CERN openlab to działająca pod przewodnictwem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych platforma współpracy naukowej i przemysłowej skupiająca m.in. dostawców technologii IT. Niedawno członkiem Cisco openlab został koncern Cisco.
Według przedstawicieli CERN postępująca cyfryzacja gospodarki spowoduje, że organizacje biznesowe w wielu względach napotkają wyzwania analogiczne do tych, przed jakimi obecnie stoi Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Inżynierowie Cisco będą zaangażowani w prace nad rozwojem technologii umożliwiających budowanie wysoce wydajnych i bezpiecznych środowisk obliczeniowych dostosowanych do wymagań związanych z potrzebą przetwarzania stale rosnących zbiorów danych. Mają one odpowiadać potrzebom CERN – oraz wyzwaniom związanym z analizą Big Data.
Przedstawiciele CERN prognozują przykładowo, że w ciągu najbliższych lat nastąpi znaczny wzrost ilości danych generowanych w ramach badań prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Ilość danych generowanych podczas badań przy użyciu LHC sięga nawet jednego petabajta danych na sekundę. Tak duża ilość danych pochodzi m.in. z milionów czujników wykorzystywanych do analizy zjawisk fizycznych. Warto dodać, że w kwietniu br., po niemal dwóch latach zakończyły się prace konserwacyjne, po których Wielki Zderzacz Hadronów został ponownie włączony do użytku.
Z oficjalnego komunikatu wynika, że CERN openlab tworzy ramy dla rozwoju i prototypizacji najwyższej klasy technologii w zaawansowanym środowisku badawczym CERN. Jest też szansą na wyszkolenie w skali globalnej nowej generacji inżynierów, dzięki współpracy CERN z najlepszymi uczelniami z całego świata. Rozwiązania tworzone w ramach CERN openlab opierają się na najnowszych innowacjach w zakresie infrastruktury IT, heterogenicznych środowisk obliczeniowych oraz interfejsów sieciowych. „Potrzebujemy technologii wiodących, a w wielu wypadkach wręcz wyprzedzających powszechnie obowiązujące standardy branżowe. Dlatego współpracujemy z wiodącymi na rynku firmami i cieszymy się mogąc powitać Cisco w CERN openlab” – mówi Alberto Di Meglio, kierujący działalnością CERN openlab.