Sztuczna inteligencjaRynekPolecane tematy

Apple ogłasza nowe funkcje AI dla iPhone’a, iPada i Maca

Firma Apple zaprezentowała Apple Intelligence – osobisty system sztucznej inteligencji dla iPhone’a, iPada i Maca, który łączy znajomość kontekstu osobistego z mocą modeli generatywnych i zapewnia użytkownikom inteligentne rozwiązania. Nowe rozwiązanie jest ściśle zintegrowane z systemami macOS Sequoia, iOS 18 i iPadOS 18.

Apple ogłasza nowe funkcje AI dla iPhone’a, iPada i Maca

Apple Intelligence wykorzystuje moc układu scalonego Apple do rozumienia i tworzenia wypowiedzi oraz obrazów, podejmowania działań w różnych aplikacjach i korzystania z osobistego kontekstu, aby upraszczać i przyspieszać wykonywanie codziennych zadań.

„System Apple Intelligence całkowicie odmieni to, co użytkownicy mogą zrobić za pomocą naszych produktów, a także to, co nasze produkty mogą zrobić dla nich. W unikalny sposób łączymy moc generatywnego AI z osobistym kontekstem użytkowników, żeby zapewniać im wyjątkowo pomocne inteligentne rozwiązania. Oprócz tego nasz system używa tych informacji w całkowicie prywatny i bezpieczny sposób, żeby wszystkie korzystające z niego osoby mogły swobodnie robić to, co dla nich najważniejsze” – zapewnił Tim Cook, dyrektor generalny Apple.

Nowe możliwości rozumienia i generowania ludzkiego języka

Dzięki nowym, działającym w obrębie systemu narzędziom pisania, wbudowanym w iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, użytkownicy mogą redagować, sprawdzać i streszczać tekst m.in. w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm. I tak, za sprawą funkcji Przerób, system Apple Intelligence pozwala wybierać słowa, spośród różnych wersji tekstu, dostosowując jego ton do odbiorcy i realizowanego zadania. Funkcja Korekta sprawdza gramatykę, dobór słów i konstrukcję zdań oraz sugeruje poprawki – wraz z uzasadnieniem – do przejrzenia lub szybkiego zaakceptowania. Z kolei funkcja Streść tworzy podsumowanie wybranego fragmentu tekstu w postaci przystępnego akapitu, wypunktowanych najważniejszych zagadnień, tabeli lub listy.

Jeśli chodzi o zapanowanie nad mailami, wraz z funkcją Priority Messages u góry skrzynki odbiorczej pojawiła się nowa sekcja z najpilniejszymi mailami, takimi jak zaproszenia z datą tego samego dnia czy karty pokładowe. W całej skrzynce odbiorczej zamiast podglądu pierwszych linijek tekstu użytkownicy zobaczą teraz podsumowania całych maili – bez konieczności ich otwierania. Z kolei funkcja Odpowiedź Inteligentna podsuwa sugestie szybkich wiadomości zwrotnych i rozpoznaje pytania w mailach.

Głęboka analiza ludzkiego języka działa też w Powiadomieniach. Ważne powiadomienia (Priority Notifications) pojawiają się na szczycie stosu, a dzięki podsumowaniom użytkownicy mogą szybko sprawdzić na ekranie blokady kluczowe informacje z długich lub piętrzących się powiadomień. W skoncentrowaniu się na bieżącej czynności pomaga nowy tryb skupienia Nie rozpraszaj. Po jego włączeniu wyświetlane są tylko te powiadomienia, które mogą wymagać szybkiej reakcji.

W aplikacjach Notatki i Telefon można teraz rejestrować, transkrybować i streszczać wypowiedzi głosowe. Kiedy połączenie zaczyna być nagrywane, uczestnicy zostają o tym automatycznie powiadomieni, a po jego zakończeniu system Apple Intelligence generuje podsumowanie z kluczowymi informacjami.

Generowanie obrazów

System Apple Intelligence zapewnia również funkcje tworzenia obrazów w jednym z trzech stylów do wyboru: Animation (animacja), Illustration (ilustracja) lub Sketch (szkic). Funkcje Image Playground są proste w obsłudze i wbudowane w wiele aplikacji, między innymi w Wiadomości. Wszystkie obrazy są generowane na urządzeniu.

W Notatkach nowe rozwiązanie Image Wand, dostępne w palecie narzędzi Apple Pencil, pozwala użyć funkcji Image Playground do tworzenia atrakcyjniejszych wizualnie zapisków. Użytkownicy mogą zmieniać surowe szkice w ilustracje czy wypełniać pustą przestrzeń obrazem wygenerowanym na podstawie sąsiadującego z nią obszaru. Funkcje Image Playground są również dostępne w takich aplikacjach jak Keynote, Freeform i Pages oraz aplikacjach innych firm z obsługą interfejsu API Image Playground.

Nowe funkcje w aplikacji Zdjęcia

Z Apple Intelligence można łatwo odnaleźć konkretną fotografię, posługując się językiem naturalnym. Wystarczy powiedzieć na przykład: „Maja na deskorolce w pstrokatej koszulce”. Funkcja wyszukiwania w wideo też została ulepszona. Za jej pomocą użytkownicy mogą wyszukiwać konkretne momenty w klipach, od razu przechodząc do właściwego segmentu. Co więcej, nowe narzędzie Clean Up potrafi rozpoznać i usunąć rozpraszające obiekty z tła zdjęcia, nie zmieniając przy tym wyglądu sfotografowanego obiektu.

Siri wkracza w nową erę

Apple Intelligence umożliwiła również głębszą integrację inteligentnej asystentki osobistej Siri z systemem operacyjnym. Dzięki ulepszonym funkcjom analizy ludzkiego języka, Siri działa teraz naturalniej i bardziej adekwatnie do kontekstu oraz indywidualnych potrzeb użytkowników, upraszczając i przyspieszając codzienne zadania. Można też pisać do Siri i w razie potrzeby swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi. Siri potrafi w dowolnej chwili udzielić użytkownikom niezbędnych porad w zakresie obsługi urządzeń i odpowiedzieć na tysiące pytań dotyczących wykonywania różnych czynności na iPhonie, iPadzie i Macu. Dzięki świadomości tego, co dzieje się na ekranie, z czasem Siri będzie rozumieć kontekst i odpowiednio używać treści od użytkowników w coraz większej liczbie aplikacji – zapewniają przedstawiciele Apple.

Nowy standard ochrony prywatności

Apple Intelligence wykorzystuje głęboką analizę kontekstu osobistego użytkowników, jednocześnie chroniąc ich prywatność. Kluczowym elementem tego systemu jest przetwarzanie wewnątrz urządzenia – wiele modeli, na których się on opiera, działa wyłącznie lokalnie. Z kolei w przypadku bardziej złożonych poleceń, wymagających większej mocy obliczeniowej, technologia Private Cloud Compute (przetwarzania w chmurze prywatnej) rozszerza prywatność i bezpieczeństwo urządzeń Apple na chmurę.

Za pośrednictwem Private Cloud Compute system Apple Intelligence może uelastycznić i skalować wykorzystanie mocy obliczeniowej, zaprzęgając do bardziej złożonych zadań modele (działające na serwerach zasilanych krzemem Apple) oparte na zewnętrznych serwerach. Technologia Private Cloud Compute kryptograficznie blokuje komunikację iPhone’a, iPada i Maca z serwerem, o ile jego oprogramowanie nie zostało udostępnione do inspekcji.

Integracja ChatGPT z platformami Apple

Użytkownicy mogą też, w ramach wielu funkcji systemów iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, korzystać z zasobów wiedzy czatbota ChatGPT oraz jego możliwości w zakresie analizowania obrazów i dokumentów – bez konieczności przełączania się między narzędziami.

Co więcej, ChatGPT zostanie zintegrowany z działającymi w obrębie całego systemu Narzędziami pisania firmy Apple, które pozwalają użytkownikom generować treść na potrzeby dowolnego tekstu. Za pomocą tej funkcji mogą oni też korzystać z narzędzi ChatGPT do generowania obrazów.

Dostępność

System Apple Intelligence będzie bezpłatny dla użytkowników, a jego wersja beta w amerykańskiej odmianie języka angielskiego pojawi się jako część systemów iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia jeszcze tej jesieni. Niektóre jego funkcje, platformy programowe i dodatkowe języki zostaną udostępnione w przyszłym roku.

Nowy system będzie dostępny na iPhonie 15 Pro, iPhonie 15 Pro Max oraz urządzeniach iPad i Mac z czipem M1 lub nowszym z językiem urządzenia i funkcji Siri ustawionym jako angielski (USA).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *