ProgramowanieRynek

Akademia programowania Kampus 42 Warsaw rozpoczyna nabór

Globalna sieć 42, specjalizująca się w innowacyjnej edukacji w IT, wchodzi do Polski ze swoją nowatorską formułą uczenia się projektowo. Instytucja umożliwi każdej osobie z predyspozycjami bezpłatne rozwijanie kompetencji programistycznych i miękkich, aby móc skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Wartość programu wynosi około 50 tys. zł na uczestnika. Partnerem polskiej edycji przedsięwzięcia jest Fundacja Wolność Wyboru, założona przez Grupę Play. Właśnie rozpoczął się nabór na stronie internetowej polskiego kampusu.

Akademia programowania Kampus 42 Warsaw rozpoczyna nabór
Od lewej: Małgorzata Zakrzewska, prezes Fundacji Wolność Wyboru i Oktawia Gorzeńska, dyrektorka 42 Warsaw Zdjęcie: Mikołaj Marszycki

42 Warsaw to 49. kampus na świecie, który zapewni kompleksową edukację bez opłat, książek i nauczycieli, dla osób chcących rozwijać się w obszarze nowych technologii. Globalnie w tym modelu edukacyjnym zarejestrowało się już 586 tys. chętnych. Taki model działania jest możliwy dzięki partnerstwom z firmami reprezentującymi różnorodne branże. W Polsce kampus inauguruje swą działalność dzięki współpracy z Fundacją Wolność Wyboru, założoną przez operatora telekomunikacyjnego Grupę Play. Fundacja otwarta jest oczywiście na kolejne partnerstwa.

“Celem działalności 42 Warsaw jest tworzenie warunków do uczenia się we współpracy (peer-to-peer learning) poprzez realizację projektów, dzięki którym osoby uczące się rozwiną kompetencje programistyczne, a także przekrojowe. Ważnymi aspektami będą również inkluzywność świata IT, a także upowszechnianie idei „Tech for Good”, czyli technologii, która służy dobru społecznemu, jak i indywidualnemu. Kampus umożliwia wybranie dopasowanej do jego możliwości i czasu ścieżki edukacyjnej. Każdej osobie, która posiada predyspozycje i chęć rozwoju w dziedzinie IT, zapewnimy możliwość zdobycia niezbędnych kompetencji nazywanych “future-proof”, czyli tych, których potrzebujemy do świadomego i sprawczego życia” – powiedziała Oktawia Gorzeńska, dyrektorka 42 Warsaw.

Nabór otwarty jest dla każdej osoby, która ukończyła 18 lat, niezależnie od posiadanych dyplomów, matury czy wcześniejszego doświadczenia w IT. Liczą się predyspozycje do programowania – można je sprawdzić na pierwszym etapie zapisów online, który już uruchomiono. Ważna jest również motywacja, wytrwałość i chęć uczenia się. Następnie osoby, które uzyskają odpowiedni próg w testach online, zostaną zaproszone na spotkanie wprowadzające również online, a w następnym kroku na rekrutację stacjonarną. Zostanie ona przeprowadzona w trzech etapach – w październiku, listopadzie i grudniu bieżącego roku. W każdym z tych etapów udział weźmie 150 osób. Z każdej z trzech grup wybranych zostanie finalnie po 50 kandydatów. Łącznie przyjętych zostanie więc 150 osób.

Stacjonarna nauka programowania w kampusie 42 Warsaw – otwartym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – oparta jest na zasadzie współpracy projektowej osób uczących się. Realizowana jest w języku angielskim, a przebiega w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje podstawy języka programowania C i inne koncepcje programowania. Ta część kończy się obowiązkowym stażem. Podczas drugiego etapu osoby uczące się realizują zaawansowane projekty z wielu dziedzin informatyki, na przykład web security, reverse engineering, programowanie 3D, AI, a także biorą udział w kolejnym stażu. Łącznie nauka trwa do dwóch lat. Kampus 42 Warsaw planuje także wsparcie mentorskie, dodatkowe warsztaty, hackathony czy spotkania z ekspertami.

Po ukończeniu drugiego etapu nauki absolwenci otrzymają certyfikat wydawany przez francuskie Ministerstwo Pracy, który jest honorowany w europejskim systemie edukacji ECTS. To oznacza, że jest on uznawany przez uczelnie wyższe oraz pracodawców na terenie całej Europy. Jego pozyskanie umożliwia również zatrudnienie na seniorskich stanowiskach w IT.

“Edukacja to dawanie wyboru. To, obok budowania wiedzy, możliwość rozwijania umiejętności i potencjału zgodnie z własnymi przekonaniami oraz ambicjami. 42 Warsaw doskonale wpisuje się w tę ideę, oferując szansę na rozwój w najwyższych standardach edukacji. To inicjatywa, która zwiększa równość szans, niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego czy naukowego. Nasz założyciel Play aktywnie kształtuje rzeczywistość cyfrową, umożliwiając dostęp do najnowszych technologii swoim klientom, aby mogli w codziennym życiu bez ograniczeń realizować swoje potrzeby, ale również tworzyć przełomowe rozwiązania i inicjatywy. Dlatego naturalnym krokiem było rozszerzenie idei wolności wyboru w obszarze edukacji poprzez partnerstwo z globalną siecią 42 i wprowadzenie jej do Polski” – podsumowała Małgorzata Zakrzewska, prezes Fundacji Wolność Wyboru.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *