Sztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy

4 kluczowe trendy związane z rozwojem GenAI

Według najnowszego raport Accenture Technology Vision „New Age of AI to Bring Unprecedented Autonomy to Business”, niemal 70% liderów biznesu uważa, że firmy muszą pilnie przemodelować procesy projektowania, tworzenia i funkcjonowania systemów operacyjnych. Nadchodzi bowiem nowa era cyfryzacji, w której systemy GenAI nieustannie się uczą, oferując organizacjom nowy rodzaj autonomii napędzanej AI. 

4 kluczowe trendy związane z rozwojem GenAI

Generatywna sztuczna inteligencja zmienia obecnie fundamenty działania przedsiębiorstw, a z czasem będzie umożliwiać tworzenie “cyfrowych mózgów” – systemów zarządzania wiedzą i procesami. To nie tylko nowa technologia, to całkowicie nowy sposób pracy – uważają przedstawiciele Accenture.

“Dzięki wykorzystaniu wieloagentowych modeli gen AI organizacje mogą projektować elastyczne, autonomiczne systemy IT, które nie tylko odpowiadają na istniejące potrzeby, ale również będą przewidywać przyszłe wyzwania i tworzyć nowe możliwości biznesowe. Te architektury pozwolą firmom osiągnąć niespotykaną dotąd autonomię operacyjną, przekształcając sposób, w jaki realizowane są procesy i strategiczne cele w dynamicznym środowisku” – zauważa Grzegorz Chudek, Managing Director, Cloud First Lead, Accenture w Polsce.

Z badania przeprowadzonego przez Accenture wynika, że coraz częściej agenci AI będą wspierać firmy w zakresie rozwoju technologii, działać jako ambasadorzy marek, zasilać roboty w świecie fizycznym oraz tworzyć harmonijne relacje z ludźmi, oparte na współpracy i obustronnym rozwoju.

Aby jednak osiągnąć szerokie i pozytywne efekty oddziaływania AI, niezbędne jest zaufanie do tej technologii – wykraczające poza aspekty techniczne, a  obejmujące jej zgodne z prawem i oczekiwaniami działanie, wskazują autorzy raportu. To oznacza potrzebę tworzenia systemów cyfrowych i modeli sztucznej inteligencji, które są precyzyjne, przewidywalne, spójne i przejrzyste, ale przede wszystkim – wykorzystywane w sposób odpowiedzialny. Nawet 77% liderów ankietowanych w badaniu Accenture uważa, że realne korzyści z technologii AI będą możliwe tylko wtedy, kiedy podstawą jej wdrożenia będzie zaufanie. Według zdecydowanej większości respondentów (81%) zaufanie powinno być fundamentalnym elementem każdej strategii technologicznej w organizacji.

4 kluczowe trendy

Raport Accenture wskazuje też na cztery kluczowe trendy związane z dynamicznym rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji:

  • Cyfrowy Big Bang: Pokonanie bariery języka naturalnego w modelach bazowych AI było przełomem, który zapoczątkował fundamentalną zmianę w sposobie tworzenia oprogramowania i projektowania ekosystemów IT. Już dziś asystenci AI wspierający programistów zmieniają charakter ich pracy. Umożliwiają specjalistom skupienie się na projektowaniu architektury systemów, co przyspiesza proces demokratyzacji programowania i cyfryzacji przedsiębiorstw. Rozwój spersonalizowanych systemów, wynikający z tworzenia oprogramowania wspieranego przez generatywną AI oraz agentów AI, zmienia również sposób tworzenia aplikacji. Zamiast klasycznych, opartych na statycznej architekturze, powstają elastyczne systemy z wykorzystaniem agentów AI, które dostosowują się do intencji użytkownika. W miarę jak systemy multiagentowe stają się coraz bardziej wydajne, adaptacyjne i spersonalizowane, ich zastosowanie obejmuje zarządzanie procesami w coraz większej liczbie obszarów – od optymalizacji logistyki po automatyzację magazynów. Accenture wspiera tę przyszłość poprzez własne platformy oferujące agentów AI: GenWizard, SynOps i AI Refinery.
  • Przyszłość Twojej marki: Marki rywalizują o to, by uczynić AI nowym punktem kontaktu z klientem, jednak firmy będą w stanie osiągnąć przewagę konkurencyjną jedynie wtedy, gdy równie dużą uwagę poświęcą personalizacji doświadczeń opartych na AI. Choć 80% liderów obawia się, że duże modele językowe (LLM) i chatboty mogą nadać wszystkim markom podobny ton komunikacji, 77% dostrzega rozwiązanie w proaktywnym tworzeniu spersonalizowanych doświadczeń AI z wprowadzeniem do nich charakterystycznych elementów, takich jak kultura, wartości i unikalny styl komunikacji.
  • Modele LLM w świecie fizycznym: W nadchodzącej dekadzie na rynku pojawią się roboty o ogólnym przeznaczeniu z możliwością bardziej autonomicznego działania napędzanego przez sztuczną inteligencję. Ucząc się nowych zadań w ekspresowym tempie, roboty będą mogły działać jako wyspecjalizowani agenci AI w świecie rzeczywistym. Już teraz KION Groupm – we współpracy z Accenture i NVIDIA – optymalizuje wykorzystanie robotów napędzanych AI w magazynach. Roboty wesprą pracowników w celu przyspieszenia realizacji zamówień, zwiększenia bezpieczeństwa pracy oraz obniżenia kosztów. Nawet 80% liderów uważa, że współpraca robotów z ludźmi będzie sprzyjać wzajemnemu uczeniu się,  budowaniu zaufania do technologii opartych na AI i zwiększaniu efektywności.
  • Wzajemne uczenie się ludzi i AI: Ludzie i sztuczna inteligencja tworzą korzystną pętlę uczenia się: im częściej ludzie korzystają z AI, tym bardziej ona się doskonali, co z kolei zwiększa ich chęć do dalszego jej używania. W przeciwieństwie do tradycyjnej automatyzacji, która przynosiła jednorazowe korzyści, gen AI nieustannie rozwija swoje umiejętności, zwiększając wartość efektów jej pracy dla użytkowników indywidualnych i organizacji. Dla 80% liderów kluczowym priorytetem jest zapewnienie pozytywnego kierunku rozwoju relacji między ludźmi a sztuczną inteligencją, tak aby nie została ona zakłócona obawami związanymi z automatyzacją. Proces ten powinien zaczynać się od jasnego komunikowania strategii i angażowania pracowników we wdrażanie tej technologii. Badania pokazują, że pracownicy zaznajomieni z gen AI są pięciokrotnie bardziej skłonni do pozytywnego jej postrzegania, co  przekłada się na korzyści zarówno dla nich, jak i organizacji.

Wyniki raportu Accenture Technology Vision 2025 zaprezentowane zostały podczas tegorocznych targów technologicznych Consumer Electronics Show 2025. Pełna wersja raportu Technology Vision 2025 dostępna jest pod poniższym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *