RynekPolecane tematy
Chmurowe porozumienie Microsoft i GovTech Polska dla administracji publicznej
Przedstawiciele GovTech Polska i Microsoft podpisali porozumienie, na mocy którego obie firmy będą inicjowały wspólne projekty oraz wdrażały rozwiązania z wykorzystaniem technologii chmurowych w administracji publicznej.
Dokument podpisany przez Justynę Orłowską, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów – Szefa Centrum GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Caspera Klynge, Vice President of European Government Affairs w Microsoft, zakłada realizację projektów z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych, w tym technologii sztucznej inteligencji.
Jak poinformowali przedstawiciele obu stron, w ramach współpracy firmy położą szczególny nacisk na stworzenie “Tech Fit 4 Europe”. Ma to być bezpośrednia odpowiedź na unijną wizję “Europy dostosowanej do ery cyfrowej” i uznanie szczególnej roli, jaką sektor technologii musi odegrać w realizacji europejskich ambicji w zakresie technologii cyfrowych.
„Naszą misją jest to, aby z pomocą nowoczesnych technologii, takich jak AI, wspierać nie tylko tę niemal połowę Polaków regularnie korzystających z internetu w kontaktach z administracją, ale też wszystkich pozostałych. Nie byłoby to możliwe bez tworzenia atrakcyjnego klimatu dla strategicznych inwestorów, dlatego tak cieszymy się, że coraz więcej z nich wybiera właśnie nasz kraj. Dzisiejsze porozumienie jest tego kolejnym wyrazem” – skomentowała Justyna Orłowska.
Polska, podobnie jak cała Europa, stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, na które odpowiedzią może być właśnie technologia. Specjaliści Microsoft poszukują z kolei rozwiązań dla najtrudniejszych kwestii, takich jak system opieki zdrowotnej, energia czy klimat. Przy pracy nad konkretnym planem dla Polski, strony zapowiadają skupienie się na tym, co jest obecnie najpilniejsze również z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Podpisane porozumienie służyć ma właśnie jak najszybszemu zidentyfikowaniu najważniejszych wyzwań oraz zaproponowaniu konkretnych rozwiązań – podkreślają przedstawiciele obu stron.
“Zachęcające jest silne zaangażowanie polskiego rządu w doprowadzenie do przyjęcia chmury obliczeniowej przez instytucje publiczne, aby przyspieszyć transformację cyfrową kraju i lepiej służyć polskim obywatelom. Stanowi to ważny przykład dla adopcji chmury w całej Europie. Partnerstwo z GovTech opiera się na prawie 30-letniej obecności Microsoftu w Polsce i naszym kompleksowym wieloletnim planie inwestycyjnym, który ma na celu przyspieszenie innowacji i wzmocnienie pozycji lokalnych organizacji dzięki bezpiecznym usługom chmury obliczeniowej dla przedsiębiorstw, a także podniesienie kompetencji lokalnych talentów” – podsumował Casper Klynge.