Rynek
CloudFerro pierwszym klientem nowego data center Netii
Netia Data Center Mind, obiekt działający od początku kwietnia w Jawczycach pod Warszawą, został wypełniony w trzy tygodnie w 32% – poinformowali przedstawiciele Netii. Pierwszym klientem została firma CloudFerro świadcząca usługi przetwarzania w chmurze.
I tak, wspomniana spółka CloudFerro, korzysta m.in. z usług: kolokacji, dzierżawy łączy, usług „remote hands” oraz wynajmuje dodatkową powierzchnię w części biurowej.
“Szukaliśmy kolejnego data center w Warszawie, które będzie skalowalne do poziomu co najmniej 100 szaf serwerowych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru było bezpieczeństwo i niezawodność obiektu, począwszy od zabezpieczeń fizycznych, zasilania energetycznego, chłodzenia, czyli zastosowanych najnowszych technologii, po aspekty lokalizacyjne. Niezwykle istotna dla nas i naszych klientów jest też troska o środowisko, którą wyraża się wysoką efektywnością energetyczną obiektu oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Nowa serwerownia w Jawczycach spełnia wszystkie nasze wymagania w tym zakresie” – powiedział Grzegorz Pawlicki, Hardware & Procurement Team Manager w CloudFerro.
Kolejnymi dużymi klientami w nowym obiekcie są podmioty z sektora finansowego i logistycznego.
Bezpieczny obiekt zasilany zieloną energią
Przypomnijmy, że Data Center Grupy Netia znajduje się niecałe 10 km od centrum Warszawy, w pobliżu tras: S8 i S2. Obiekt składa się z ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i blisko 700 m2 powierzchni biurowej. Netia DC Mind spełnia wymagania certyfikacyjne klasy trzeciej, zgodnie z normą EN/PN 50600. Zastosowano w nim najnowocześniejsze systemy kontroli dostępu, ochrony przeciwpożarowej oraz szereg rozwiązań, zwiększających efektywność energetyczną. Cały kompleks zasilany jest w 100% zieloną energią, podkreślają przedstawiciele Netii.
Również pod względem zasilania zapasowego sięgnięto po najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne rozwiązania, złożone w głównej mierze z dwóch DRUPS HITEC PowerPRo2700 o mocy 2000 kW każdy. W przeciwieństwie do zwykłych (statycznych) zasilaczy awaryjnych (UPS-ów), DRUPS-y (Diesel Rotary UPS) nie wykorzystują baterii, lecz magazynują energię kinetyczną w masie wirującej. Takie rozwiązanie zmniejsza potrzeby obsługi układu oraz jest przyjazne środowisku. Jak wskazują specjaliści Netii nie ma bowiem potrzeby utylizacji baterii, ich częstych przeglądów oraz pomiarów.
“Tempo w jakim skomercjalizowana została poprzednia inwestycja Data Center w Warszawie przy ul. Poleczki oraz imponujące wyniki w pierwszych tygodni nowego obiektu pod Warszawą, pokazują, że klienci doceniają naszą profesjonalną i kompleksową opiekę, wysoki poziom redundancji oraz bezpieczeństwo naszych obiektów. Dzięki temu nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, jesteśmy w stanie szybko rosnąć” – podsumował Andrzej Abramczuk, prezes zarządu, dyrektor generalny Netii.