Sztuczna inteligencjaPolecane tematy
UE uruchamia inicjatywę InvestAI wartą nawet 200 mld euro
Dzisiaj, na szczycie poświęconym sztucznej inteligencji (AI) w Paryżu, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła program InvestAI. W jej ramach 20 mld euro ma zostać przekazane na budowę czterech tzw. Gigafabryk AI.
„Ta duża infrastruktura AI jest potrzebna, aby umożliwić otwarty, wspólny rozwój najbardziej złożonych modeli AI i uczynić Europę kontynentem AI” – wspomniała w swoim wystąpieniu.
Nowy priorytet UE – InvestAI
„AI poprawi naszą opiekę zdrowotną, pobudzi nasze badania i innowacje oraz zwiększy naszą konkurencyjność. Chcemy, aby AI była siłą napędową dobra i wzrostu. Robimy to poprzez nasze własne, europejskie podejście oparte na otwartości, współpracy i doskonałych talentach” – powiedziała Ursula von der Leyen.
Jak usystematyzować i uspójnić wysiłki na rozwój AI w Polsce
„Wspólnie z naszymi państwami członkowskimi i naszymi partnerami, zmobilizujemy bezprecedensowy kapitał za pośrednictwem programu InvestAI na europejskie Gigafabryki AI. To wyjątkowe partnerstwo publiczno-prywatne, podobne do CERN dla AI. Umożliwi ono wszystkim naszym naukowcom i firmom – nie tylko tym największym – opracowanie najbardziej zaawansowanych, bardzo dużych modeli potrzebnych do uczynienia z Europy kontynentu AI” – dodała.
Fundusz InvestAI sfinansuje za 20 mld euro budowę 4 Gigafabryk AI. Będą miały po ok. 100 000 układów GPU najnowszej generacji. Jest to około 4 razy więcej niż Fabryki AI, które są obecnie budowane.
„Wspólnie z Komisją Europejską Grupa EBI zwiększa wsparcie dla sztucznej inteligencji, kluczowego czynnika napędzającego innowacyjność i produktywność w Europie”- powiedziała Nadia Calviño, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
GigafabrykiAI ze 100 000 GPU każda
Fundusz InvestAI sfinansuje 4 przyszłe Gigafabryki AI. Nowe gigafabryki AI będą specjalizować się w szkoleniu najbardziej złożonych, bardzo dużych modeli AI. Takie modele nowej generacji wymagają rozległej infrastruktury obliczeniowej, które pozwolą na dokonywanie przełomów takich dziedzinach, jak medycyna czy nauka.
Gigafabryki będą miały ok. 100 000 układów GPU najnowszej generacji. Jest to około 4 razy więcej niż Fabryki AI, które są obecnie budowane.
Gigafabryki finansowane przez InvestAI będą największym partnerstwem publiczno-prywatnym na świecie na rzecz rozwoju godnej zaufania AI. „Będą one służyć europejskiemu modelowi kooperatywnej, otwartej innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem złożonych potrzeb przemysłu i zastosowań krytycznych. Celem jest, aby każda firma, nie tylko najwięksi gracze, miała dostęp do mocy obliczeniowej na dużą skalę, aby budować przyszłość” – można przeczytać w oficjalnym komunikacie.
Nowy rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego
InvestAI będzie obejmować fundusz warstwowy z udziałami o różnych profilach ryzyka i zwrotu. Budżet UE ograniczy ryzyko inwestycji innych partnerów. Początkowe finansowanie Komisji Europejskiej dla InvestAI będzie pochodzić z istniejących programów finansowania UE, które mają komponent cyfrowy, takich jak Program Cyfrowa Europa i Horyzont Europa oraz InvestEU. Wkład swój mogą wnieść też państwa członkowskie.
Komisja Europejska ogłosiła budowę 7, pierwszych fabryk AI w grudniu 2024 roku. Jutro (12 stycznia) ogłosi kolejnych 8. Obecne wsparcie dla fabryk AI w wysokości 10 mld euro jest współfinansowane przez UE i państwa członkowskie.
Finansowanie gigafabryk AI za pomocą mieszanki dotacji i kapitału własnego będzie stanowić jeden z przypadków pilotażowych dla strategicznych technologii ogłoszonych w projekcie Competitiveness Compass.
Komisja Europejska ogłosiła budowę 7, pierwszych fabryk AI w grudniu 2024 roku. Jutro (12 stycznia) ogłosi kolejnych 8. Obecne wsparcie dla fabryk AI w wysokości 10 mld euro jest współfinansowane przez UE i państwa członkowskie. Zapewnić one mają ogromny dostęp start-upów i przemysłu do superkomputerów.
Pakiet programów finansujących AI
Oprócz funduszu InvestAI uruchomionego dzisiaj Komisja podejmuje wiele działań w różnych dziedzinach, aby wspierać innowacje w zakresie AI w Europie. Fabryki AI są najważniejszym elementem pakietu Komisji dotyczącego innowacji w zakresie AI przedstawionego w styczniu 2024 r., wraz z:
- Wsparciem finansowym za pośrednictwem programu Horyzont Europa i programu Cyfrowa Europa poświęconego generatywnej AI.
- Towarzyszącymi inicjatywami mającymi na celu wzmocnienie unijnej puli talentów w zakresie generatywnej AI poprzez działania edukacyjne, szkoleniowe, umiejętności i przekwalifikowanie.
- Dalszym zachęcaniem do publicznych i prywatnych inwestycji w start-upy i scale-upy AI, w tym poprzez kapitał wysokiego ryzyka lub wsparcie kapitałowe.
- Przyspieszenie rozwoju i wdrażania wspólnych europejskich przestrzeni danych, udostępnionych społeczności AI, dla której dane są kluczowym zasobem do szkolenia i ulepszania ich modeli.
Inwestycje w europejskie rozwiązania GenAI
Inicjatywa „GenAI4EU”, której celem jest wspieranie rozwoju nowych przypadków użycia i powstających aplikacji w 14 ekosystemach przemysłowych Europy, a także w sektorze publicznym. Obszary zastosowań obejmują robotykę, zdrowie, biotechnologię, produkcję, mobilność, klimat i światy wirtualne.
Komisja utworzy również Europejską Radę ds. Badań nad AI, w ramach której Europa będzie mogła łączyć zasoby i badać, w jaki sposób może wykorzystać niewykorzystany potencjał danych do wspierania AI i innych technologii. W dalszej części roku Komisja uruchomi inicjatywę „Apply AI”, aby napędzać przemysłową adopcję sztucznej inteligencji w kluczowych sektorach.