CDOBranża ITAnalitykaRynek

CERN pracuje nad nowymi technologiami analizy Big Data

CERN openlab to działająca pod przewodnictwem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych platforma współpracy naukowej i przemysłowej skupiająca m.in. dostawców technologii IT. Niedawno członkiem Cisco openlab został koncern Cisco.

CERN pracuje nad nowymi technologiami analizy Big Data

Według przedstawicieli CERN postępująca cyfryzacja gospodarki spowoduje, że organizacje biznesowe w wielu względach napotkają wyzwania analogiczne do tych, przed jakimi obecnie stoi Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN. Inżynierowie Cisco będą zaangażowani w prace nad rozwojem technologii umożliwiających budowanie wysoce wydajnych i bezpiecznych środowisk obliczeniowych dostosowanych do wymagań związanych z potrzebą przetwarzania stale rosnących zbiorów danych. Mają one odpowiadać potrzebom CERN – oraz wyzwaniom związanym z analizą Big Data.

Przedstawiciele CERN prognozują przykładowo, że w ciągu najbliższych lat nastąpi znaczny wzrost ilości danych generowanych w ramach badań prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). Ilość danych generowanych podczas badań przy użyciu LHC sięga nawet jednego petabajta danych na sekundę. Tak duża ilość danych pochodzi m.in. z milionów czujników wykorzystywanych do analizy zjawisk fizycznych. Warto dodać, że w kwietniu br., po niemal dwóch latach zakończyły się prace konserwacyjne, po których Wielki Zderzacz Hadronów został ponownie włączony do użytku.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że CERN openlab tworzy ramy dla rozwoju i prototypizacji najwyższej klasy technologii w zaawansowanym środowisku badawczym CERN. Jest też szansą na wyszkolenie w skali globalnej nowej generacji inżynierów, dzięki współpracy CERN z najlepszymi uczelniami z całego świata. Rozwiązania tworzone w ramach CERN openlab opierają się na najnowszych innowacjach w zakresie infrastruktury IT, heterogenicznych środowisk obliczeniowych oraz interfejsów sieciowych. „Potrzebujemy technologii wiodących, a w wielu wypadkach wręcz wyprzedzających powszechnie obowiązujące standardy branżowe. Dlatego współpracujemy z wiodącymi na rynku firmami i cieszymy się mogąc powitać Cisco w CERN openlab” – mówi Alberto Di Meglio, kierujący działalnością CERN openlab.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *