Sztuczna inteligencjaRynek
NVIDIA o ograniczeniach eksportu amerykańskiej technologii
Przedstawiciele firmy NVIDIA podkreślają, że zapowiedziane restrykcje ograniczą dostęp do technologii o kluczowym znaczeniu rynkowym, a także zahamują globalne postępy w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji podważając pozycję Ameryki jako globalnego lidera technologicznego.
Ponadto, zdaniem przedstawicieli firmy NVIDIA zapowiedziane pod koniec urzędowania administracji Joe Bidena – i określone mianem “bezprecedensowych” – regulacje przełożą się na ograniczenie dostępności rozwiązań wykorzystywanych na potrzeby rozwoju technologii sztucznej inteligencji oraz ich praktycznego wykorzystania. To z kolei, biorąc pod uwagę ogromny potencjał technologii AI może przełożyć się m.in. na ograniczenie tempa rozwoju gospodarczego niektórych krajów. Ograniczenia przewidziane w ramach rozporządzenia “Rule on Artificial Intelligence Diffusion” mają obowiązywać do 2027 roku. W praktyce, regulacja ta wprowadza kontrolę i limitu eksportu zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji (AI) oraz powiązanych rozwiązań – w tym procesorów i modeli AI do określonych krajów. Jej celem ma być m.in. ochrona bezpieczeństwa narodowego USA poprzez ograniczenie dostępu do technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w sposób zagrażający interesom Stanów Zjednoczonych.
Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje w odgórny sposób dzielą Europę, potencjalnie ograniczając dostęp do nowoczesnych rozwiązań, a zatem i możliwości rozwoju innowacji w obszarze AI w 120 krajach, takich jak: Szwajcaria, Polska, czy Portugalia. Co ważne, w grupie krajów objętych analogicznymi ograniczeniami (Tier 2) znalazły się też m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malezja, Indie czy Izrael. Do trzeciej grupy, objętych największymi restrykcjami krajów (Tier 3) zaliczono państwa uznawane przez USA za nieprzyjazne, w tym Rosję, Chiny oraz Iran. Ograniczenia nie obejmą natomiast krajów zaliczonych przez administrację USA do grona najbliższych sojuszników,tj: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwecji, Tajwanu, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Przypomnijmy, w poniedziałek amerykańska administracja ogłosiła plany dotyczące szeroko zakrojonych restrykcji w zakresie eksportu technologii związanych z rozwojem AI. Ograniczenia eksportu w szczególnym stopniu obejmą ponad 150 krajów, a więc m.in. niektóre europejskie rynki, w tym Polskę i oznaczać będą m.in. nałożenie na nasz kraj limitu w zakresie importu najnowszych procesorów dedykowanych dla obsługi obciążeń AI. Względem krajów zaliczonych do grupy Tier 2 zapowiedziane restrykcje oznaczają ograniczenie dystrybucji zaawansowanych rozwiązań zapewniających moc obliczeniową zoptymalizowaną pod kątem sztucznej inteligencji na poziomie odpowiadającym 50 tys. zaawansowanych GPU. Przewidziane są jednak możliwości podwojenia tego limitu, a także możliwości przekroczenia limitów importu amerykańskich technologii na potrzeby pojedynczych projektów.
Poniżej publikujemy pełną, przetłumaczoną na język polski, treść oświadczenia Neda Finkle, wiceprezesa firmy NVIDIA.
“Przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie. Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży komputerów i oprogramowania głównego nurtu – kluczowych czynników napędzających innowacje i wzrost gospodarczy.
Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie sztucznej inteligencji, wspierając środowisko, w którym amerykański przemysł może konkurować i wygrywać na podstawie zasług bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt sztucznej inteligencji stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w zakresie najnowocześniejszych technologii.
Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt sztucznej inteligencji do rozwoju opieki zdrowotnej, rolnictwa, produkcji, edukacji i niezliczonych innych dziedzin, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana w oparciu o amerykańską technologię, sztuczna inteligencja na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju oraz za granicą.
Ten globalny postęp jest teraz zagrożony. Administracja Bidena dąży obecnie do ograniczenia dostępu do głównych rozwiązań obliczeniowych za pomocą bezprecedensowej i niewłaściwej zasady „AI Diffusion”, która grozi zahamowaniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie.
W ostatnich dniach urzędowania administracja Bidena dąży do podważenia wiodącej pozycji Ameryki poprzez ponad 200-stronicowy projekt regulacji, opracowany w tajemnicy i bez odpowiedniego przeglądu legislacyjnego. To szeroko zakrojone działanie narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, jak wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. Poprzez próbę zafałszowania wyników rynkowych i stłumienia konkurencji – siły napędowej innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi roztrwonieniem ciężko zdobytej przewagi technologicznej Ameryki.
Zasady te, choć ukryte pod płaszczykiem działań „antychińskich”, nie przyczyniłyby się w żaden sposób do zwiększenia bezpieczeństwa USA. Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast łagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena tylko osłabiłyby globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacje, które utrzymują USA na czele.
Mimo, że zasady te nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podcinają one amerykańskie interesy. Jak pokazała pierwsza administracja Trumpa, Ameryka wygrywa dzięki innowacjom, konkurencji i dzieleniu się naszymi technologiami ze światem – a nie poprzez wycofywanie się za mur nadmiernego zasięgu rządu. Z niecierpliwością czekamy na powrót do polityki, która wzmocni amerykańskie przywództwo, wzmocni naszą gospodarkę i zachowa naszą przewagę konkurencyjną w dziedzinie sztucznej inteligencji i nie tylko.”
Ned Finkle, wiceprezes firmy NVIDIA
Oświadczenie zostało pierwotnie opublikowane na blogu firmy NVIDIA.