InfrastrukturaRynek
Cisco kontynuuje prace nad “internetem przyszłości”
Cisco ogłosiło nową strategię pomocy – skierowaną do dostawców usług komunikacyjnych i firm działających w branży internetowej na całym świecie – w sprawniejszym łączeniu, zabezpieczaniu oraz automatyzacji sieci. Jej celem jest zapewnienie szybszego i bardziej dostępnego internetu dla wszystkich oraz wszędzie, niezależnie od ograniczeń geograficznych.
Podczas pandemii ludzie, firmy, rządy i społeczności na całym świecie zaczęły bardziej niż kiedykolwiek wcześniej polegać na mocy połączeń w sieci – internet zmienił się bowiem z niezbędnego narzędzia w krytyczną siłę napędową dla wszystkich użytkowników, łączącą ich z informacjami i ze sobą nawzajem. Skala wykorzystania wideokonferencji poszybowała w górę, ponieważ ludzie zostali zmuszeni do pracy w domu, w modelu hybrydowym oraz do nauki online. Usługi zdalnej opieki zdrowotnej, streaming wideo, gry online i inne aktywności wykorzystujące sieć, sprawiły, że ruch w Internecie w wielu regionach świata wzrósł o 25-45%.
Cisco przewiduje, że jest to jedynie namiastka natężenia ruchu, który nadejdzie w erze 5G, z niemal 30 miliardami połączonych urządzeń oczekiwanych na rynku już w 2023 roku, jak wskazuje Cisco Annual Internet Report. Architektura internetu wymaga więc ciągłego rozwoju, zwłaszcza gdy ponad trzy miliardy ludzi wciąż nie ma do niego dostępu, co z kolei pogłębia przepaść cyfrową, w której wiele osób nie ma dostępu do ważnych informacji, nauki i możliwości wynikających z cyfryzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Potrzeba zmiany sposobu budowania sieci ma więc decydujące znaczenie, uważają przedstawiciele Cisco.
„Przez pięć ostatnich lat Cisco prowadziło badania i inwestowało w portfolio innowacji związanych z rozwojem sieci, koncentrując się na tym, jak pomóc naszym klientom w dostarczaniu najlepszego internetu, przy jednoczesnej możliwości zwiększania przychodów, zmniejszania kosztów i ograniczania ryzyka” – powiedział Jonathan Davidson, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Mass Scale Infrastructure Group w Cisco.
Nowa ekonomika internetu
Rozbudowa sieci w celu jej usprawniania oraz rozszerzenia zasięgu internetu jest dla operatorów ciągłym procesem pełnym wyzwań. Dlatego też, specjaliści Cisco zaprojektowali Converged SDN Transport – to innowacyjny plan, który ma pomóc dostawcom usług w połączeniu wielu sieci we wspólną, oszczędną i bezpieczną infrastrukturę o ogromnej skali.
Już teraz firma pomaga w dalszym upraszczaniu konstrukcji internetu, wprowadzając rozwiązanie Routed Optical Networking, którego celem jest połączenie sieci IP i optycznych. Z kolei dzięki rozwiązaniom optycznym Acacia, Segment Routing i Ethernet VPN oraz nowym możliwościom Cisco Crosswork Cloud, operatorzy mogą budować wydajne, łatwe w obsłudze sieci zdolne do zarządzania ruchem oczekiwanym w nadchodzącej erze 5G.
Innowacje kształtujące “internet przyszłości”
Jak wskazują przedstawiciele Cisco, firma współpracuje z wiodącymi dostawcami usług komunikacyjnych oraz organizacjami tworzącymi technologię, takimi jak: Airtel, Altibox, Eolo, Facebook, Google Cloud, Rakuten Mobile, SFR, Telenor, Telia Carrier, Telstra, Websprix. Celem tej współpracy jest zaprojektowanie elementów składowych „internetu przyszłości”, które zapewnią jeszcze większą wydajność, sprawność oraz oszczędności.
- Cisco Silicon One
Wprowadzając w 2019 roku Silicon One, Cisco zaoferowało klientom ujednoliconą, programowalną, sieciową architekturę krzemową zaprojektowaną w celu zwiększenia wydajności operacyjnej oraz zapewnienia szybkości i przepustowości na potrzeby ery 5G. W ciągu zaledwie 15 miesięcy firma rozszerzyła tę platformę z rozwiązania do routingu na takie, które zajmuje się również rynkiem przełączników na skalę operatorską, oferując dziesięć układów sieciowych (urządzeń) o przepustowości od 3,2 Tb/s do 25,6 Tb/s. W ten sposób powstał najwydajniejszy programowalny krzem do routingu i switchingu na rynku.
- Zarządzanie abonentami
Producent wprowadza także nową bramę Cisco Cloud Native Broadband Network Gateway dla klientów telekomunikacyjnych (przewodowych), dołączając ją do rodziny istniejących routerów Cisco Cloud Native Broadband Router dla sieci kablowych i komórkowych. Pozwala ona na konwergencję z ujednoliconym rozwiązaniem do zarządzania abonentami, przynosząc dalsze uproszczenia i podnosząc wydajność, jednocześnie umożliwiając dostawcom oferowanie usług niezależnie od tego, gdzie ludzie z nich korzystają.
- Zwiększanie wydajności sieci dostępowych, agregacyjnych, brzegowych i rdzeniowych:
Najnowsza rodzina routerów Cisco 8000 jest obecnie wyposażona w układy z serii Cisco Silicon One Q200 oferujące łączną przepustowość do 14,4 Tbps, co umożliwia stosowanie przełączników o przepustowości 32 i 64 x 100G.
Cisco wprowadza nowe wydajne karty liniowe i obudowy dla routerów Cisco Aggregated Service Router (ASR) serii 9000 oraz routerów Network Convergence System (NCS) serii 500 i 5500, zapewniające większą pojemność przy jednoczesnej oszczędności kapitału i kosztów operacyjnych.
- Cisco Crosswork Cloud
Crosswork Cloud dostarcza nową aplikację o nazwie Traffic Analysis, oferującą kompleksowy wgląd w sieć punktów połączeń. Dzięki tej wiedzy, Traffic Analysis dostarcza rekomendacje do optymalizacji ruchu na brzegu sieci, aby zapobiec negatywnemu wpływowi na doświadczenie klienta.
- Cisco Business Critical Services
Komórka Cisco Business Critical Services pomaga klientom w płynnym przejściu na rozwiązania Cisco Routed Optical Networking i Cloud Native Broadband. Dzięki doradztwu w zakresie projektowania architektury sieci i planowania, usługi Business Critical Services pomagają przyspieszyć migrację i ograniczyć ryzyko. Nowe opcje w ramach usług Specialized Expertise Scrum Services i Expert-as-a-Service, oferują z kolei dostęp do danych analitycznych i zapewniają jeszcze większą elastyczność w wyborze zestawów umiejętności, które pomogą w przejściu na nowe rozwiązania.