń i weryfikację swoich predyspozycji, a także otwierający drogę do rozwoju w kierunku bardziej zaawansowanych ról, takich jak programowanie.

Decyzja o przebranżowieniu po latach spędzonych w innej branży, wynika często z poszukiwania bardziej satysfakcjonującej, dynamicznej i lepiej płatnej pracy. Wiele kobiet widzi również w technologii możliwość uzyskania lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym oraz korzyści płynące z elastycznych form pracy.

“W ostatnich latach coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę ścieżki zawodowej i wejście do branży IT, która oferuje szeroki zakres specjalizacji. Są one zdeterminowane, by zdobywać techniczne umiejętności wspierające ich rozwój i budowanie kariery w tym dynamicznym sektorze. Dodatkowo, obserwujemy wzrost liczby kobiet na kierunkach technicznych, Polki wyróżniają się pod tym względem na tle innych krajów europejskich. To wyraźny sygnał, że w najbliższych latach udział kobiet w sektorze IT w Polsce może znacząco wzrosnąć” – uważa Katarzyna Stachowiak, COO i współzałożycielka ITDS Polska.

Łamanie stereotypów i edukacja

Według tegorocznego raportu UNESCO, dotyczącego edukacji kobiet w dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), kobiety stanowią jedynie 35% studentów na tych kierunkach na poziomie globalnym.
Jednocześnie w Polsce rośnie liczba kobiet decydujących się na studia techniczne i ścisłe. Jak pokazują raporty Komisji Europejskiej, kobiety w naszym kraju stanowią nawet 66% absolwentów szkół wyższych, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 57%. Ponadto, Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem liczby absolwentek kierunków ścisłych.

“Przez lata utrwalany stereotyp, że kierunki techniczne są przeznaczone głównie dla mężczyzn, mógł zniechęcać kobiety do wyboru ścieżki kariery w tym obszarze. Jednak zauważamy pozytywne zmiany – coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w IT. Wszystkie dane wskazują na to, że ich obecność w branży będzie systematycznie wzrastać” – mówi Charles-Alexandre Gamba, CEO i współzałożyciel ITDS Polska. “Z naszych obserwacji wynika, że różnorodne zespoły osiągają wyższą efektywność. Wniesienie świeżej perspektywy, a także
zróżnicowanie pod względem charakterów, osobowości i doświadczeń, znacząco poprawia jakość oraz tempo opracowywania rozwiązań” – dodaje.

Kobiety coraz częściej dostrzegają, że branża IT oferuje różnorodne specjalizacje, a wiele ról nie wymaga specyficznych predyspozycji – umiejętności te można rozwijać w trakcie kariery. Kluczowe jest również przełamanie stereotypu, że praca w IT sprowadza się wyłącznie do pisania kodu przez cały dzień, gdyż sektor ten obejmuje znacznie szerszy zakres zadań niż samo programowanie. Wciąż brakuje świadomości, że IT to także praca zespołowa, gdzie można wykazać się kreatywnością i rozwijać w obszarach takich jak sprzedaż, doradztwo, analiza danych, zarządzanie czy inspirowanie innych. Wybór ścieżki kariery zależy od indywidualnych preferencji i tego, w jakich zadaniach czujemy się najlepiej.

“Branża IT bez wątpienia potrzebuje kobiet. W ITDS jesteśmy głęboko przekonani, że różnorodność w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę. Wierzymy, że większa reprezentacja kobiet przynosi korzyści całej organizacji. Dlatego aktywnie wspieramy inicjatywy promujące kobiety w IT, takie jak Women in Tech Summit, w którym
regularnie uczestniczymy” – wskazuje Katarzyna Stachowiak. “Przełamywanie stereotypów jest dla nas ważne, ponieważ branża IT to doskonałe miejsce dla kobiet – wiem to z własnego doświadczenia, a potwierdzają to również inne kobiety pracujące w ITDS. W naszej firmie kobiety nie tylko zajmują znaczną część stanowisk specjalistycznych, ale także dominują w kadrze zarządzającej. Jesteśmy przekonani, że trend wzrostu liczby kobiet w IT będzie kontynuowany i chętnie wspieramy ich rozwój w tej dynamicznej branży” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *